عملکرد و کاربرد انواع ممبران های تصفیه آب

عملکرد و کاربرد انواع ممبران های تصفیه آب

در سیستم های تصفیه آب برای حذف و تصفیه آلاینده ها در آب از فیلترهای مختلفی استفاده می شود. اما از موثرترین فیلترها برای از بین بردن آلاینده ها در آب ممبران ها هستند، این فیلترها توانایی حذف آلاینده های آب را با بالاترین دقت دارند. فیلترهای ممبران صنعتی بر اساس پارامترهای مختلف مثل ترکیبات شیمیایی و نوع ساختار و یا اندازه منافذ به انواع مختلفی تقسیم می شود. در ادامه به بررسی دقیق تر انواع ممبران ها بر اساس اندازه منافذ می پردازیم. 


نحوه عملکرد ممبران RO


ممبران های RO موثرترین فیلترها برای حذف آلاینده های آب هستند، این موضوع به دلیل دقت بسیار بالای فیلترهای ممبران اسمز معکوس است. در کنار حذف آلاینده ها ممبران های RO تاثیر بسیار مطلوبی را هم برای کاهش سختی آب دارند و سطح کیفی آب را از این نظر تا حد زیادی افزایش می دهند. قابل ذکر است که این دقت بسیار بالا برای حذف آلاینده ها و کاهش سختی آب به دلیل ساختار فیلتر ممبران می باشد. ساختار ممبران های RO به این صورت است که از چندین لایه به هم فشرده و نیمه تراوا تشکیل شده است. توانایی و عملکرد این نوع ممبران ها باعث شده تا کاربرد بسیار بالایی را برای استفاده در انواع سیستم های فیلتراسیون اسمز معکوس داشته باشند. 


همان طور که گفته شد ممبران های RO در انواع سیستم های تصفیه آب برای کاهش املاح و آلاینده های آب استفاده می شود. در دستگاه های تصفیه آب خانگی از ممبران های اسمز معکوس در مرحله چهارم فیلتراسیون استفاده شده، این ممبران ها توانایی مناسبی را برای افزایش سطح کیفی آب شرب دارند. طول عمر ممبران های اسمز معکوس خانگی در این دستگاه ها به اندازه 2 سال می باشد، البته طول عمر این ممبران ها در اثر مواردی مثل میزان آلاینده ها و املاح آب قابل تغییر است.

 
در کنار استفاده از ممبران های RO خانگی، این فیلترها در ابعاد صنعتی هم کاربردهای بسیار گسترده ای را دارند. به طوری که ممبران های RO مهم ترین عامل برای افزایش سطح کیفی در سیستم های تصفیه آب صنعتی هستند. بعد از گذشت مدتی از کاهش املاح و آلاینده ها به وسیله فیلترهای ممبران منافذ در ممبران ها تا حدودی بسته می شود، در این زمان ممبران ها توانایی لازم را برای تصفیه آلاینده ها در آب ندارند. اما در ادامه می توان از شستشو دهنده های ممبران اسیدی و یا قلیایی استفاده کرد. در دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای افزایش طول عمر فیلترهای ممبران و بهبود راندمان کلی دستگاه از آنتی اسکالانت استفاده می کنند. از مواردی که نشان دهنده زمان شستشوی ممبران ها می باشد پایین آمدن فشار و سطح کیفی آب خروجی در دستگاه های تصفیه آب صنعتی است. اقتصادی بودن سیستم نسبت به راندمان، کاربرد بسیار بالا در صنایع مختلف، موثرترین روش برای افزایش سطح کیفی آب و ... از مزایای سیستم های تصفیه اسمز معکوس می باشد. 


نحوه عملکرد ممبران UF


فیلترهای تصفیه آب UF از دیگر فیلترهای تصفیه آب هستند که دقت کمتری را برای حذف آلاینده ها در آب نسبت به فیلترهای ممبران اسمز معکوس دارند. از مهم ترین تاثیراتی که فیلترهای ممبران UF در افزایش سطح کیفی آب دارند حذف کدورت آب و افزایش سطح کیفی آن از این نظر است. دقت فیلترهای تصفیه آب UF به اندازه منافذ و 0.01 میکرون می باشد به همین دلیل این نوع فیلترها قادر به حذف آلاینده های مثل نیترات و نیتریت در آب نیستند. در کنار حذف برخی آلاینده ها ممبران های UF را می توان برای حذف باکتری ها، انگل ها و... استفاده کرد، اما باید گفت که این ممبران ها توانایی بالایی در زمینه حذف این نوع آلاینده ها ندارند و در صورتی که نیازمند سیستمی با دقت بسیار بالا برای حذف میکروارگانیسم ها هستید باید از سیستمی با توان و اثر بخشی مطلوب تر استفاده کنید. 


از دیگر مواردی که در رابطه با فیلترهای UF می توان ذکر کرد این است که در سیستم های تصفیه آب با فیلتر UF نیاز به استفاده از پمپ برای ایجاد فشار در ممبران نیست. فیلترهای تصفیه آب UF در صنایع داروسازی و پزشکی برای بالا بردن سطح کیفی آب کاربرد بسیار گسترده ای را دارد. به همین دلیل کیفیت فیلترهای ممبران UF اهمیت زیادی دارد، بنابراین برای کنترل سطح کیفی فیلترهای ممبران UF تصفیه آب از فرایندهای مختلفی مثل نمونه برداری های علمی، بررسی و آنالیز توسط کارشناسان و متخصصان استفاده می شود. هدف از این بررسی ها این است که سطح کیفی ممبران از نظر وجود افزودنی های شیمیایی و بهداشتی بودن روند ساخت بررسی شود. از دیگر کاربردهای فیلترهای تصفیه آب UF صنعتی در زمینه تصفیه پساب در کارخانه ها و برخی کارگاه های تولیدی آب است. در کنار تمام مواردی که گفته شد می توان از فیلترهای تصفیه آب UF هم در برخی از سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس استفاده کرد این موضوع به افزایش طول عمر فیلترهای ممبران اسمز معکوس کمک بسیار مطلوبی می کند. 


در کنار کاربردهای صنعتی از فیلترهای ممبران UF می توان در دستگاه های تصفیه کننده آب خانگی هم استفاده کرد. کاربرد فیلترهای تصفیه آب UF خانگی در مکان های با سختی پایین آب و کدورت بالا می باشد. اما فیترهای ممبران UF خانگی همان طور که گفته شد هیچ تاثیری را در زمینه کاهش سختی آب ندارند، به همین دلیل در صورتی که سطح کیفی آب منطقه شما از نظر پارامتر سختی آب در محدوده استاندارد نیست استفاده از سیستم های تصفیه آب UF به هیچ عنوان عملکرد مناسبی را برای کاهش سختی آب ندارد. از مزیت های که استفاده از فیلترهای ممبران UF به دنبال دارد مواردی مثل مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون، مقاومت حرارتی و شیمیایی بسیار مناسب، کاربرد بالا برای استفاده در صنایع و کشاورزی، مصرف انرژی بسیار کم و... است. 


نحوه عملکرد ممبران NF


ممبران NF قابلیت حذف ذرات را در آب با دقت 0.001 میکرون دارد، در این فیلترها برای داشتن بهترین راندمان در زمینه حذف آلاینده ها فشار آب باید به اندازه 150 psi باشد. در گذشته از فیلترهای تصفیه آب NF برای تصفیه آب دریا استفاده می کردند، مشخصات آب خروجی از فیلترهای نانو فیلتراسیون دارای تمام استانداردهای مورد نیاز می باشد. فیلترهای ممبران نانوفیلتراسیون علاوه بر حذف آلاینده های آب توانایی بسیار مناسبی برای کاهش املاح و سختی آب دارند. 


اما بهترین راهکار برای افزایش راندمان فیلترهای تصفیه آب NF استفاده از سیستم پیش تصفیه می باشد، این موضوع می تواند در افزایش طول عمر فیلترهای NF هم تاثیر گذار باشد. از مهم ترین مواردی که فیلترهای نانوفیلتراسیون تاثیر بسیار مناسبی را برای حذف آن ها دارند کدورت و آلاینده های آب، صنایع دارویی و مواد غذایی، تصفیه پساب های صنعتی و یا به عنوان پیش تصفیه در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس است. استفاده از فیلترهای NF در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس تاثیر بسیار مطلوبی را برای افزایش طول عمر و راندمان فیلترهای ممبران اسمز معکوس دارد. 


در ساختار ممبران های تصفیه آب NF از دو لایه غشا استفاده شده که یک لایه برای کنترل فشار آب و لایه های بعدی برای جدا کننده مواد زائد کاربرد دارد. استفاده از تکنولوژی نانو در زمینه ساخت ممبران های تصفیه آب NF باعث شده تا این فیلترها طول عمر بسیار مناسبی را برای کاهش آلاینده ها در آب داشته باشند. از مهم ترین مزیت هایی که فیلترهای NF دارند مواردی مثل دقت مناسب برای حذف آلاینده ها، حذف TSS، کاهش پساب، حذف سختی آب، تصفیه آب بدون استفاده از مواد شیمیایی، دبی بالا و راندمان مناسب برای تصفیه آب می باشد. 

نحوه عملکرد فیلتر ممبران MF


فیلترهای ممبران میکروفیلتراسیون توانایی حذف آلاینده های آب را با دقت 0.03 تا 10 میکرون دارند. در سیستم های تصفیه آب MF برای حذف آلاینده های آب نیاز به ایجاد فشار آب به اندازه 15 تا 60 psi می باشد. از آلاینده های که توسط فیلتر ممبران MF از آب حذف می شود شن، ماسه، گل و لای، لجن، جلبک و... می باشد. اما نکته قابل توجه در زمینه عملکرد فیلتر MF این است که تاثیری را در حذف ویروس ها ندارند. به همین دلیل در سیستم های تصفیه آب MF برای از بین بردن میکروارگانیسم ها باید از سیستم های موثرتری استفاده کرد. از مهم ترین کاربردهای استفاده از ممبران های MF در زمینه جلوگیری از تشکیل رسوب در پیش تصفیه سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و میکروفیلتراسیون می باشد. استفاده از این فیلترها تاثیر بسیار مطلوبی را در افزایش طول عمر فیلترهای ممبران تعبیه شده دارد. 


همان طور که گفته شد ممبران ها از مهمترین فیلترها در سیستم های تصفیه آب هستند که انواع گوناگونی بر اساس پارامترهای مختلف دارند. هر کدام از ممبران ها برای استفاده در مکان های مختلفی کارایی دارند به همین دلیل برای خرید فیلترهای ممبران از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه نوع و میزان آلاینده های آب و خرید ممبران متناسب آن است. اما در کنار این باید این مورد را هم در نظر گرفت که برخی ممبران ها در ادامه هزینه های زیادی را برای شما به دنبال دارند به همین دلیل برای خرید ممبران ها از مواردی که باید به آن توجه کرد استفاده از ممبرانی است که در کنار عملکرد مناسب برای تصفیه آب صرفه اقتصادی داشته باشد. 

سایت تصفیه آب آبین ارائه دهنده مشاوره رایگان برای خرید محصولات تصفیه آب است، در صورت تمایل برای خرید کالا و نیاز به مشاوره در این زمینه با ما در ارتباط باشید. 

منبع: abin.ir
تعداد بازدید: 584
تعداد نظرات: 0
نرگس مومنی
نویسنده یا مترجم: نرگس مومنی
اولین نظر را شما ثبت کنید
ارسال نظر