مزایا و معایب تصفیه آب اسمز معکوس

مزایا و معایب تصفیه آب اسمز معکوس

تصفیه آب اسمز معکوس یکی از موثرترین روش های موجود تصفیه محسوب می شود. فیلتر تصفیه آب خانگی قادر است صدها آلاینده را حذف کرده و آب تمیز و خالص تولید کند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزایا و معایب تصفیه آب به روش اسمز معکوس بپردازیم.

 

طرز کار دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس


فیلتراسیون اسمز معکوس (RO) عبارت است از فرآیند ارسال آب از میان چند مرحله فیلتر از جمله یک غشای نیمه تراوا. غشای نیمه تراوا ویژگی برجسته تصفیه آب اسمز معکوس است و عاملی است که این روش فیلتراسیون را از سایر متدها متمایز می کند. هدف از این فناوری در واقع حذف کل جامدات محلول (یا TDS) است.


در فرآیند RO آب با فشار زیادی به ممبران وارد می شود. ممبران غشایی است که دارای منافذ ریزی بوده و فقط به مولکول های آب اجازه عبور می دهد. ذرات بزرگتر از آب از سطح غشا دفع شده و وارد جریان پساب خواهند شد. سیستم ‌های اسمز معکوس علاوه بر غشای نیمه تراوا دارای یک فیلتر الیافی نیز هستند که ممبران را در برابر ذرات رسوب بزرگ محافظت می‌کنند. در نهایت فیلتر کربنی نیز هر گونه آلاینده ای را که ممکن است وارد ممبران شود را حذف می ‌کند.


جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرز کار سیستم تصفیه آب اسمز معکوس می توانید راهنمای آن را مطالعه کنید.


مزایای دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس


در صورتی که سیستم اسمز معکوس را جهت رفع نیازهای خود در زمینه تصفیه آب انتخاب کنید، از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:


1. دفع بسیاری از آلاینده های موجود در آب


فیلترهای تصفیه آب اسمز معکوس غالبا می توانند تا 99.99% TDS (کل مواد جامد محلول) آب آشامیدنی را حذف کنند. نمونه هایی از آلاینده های حذف شده توسط سیستم RO عبارت است از فلوراید، نیترات ها، سولفات ها، آرسنیک، باکتری ها و سایر ناخالصی های مضر در زمینه سلامت بدن. صدها آلاینده بالقوه در آب آشامیدنی ما وجود دارد و فیلتر کربن متوسط تنها بخشی از آن ها را حذف می کند. با این حال با به کارگیری یک سیستم اسمز معکوس، می‌دانید که به احتمال زیاد دستگاه هر گونه آلاینده ای را که با آن سر و کار دارید حذف می کند. این موضوع یکی از بزرگترین مزیت های سیستم تصفیه آب اسمز معکوس محسوب می شود.


2. بهبود طعم و بوی آب


بسیاری از آلاینده های موجود در آب آشامیدنی بر طعم و بوی آن تاثیر می گذارند. کلر، فلوراید، آفت کش ها و علف ‌کش‌ ها می ‌توانند طعم شیمیایی به آب بدهند؛ در حالی که گوگرد بوی نامطبوع تخم مرغ فاسد و آهن طعم تند و فلزی می‌ دهد.


3. عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری زیاد


هنگامی که دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس را نصب کردید، تنها موردی که باید رعایت کنید، تعویض به موقع فیلترهای آن است. این دستگاه کاملا خودکار بوده و پس از نصب نیازی به شستشوی معکوس، احیا و شستشوی دستی ندارد. تعویض فیلتر در سیستم های RO آسان بوده و به سادگی می توان آن ها را جایگزین کرد. معمولا حدود سه فیلتر از جمله ممبران را باید به صورت دوره ای تعویض کرد.


4. تنوع گزینه های موجود


دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس به یک مدل و برند محدود نمی شوند. برندها و مدل های متعددی را می توانید در وب سایت آبین مشاهده نمایید. دستگاه های مختلف با قیمت های مختلفی نیز ارائه می شوند و هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال، سیستم ‌های بدون مخزن باعث صرفه ‌جویی در فضا می‌شوند؛ در حالی که یکی از بزرگترین مزایای سیستم ‌های دارای مخزن ذخیره ‌سازی این است که لازم نیست برای دسترسی به آب تمیز، سالم و بدون آلودگی منتظر بمانید. با توجه به نیازهای خود و خانواده تان و همچنین بودجه مورد نظر می توانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.


5. ترویج نوشیدن بیشتر آب


نوشیدن مقادیر بیشتر آب سالم و خوش طعم باعث می شود تمایل بیشتری به صرف آن داشته باشید و از فواید آن از جمله هیدراته شدن و سلامت پوست و مو بهره مند شوید.


6. مقرون به صرفه بودن خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس


با خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به جای پرداخت هزینه در ازای آب بطری مستقیما از شیر سینک آشپزخانه خود آب می نوشید. خرید آب آشامیدنی بطری هزینه های زیادی در پی خواهد داشت. در حالی که با داشتن دستگاه تصفیه آب تنها هر چند ماه یک بار نیاز به صرف هزینه برای تعویض فیلترهای آن دارید.


7. طعم بهتر غذا


می توانید از آب تصفیه شده در آشپزی نیز استفاده کنید. آب تصفیه شده به دلیل عدم وجود آلاینده های موجود در آن مزه مواد شیمیایی، فلزات و سایر ناخالصی ها در آب لوله کشی نمی دهد و پخت و پز با آن لذت بخش است.


معایب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس


پیش از اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس لازم است تا با معایب آن نیز آشنایی داشته باشید تا بتوانید تصمیم درست تری بگیرید.


•    هدر دادن آب


مهم نیست از چه نوع سیستم تصفیه آب اسمز معکوسی استفاده می کنید. تمام مدل های آن در نهایت مقداری از آب را هدر می دهند. هیچ راهی برای جلوگیری از هدر رفتن آب در فرآیند فیلتراسیون RO وجود ندارد. با این حال برخی از این دستگاه ها کارآمدتر از سایرین هستند. این موضوع یکی از بزرگترین معایب فناوری RO است.


سیستم سنتی RO به ازای هر 1 گالن آب تصفیه شده تولید شده، 4 گالن آب هدر می داد. خوشبختانه سیستم های امروزی بسیار کارآمدتر هستند. با کمی بررسی می توانید سیستم هایی را پیدا کنید که به ازای هر 1 گالن آب تصفیه شده فقط 1 گالن آب هدر دهند. حتی سیستم هایی نیز وجود دارند که به ازای هر 2 یا 3 گالن آب تصفیه شده تولید شده 1 گالن پساب تولید می کنند.


•    حذف مواد معدنی مفید برای سلامتی


یکی دیگر از بزرگترین معایب سیستم اسمز معکوس این است که این فرآیند مواد معدنی مفید را از آب آشامیدنی حذف می کند. مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم به آب طعم قلیایی دلپذیری می دهند و سیستم RO این مواد معدنی را همراه با سایر ناخالصی های موجود در آب از بین می برد. با این حال برخی از دستگاه های تصفیه آب مجهز به فیلترهای معدنی ساز هستند که پس از تصفیه آب مواد معدنی مورد نیاز را به آب بازگردانده و طعم آن را بهبود می بخشند.


•    فرآیند فیلتراسیون کندتر


به خاطر وجود چندین مرحله فیلتراسیون در یک سیستم RO، دسترسی فوری به آب تصفیه شده نخواهید داشت. برخی از فیلترهای تصفیه آب اسمز معکوس دارای مخزن ذخیره هستند که این موضوع را تا حدودی کاهش می دهد؛ زیرا با باز کردن شیر آب می تواند آب تمیز را از مخزن تحویل دهد. با این حال سیستم های دارای مخزن، فضای بیشتری را اشغال می کنند و همچنین خطر آلودگی ثانویه از خود مخزن را افزایش می دهند.


•    نیاز به تعویض مکرر کارتریج فیلتر


در مقایسه با سایر سیستم‌ های تصفیه آب، دستگاه های اسمز معکوس چند مرحله ‌ای کارتریج های بیشتری دارند که باید در موعد مقرر تعویض شوند. فیلترهای کربنی، فیلترهای پیش تصفیه رسوب گیر، فیلترهای پس تصفیه و فیلترهای معدنی سازی مجدد و همچنین ممبران RO از جمله مواردی هستند که باید هر چند وقت یک بار جایگزین شوند. فرایند تعمیر و نگهداری از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به صورت مکرر نیست و بسته به نوع فیلتر، باید آن ها را هر 6 ماه تا 2 سال تعویض کنید. هزینه کلی تعویض کارتریج بیشتر از پرداخت هزینه برای تعویض یک فیلتر در سیستم دیگر خواهد بود.


•    نیاز به انرژی برق


برخی از سیستم های اسمز معکوس مانند دستگاه های RO رومیزی برای کار کردن به برق نیاز دارند. از آن جایی که این سیستم ها نمی توانند از فشار آب منبع آب خانگی شما جهت تصفیه آب استفاده کنند، به نیروی برق متصل می شوند.


•    گرفتگی


منافذ ریز موجود در فیلتر ممبران اسمز معکوس به راحتی توسط مقدار زیادی ناخالصی مانند کلر، آهن و یون های سخت مسدود می شوند. هر چه کیفیت آب ساختمان شما ضعیف تر باشد ممبران سریع تر مسدود می شود. برای جلوگیری از تجمع یون های معدنی و کوتاه شدن طول عمر فیلتر، باید مرحله پیش تصفیه را قبل از فیلتر ممبران اولویت بندی کنید. گرفتگی می تواند تاثیر زیادی بر فشار و جریان آب داشته باشد و دارای معایبی از جمله کاهش مقدار آب عبوری از سیستم و هدر رفتن مقدار بیشتری آب نیز هست.


خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس


اسمز معکوس یکی از روش هایی است که با استفاده آن می توانید از حذف بخش عمده ای از آلاینده های موجود در آب که سلامتی بدن را تهدید می کنند اطمینان حاصل کنید. این دستگاه ها در انواع مختلفی ساخته شده و تحت عنوان برندهای متفاوتی به بازار عرضه می شوند. از این رو لازم است برای خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به مراکز فروش معتبر در این حیطه مراجعه کنید.


جهت مشاهده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی بر حسب بودجه و نیاز خود می توانید از وب سایت آبین بازدید نمایید. برای دریافت خدمات مشاوره با شماره 02122228116 تماس حاصل فرمایید.
 

منبع: abin.ir
تعداد بازدید: 1
تعداد نظرات: 2
نیلوفر شیرازی
نویسنده یا مترجم: نیلوفر شیرازی
نظرات (2)
ایمانی
ایمانی
دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یکی از بهترین محصولات هستش . به نظرم این روش برای تصفیه خیلی بهتر از روش های دیگه جواب میده
حمید راشدی
حمید راشدی
با سلام و احترام ﻣﻦ ﻭ ﻫﻤﮑﺎﺭﺍﻧﻢ ﻗﺒﻼ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺑﯿﺴﺖ ﺳﺎﻝ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻮﺩﯾﻢ ﻭ ﺩﺭ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻣﯿﮑﺮﺩﯾﻢ ﮐﻪ ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﺭﺍ ﺑﻌﺮﺽ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺭﺳﺎﻧﺪ ﺍﻣﺎ ﺟﺪﯾﺪﺍ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﻓﻠﺴﻄﯿﻦ ﺭﺥ ﺩﺍﺩﻩ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﺭﯾﺸﻪ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﺯ ﺯﻣﺎﻥ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻏﺮﺑﯽ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﺷﺮﻗﯽ ، ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﭘﺎﯾﻪ ﻣﺴﺘﺤﮑﻢ ﺗﺮﯼ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺷﺖﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﺿﻌﯿﻒ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﻗﻮﯼ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ دینی ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ، ﻋﻠﻤﯽ ﻭ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﺍﺳﺖﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺯ ﮐﺮﻩ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺭﺍﻧﻨﺪﻩ ﮐﺎﻣﯿﻮﻥ ﻭ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭ ﺑﻌﻨﻮﺍﻥ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﻭﺍﺭﺩ میکردیم ﺍﻣﺎ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﮐﺮه ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﺧﯿﻠﯽ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺑﺮﺗر ﺍﺳﺖﺍﮔﺮ ﻣﺎ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺑﻮﺩﻥ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﮐﺮﺩﻩایم . اﻣﺎ ﺑﺪﻟﯿﻞ حوادث ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻭ ﺟﻨﮓ ﻭ... ﺍﺯ کشورهای ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﻋﻘﺐ ﺗﺮهستیم ( ﺩﺭ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻋﻤﺪﺍ ﺍﺯ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ما را عقب تر نگه میداشته اند ) ﻗﻮﯼ ﺷﺪﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻓﻘﻂ ﺑﺪﻟﯿﻞ ﺧﺮﯾﺪ ﺗﺴﻠﯿﺤﺎﺕ ﺍﺯ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﺍﻋﻢ ﺍﺯ ﻏﺮﺏ ﯾﺎ ﺷﺮﻕ ﺳﻼﺡ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﺑﻪ ﻣﺎ ﻧﺨﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺩ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﻼﺡ ﻫﺴﺘﻪ ای مانع پیشرفت در زمینه های مختلف ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﻧﺠﺎﺕ ﻓﻠﺴﻄﯿﻦ ﻗﻮﯼ ﺷﺪﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﻧﻈﺮدین , ﺩﺍﻧﺶ ,ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ و نظامی ﺍﺳﺖ . ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻨﺤﻮﯼ ﻋﻤﻞ ﻧﻤﺎﯾﺪ ﺗﺎ ﺗﻤﺎﯾﻞ ﺩﺍﻧﺸﻤﻨﺪﺍﻥ ﻭ ﻋﺎﻟﻤﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠف از ﻣﻬﺎﺟﺮﺕ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﻗﻠﺒﺎ ﺩﻭﺭﯼ ﮔﺰﯾﻨﻨﺪ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﻓﻌﻠﯽ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻫﻢ ﺩﭼﺎﺭ ﺿﻌﻒ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺍﯾﻨﺪﻩ ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺍﺳﻼﻡ ﺑﺨﻄﺮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺍﻓﺘﺎﺩ ﺑﻠﮑﻪ ﻫﯿﭻ ﮐﻤﮑﯽ ﺑﻪ ﻓﻠﺴﻄﯿﻦ ﻧﻤﯿﺘﻮﺍﻥ ﮐﺮﺩﺩﺭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻓﻌﻠﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺧﺪﻣﺖ ﺗﺎﻥ ﻋﺮﺽ میکنم ﺍﻣﯿﺪ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺭﺍ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺑﺮ ﻃﺮﻑ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪﺍﯾﻨﺠﺎﻧﺐ ﺩﺭ ﺧﺼﻮﺹ ﺻﺤﺒﺖ ﻫﺎﯼ ﺍﺧﯿﺮ ﻣﻘﺎﻡ ﻣﻌﻈﻢ ﺭﻫﺒﺮﯼ ﺍﯾﺪﻩ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﯾﮏ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ، ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ، ﭘﺰﺷﮑﯽ ، ﻭ .... ﺧﺪﻣﺖ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﺎﻟﯽ ﺍﺭﺳﺎﻝ ﻣﯿﮑﻨﻢﻣﻠﺖ ﺍﺯ ﺍﻭﻝ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺷﻌﺎﺭ ﻧﻪ ﺷﺮﻗﯽ ﻧﻪ ﻏﺮﺑﯽ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻭ ﻫﻨﻮﺯ ﻫﻢ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺷﻌﺎﺭ ﭘﺎﯾﺒﻨﺪ ﻫﺴﺘﻨﺪ ، ﺍﻣﺎ ﻓﻌﻼ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺧﺎﺻﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺍﻣﯿﺪ ﻭﺍﺭﻡ ﭼﺎﺭﻩ ﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ . ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ۱_ ﺁﺏ ﻭ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ۲_ ﺁﻟﻮﺩﮔﯽ ﻫﻮﺍ ۳_ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ۴_ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﻭ ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ۵_ ﻣﺴﮑﻦ ﻭ ﺍﺟﺎﺭﻩ ﺑﻬﺎ ۶_ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﻭ ﺑﯿﮑﺎﺭﯼ ۷_ ﺻﻨﻌﺖ ﻭ ﺗﻮﻟﯿﺪﺍﺕ ﺻﻨﻌﺘﯽ ۸_ ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻭ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﺁﻥ ۹_ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻭ ﺭﻭﺵ ﻫﺎﯾﯽ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ، ﮐﻪ ﺑﻨﻈﺮ ﻣﻦ ، ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺍﺻﻠﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺍﯾﺪﻩهایی ﺩﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻫﺮ ﯾﮏ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻄﻮﺭ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﺍﻋﻼﻡ ﻣﯿﺪﺍﺭﻡ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﻻﺯﻡ ﺑﻪ ﺫﮐﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﺟﺮﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﻔﯿﺪ ﺑﺮﺳﻨﺪ ﻣﻦ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﻭ ﮐﻮﭼﮏ ﺧﻮﺩ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻡ ﻭ ﯾﺎ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺁﺛﺎﺭ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺩﯾﺪهﺍﻡ ﺍﻣﺎ ﺍﻣﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﯾﺎ ﺩﻧﯿﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺷﮑﺎﻻﺗﯽ ﺭﺍ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﮐﺮﺩهﺍﻡ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺑﺎ ﻫﻤﯿﻦ ﺭﻭﺵ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﻢ ﻧﻤﯿﺘﻮﺍﻥ ﺭﺍﻩ چاره ﺍﯼ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺁنها ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩ ﻭ ﻣﻀﺮﺍﺕ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺑﯿﺎﻥ ﮐﺮﺩﻩامﻭ ﺍﮔﺮ ﺭﺍﻩ ﭼﺎﺭﻩ ﺭﺍ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﯾﻢ ﻫﻢ ﺗﻠﻔﺎﺕ ﺯﯾﺎﺩﯼ داده ایم ﻭ ﻫﻢ ﻫﺰﯾﻨﻪ کرده ایم ﺷﺎﯾﺪ ﺑﺘﻮﺍﻥ ﮐﺮﻭﻧﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻥ ﻣﺜﺎﻝ ﺯﺩ ﮐﻪ ﻃﺒﻖ ﺍﺧﺒﺎﺭ ﻧﻮﻉ ﺟﺪﯾﺪﯼ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺩﺭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩﺍﮔﺮ ﮐﺴﯽ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺟﺴﺘﺠﻮ ﮔﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﻓﻌﻠﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﺏ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﮐﻪ ﺩﺭﺟﻪ ﺷﻮﺭﯼ ﺁﻥ ۴۰ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺳﺎﯾﺮ ﺩﺭﯾﺎﻫﺎ ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻭ ﯾﺎ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﻏﯿﺮ ﺍﺻﻮﻟﯽ ﺁﺏ ﻭ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﻧﻤﮏ ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﻣﻼﺡ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺩﺭﯾﺎ ﺷﺪﻩ ﻣﯽ بیند در هر صورت من ﺍﯾﺪﻩﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺭﺳﺎﻝ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺍﻣﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﯾﺪ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻣﺠﻬﺰ ﻭ ﺑﺎ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻋﺎﻟﻢ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺧﻮﺑﯽ ﺭﺳﯿﺪ . ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻧﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ﻣﺜﻞ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﻣﺮﺩﻡ ، ﺑﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﺘﺨﺼﺺ ﺩﺭ اسلام ,ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ، ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺷﻨﺎﺳﯽ ، ﺭﻭﺍﻧﺸﻨﺎﺳﯽ , حقوق و ....ﮐﻪ ﺑﻔﮑﺮ ﺭﻓﻊ ﻣﺎﻟﯽ ﻭ ﺭﻭﺍﻧﯽ ﺍﺣﺘﯿﺎﺟﺎﺕ ﺧﻮﺩ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺻﺮﻓﺎ ﮐﺎﺭ ﻋﻠﻤﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻧﯿﺎﺯ ﻣﺒﺮﻡ ﺩﺍﺭﯾﻢﮔﺮﻭﻩ ﻣﺎ ﺍﺯ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺫﮐﺮ ﺷﺪﻩ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ نسبتا کاملی ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻧﺪ . ﻣﻮﺭﺩ ﺍﻭﻝ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺁﺏ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ ﺭﻭﺵ ﺭﻓﻊ ﻣﺸﮑﻞ ﺁﻥ ﺩﺭ ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ، ﻭ ﺭﻭﺵ ﻣﻮﻗﺖ ﺭﻓﻊ ﻣﺸﮑﻞ ﻓﺮﻭ ﻧﺸﺴﺖ ﺯﻣﯿﻦ ﺩﺭ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺣﺴﺎﺱ ﻭ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﻣﺨﺘﺼﺮ ﻭ ﻻﺯﻡ ﺭﺍ ﺧﺪﻣﺖ ﺗﺎﻥ ﻋﺮﺽ ﻣﯽ ﮐﻨﻢ . ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﮐﺎﻣﻠﺘﺮﯼ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ بعد از تشکیل ازمایشگاه ﺑﻪ ﺍﻃﻼﻉ ﺗﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺭﺳﯿﺪ . اول اینکه ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺁﺏ ﮐﻪ ﻣﺸﮑﻞ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺁﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﻗﺒﻞ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻧﻘﺎﻁ ﻭ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﺟﺪﯾﺪﺍ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩ ﻭ ﺑﺎﻋﺚ ﻧﺎﺑﻮﺩﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﺍﺳﻼﻡ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ﻣﻄﺎﻟﺒﯽ ﺭﺍ ﺑﯿﺎﻥ ﻣﯽ ﮐﻨﻢ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﮐﻠﯿﻪ ﺍﯾﺪﻩ ﻫﺎ ﻭ ﻧﻈﺮﯾﻪ ﻫﺎ ﻃﺒﻖ ﻧﻈﺮ ﻋﻠﻤﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺑﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﺜﺒﺖ ﺑﺮﺳﺪ ﯾﺎ ﺁﺛﺎﺭ ﻓﻌﻠﯽ ﺁﻧﺮﺍ ﺩﺭ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻧﻤﻮﺩ ﻣﺸﺮﻭﻁ ﺑﺮ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﻗﺮﺁﻥ ﺍیه ﻭ ﯾﺎ ﺭﻭﺍﯾﺎﺕ ﺻﺤﯿﺤﯽ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺁﻥ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﻢ ، ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺠﺘﻬﺪﯾﻦ ﻋﻠﻮﻡ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺁﮔﺎﻩ ﺑﻪ ﻋﻠﻮﻡ ﺗﺠﺮﺑﯽ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﯿﺎﻥ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﺑﻌﺪ ﺩﺭ ﻋﻤﻞ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ گردد .ﺍﯾﺪﻩ ﻣﻬﻤﯽ ﮐﻪ ﻣﻦ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻭﺟﻮﺩﺵ ﺷﺪﻩ ﺍﻡ ﻭ ﺩﺭ ﺍﺻﻞ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺁﺏ ﺑﺪﻟﯿﻞ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ، ﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺣﺪ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺯﯾﺮ ﺳﻄﺢ ﺯﻣﯿﻦ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﺁﺏ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﻣﺼﺮﻑ ﺁﺏ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺁﺏ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺼﺮﻑ ﺧﺎﻧﮕﯽ ﻭ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺍﺳﺖ . ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺷﻬﺮﺩﺍﺭﯼ ﻫﻢ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻓﻀﺎﯼ ﺳﺒﺰ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﮐﻨﺪ .ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﺷﺼﺖ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ﺩﭼﺎﺭ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻫﺮ ﺳﺎﻝ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺎﺭﻫﺎﯼ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ، ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ، ﺻﻨﻌﺖ ، ﺍﯾﺠﺎﺩ ﻓﻀﺎﯼ ﺳﺒﺰ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺼﺎﺭﻑ ﺧﺎﻧﮕﯽ ﻣﻠﺖ ﺍﺯ ﺳﻔﺮﻩ ﺁﺏ ﺯﯾﺮ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﺁﺏ ﺍﺳﺖ ﻭ ﯾﺎ ﺍﺯ ﺁﺏ ﻫﺎﯼ ﺳﻄﺤﯽ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ .ﮐﻪ در ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺷﻬﺮ ﻫﺎ ﺩﭼﺎﺭ ﻣﺸﮑﻞ ﺷﺪﻩ ، ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﻫﺎﯼ ﮐﻮﭼﮑﺘﺮ ﻓﺎﺿﻼﺏ ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻦ ﻓﺮﻭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺭﻓﺖ که آنهم دارای مشکلاتی است ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﻫﺎﯼ ﺑﺰﺭﮒ ﻓﺎﺿﻼﺏ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺯﻝ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﺭﯼ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﻪ ﺧﺎﺭﺝ ﺍﺯ ﺷﻬﺮ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ . ﺍﻣﺎ ﻣﺮﺗﺒﺎ ﺍﯾﻦ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﺯﯾﺎﺩﺗﺮ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﺎﺭﺵ ﺑﺎﺭﺍﻥ ﮐﻢ ﺷﺪﻩ ﺁﻧﮕﺎﻩ ﺳﻄﺢ ﺳﻔﺮﻩ ﺁﺏ ﺯﯾﺮ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺭﻓﺘﻪ ﻭ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﻓﺮﻭ ﻧﺸﺴﺖ ﺯﻣﯿﻦ ﺩﺭ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﻫﺰﺍﺭ ﺷﻬﺮ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﮐﻠﯽ ﻭ ﯾﺎ ﺩﺭ ﻧﻘﺎﻃﯽ ﺧﺎﺹ ﮐﻪ ﻣﯽ توان پس ﺍﺯشناسایی ﺣﻔﺮﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﻌﻀﯽ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺧﺎﺹ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻻﺯﻡ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺟﻬﺖ ﭘﯿﺶ ﮔﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﻭﻗﻮﻉ ﺧﺮﺍﺑﯽ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩ ﺍﻣﺎ ﺍﯾﻦ ﭘﯿﺸﮕﯿﺮﯼ ﺑﺎ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺑﻌﻀﯽ ﻧﻘﺎﻁ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾر نیست ﺭﻭﺵ ﺩﻗﯿﻖ ﭘﯿﺸﮕﯿﺮﯼ ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﺣﻔﺮﻩ ﻫﺎ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﺍﻣﻮﺍﺝ ﺻﻮﺗﯽ ، ﻭ ﺳﻮﺭﺍﺥ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﻭ ﭘﺮ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺁﻥ ﺑﺎ ﺧﺎﮎ ﻭ ﺷﻦ ﺍﺳﺖ .ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﺧﺮﺍﺑﯽ ﺍﻥ ﻭ ﺑﺎﻻ ﺍﻣﺪﻥ ﺳﻄﺢ ﺯﻣﯿﻦ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺍﻭﻟﯿﻪ ﻭ ﺭﻓﻊ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ . ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﺑﺎﻋﺚ ﺧﺸﮏ ﺷﺪﻥ ﺗﻌﺪﺍﺩﯼ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻗﻨﺎﺕ ،ﺧﺸﮏ ﺷﺪﻥ ﺑﺎﺗﻼﻕ ﻭ ﯾﺎ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﺳﻄﺢ ﺍﺏ ﺩﺭﯾﺎﭼﻪ ﻫﺎ ﺣﺘﯽ ﺧﺸﮏ ﺷﺪﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﺷﺪﻩ ﮐﻪ ﻧﻤﮏ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﺩﺭ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺳﻄﺢ ﻭﺳﯿﻌﯽ ﭘﺨﺶ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﺎﻋﺚ ﻋﺪﻡ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ می ﺷﻮﺩ . ﺍﮔﺮ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺭﺍ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺑﺪﻫﯿﻢ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﺭﻭﺯ ﺯﯾﺎﺩﺗﺮ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﺪ ﺍﮐﺜﺮ ﺗﺎ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﺁﺏ ﺯﯾﺮ ﺳﻄﺤﯽ ﻏﯿﺮ ﻣﻤﮑﻦ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺗﺎ ۱۵ ﺳﺎﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﻗﻄﻌﯽ ﺧﺼﻮﺻﺎ ﺩﺭ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﻭ ﺻﻨﻌﺖ ﻣﯽ شود. ﺁﺏ ﺯﯾﺴﺖ ﻣﻠﺖ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﻫﺎﻱ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺷﺖﺍﻣﮑﺎﻥ ﺧﺮﯾﺪ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺍﺯ ﺧﺎﺭﺝ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺑﺨﻮﺍﻫﯿﻢ ﺗﺤﺖ ﻫﺮ ﺷﺮﺍﯾﻄﯽ ﺧﺮﯾﺪﺍﺭﯼ ﮐﻨﯿﻢ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺗﺄﻣﯿﻦ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺁﻥ ﮐﻪ ﺑﺪﺷﻮﺍﺭﯼ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﻭ ﺁﻥ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﺧﺮﯾﺪ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺗﺤﺮﯾﻢ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺑﺴﺘﻪ ﻭ ﻣﻮﺟﺐ ﮔﺮﺳﻨﮕﯽ ﻣﺮﺩﻡ ﮐﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺍﯼ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺭﮊﯾﻢ ﻭ ﯾﺎ ﺳﺎﯾﺮ ﺭﻭﺵ ﺑﮑﺎﺭ ﮔﻤﺎﺭﺩﻥ ﺭﮊﯾﻤﯽ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺍﻓﮑﺎﺭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ، ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ، ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ. ﭼﻨﺪ ﻣﺸﮑﻞ ﮐﻢ ﺁﺑﯽ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﮐﻢ ﺍﺑﯽ ﻭ ﻧﺸﺴﺖ ﺯﻣﯿﻦ ﺩﺭ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﻫﺰﺍﺭ ﺷﻬﺮ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ . ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺴﺎﮐﻦ ﻭ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﺠﺎﺕ ﻣﺸﮑﻞ ﺁﻓﺮﯾﻦ ﺍﺳﺖ یکی از روشﻫﺎﯼ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﺟﺮﺍ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺍﻭﺭﺩﻥ ﺍﺏ ﺩﺭﯾﺎ ، ﺗﺤﺮﯾﮏ ﺍﺑﺮﻫﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺑﺎﺭﺍﻥ ﺍﺳﺖ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﭼﻨﺪ ﻣﺸﮑﻞ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ ﺍﻭﻝ ﺁﻧﮑﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﺑﺮ ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻣﻨﺠﻤﻠﻪ ﮔﺮﻡ ﺷﺪﻥ ﮐﺮﻩ ﺯﻣﯿﻦ ﮐﻢ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﺣﺘﯽ ﺑﺎﺑﺎﺭﻭﺭ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺍﺑﺮ ﮐﺎﺳﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩﺩﻭﻡ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﺍﺑﺮ ﻭ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﺑﺮ ﺭﺍ ﮐﺎﺳﺘﻪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﭘﺎﮐﺴﺘﺎﻥ ﻣﯽ ﺭﻭﺩ ﻭ ﺩﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﺭﯾﺎ ﻫﻢ ﺭﺍﻩ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﺑﺎﻋﺚ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﮐﻪ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺁﻣﺪﻩﺩﭼﺎﺭ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﺪﻭﺩ ۲۰ ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﻧﻔﺮ ﮔﺮﺳﻨﻪ اند .ﺳﻮﻡ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﺑﺮﯼ ﮐﻪ ﻭﺍﺭﺩ ﮐﺸﻮﺭ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﺗﺮﮐﯿﻪ ، ﻋﺮﺍﻕ ﻭ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﺍﮔﺮ ﺍﺑﺮ ﺩﺭ ﺁﻥ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﺑﺮ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺁﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ، ﻗﺪﺭﺕ ﺑﺎﺭﻧﺪﮔﯽ ﺣﺘﯽ ﺑﺎ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻭ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺧﺼﻮﺹ ﻫﺪﺭ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺳﺪ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺗﺮﮐﯿﻪ ﻭ ﻋﺮﺍﻕ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺍﻭﺭﺩﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺍﯾﻨﺪﻩ ﺑﺎ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺳﺪﻫﺎ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﺑﺤﺪﯼ ﮐﻪ ﺣﺪﺍﻗﻞ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺩﺭ ﺳﻪ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺩﺭ ﺷﻤﺎﻝ ﻏﺮﺑﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﮐﻢ ﺷﺪﻥ ﺍﺏ ﺭﻭﺩﺧﺎﻧﻪ ﺍﺭﺱ ﺑﺎﻋﺚ ﺧﺸﮏ ﺷﺪﻥ ﺩﺷﺖ ﻣﻐﺎﻥ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﺎﻋﺚ ﺧﺸﮏ ﺷﺪﻥ ﺩﺭﯾﺎﭼﻪ ﺍﺭﻭﻣﯿﻪ ﻭ ﭘﺨﺶ ﺷﺪﻥ ﻧﻤﮏ ﺩﺭﯾﺎﭼﻪ ﺷﺪﻩ و ﭼﻨﺪ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺭﻓﺖ . ﺳﻄﺢ ﺍﺏ ﺩﺭﯾﺎﯼ ﺧﺰﺭ ﻧﯿﺰ ﺍﻓﺖ ﮐﺮﺩﻩ ، ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺪﻟﯿﻞ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺑﺎﺭﺵ حدﺍﻗﻞ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﮔﻨﺪﻡ ﻭ ﺑﺮﻧﺞ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﺎ ﻭ ﺫﺭﺕ ، ﺟﻮ ، ﺳﻮﯾﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺍﻣﻬﺎ وارد کشور میشود ﻭ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻫﻢ ﮐﻢ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻭ ﻋﻠﻤﯽ ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺎ ﺭﻭﺵ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﻭ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﻧﻮﯾﻦ ﺩﺭ ﺍﺳﺘﺎﻧﻬﺎﯼ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺳﻮﺍﺣﻞ ﺩﺭﯾﺎﯼ ﻋﻤﺮﺍﻥ ﻭ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﮐﻢ ﮐﺮﺩﻥ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﺑﻘﯿﻪ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺩﺭﯾﺎ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺍﺳﺘﺎﻧﻬﺎﯼ ﺁﺫﺭﺑﺎﯾﺠﺎﻥ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺁﺏ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺑﺎ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﮔﺮ ﺁﺏ ﺑﺎ ﺭﻭﺵ ﻏﯿﺮ ﻋﻠﻤﯽ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺧﺼﻮﺻﺎ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﻣﺤﻠﻮﻝ ، ﺯﯾﺎﺩ ﺷﺪﻩ ﮐﻤﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﻧﯿﺰ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺍﻣﻼﺡ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ ﺑﺎﻗﯽ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺑﻪ ﺁﺏ ﺯﯾﺮ ﺳﻄﺤﯽ ﺯﻣﯿﻦ ﻧﻔﻮﺫ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﻫﺎﯼ ﺻﻌﺐﺍﻟﻌﻼﺝ ﻣﻨﺠﻤﻠﻪ ﺳﺮﻃﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺷﺪ ﻭ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺑﺎﺯ ﯾﺎﺑﯽ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﻫﺎ ﺍﺯ آﺏ ﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺳﻄﺤﯽ ﻣﻘﺪﻭﺭ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩﺑﺮﺍﯼ ﺍﻣﻮﺭ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﺑﻌﻀﯽ ﻧﻘﺎﻁ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﮐﻪ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺩﻗﯿﻘﯽ ﺍﺯ ﻭﺟﻮﺩ ﺍﻣﻼﺡ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﻧﺪﺍﺭﻡ . ﮐﻤﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﻣﻌﺪﻥ ﮔﻞ گهر ﺳﯿﺮﺟﺎﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻗﺴﻤﺘﯽ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺍﺻﻔﻬﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﺠﺎﺕ ﺍﺳﺖ . ﺍﻃﻼﻉ ﻣﻦ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺭﻭﺵ ﺍﺳﻤﺰ ﻣﻌﮑﻮﺱ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻭ ﺩﺍﻡ ﺧﻮﺏ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ ﺍﻣﻼﺡ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺁﺏ ﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺳﻄﺤﯽ ﻧﻔﻮﺫ ﭘﯿﺪﺍ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ. ﺍﻣﺎ ﻃﺒﻖ ﺁﻣﺎﺭ ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺏ ﺍﻋﻢ ﺍﺯ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﻭ ﻧﻤﮏ ﻃﻌﺎﻡ ﺩﺭ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﺯﯾﺎﺩ ﺷﺪﻩ ﮐﻪ ﻧﺎﺷﯽ ﺍﺯ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﻭ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ ﯾﺎ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻋﺮﺑﯽ ﺣﻮﺯﻩ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﻭ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﺍﻣﻼﺡ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﺩﺭﯾﺎ ﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﺍﯾﻨﺪﻩ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﺎﻫﯿﻬﺎ ﺩﺭ ﺍﻥ ﻣﺤﻞ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ . ﻭ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﺑﻪ ﮐﻮﯾﺮ ﺩﺭﯾﺎﯾﯽ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺷﺪ . ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻥ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﺪﻥ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﻪ ﮐﻮﯾﺮ ﺩﺭﯾﺎﯾﯽ ، ﺩﺍﺧﻞ ﻫﺎﯼ ﺩﺭﯾﺎ ﺍﻣﻼﺡ ﺭﺳﻮﺏ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻣﺼﺮﻑ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻮﺟﺐ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻣﯿﺸﻮﺩ . ﺛﺎﻧﯿﺎ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﺷﺪﻥ ﺍﻣﻼﺡ ﺩﺭ ﺁﺏ ﺑﺎﻋﺚ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺷﻮﺭبا ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻋﻤﺪﻩ ﺍﯼ ﻣﻮﺍﺟﻪ شود ﻻﺯﻡ ﺑﻪ ﯾﺎﺩﺁﻭﺭﯼ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﺑﺮﻫﺎﯼ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺎ ﺗﺒﺨﯿﺮ ﺁﺏ ﺑﺪﻭﻥ ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ﻣﯿﻠﯿﻮﻧﻬﺎ ﺳﺎﻝ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﻭ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻣﺤﻞ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﻭ ﻧﻤﮏ ﻃﻌﺎﻡ ﺍﺯآب ﺩﺭﯾﺎ ﺑﻪ ﺧﺸﮑﯽ ﻧﺸﺪﻩ ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻥ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ. ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺁﺑﯽ ﮐﻪ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺑﺨﺎﺭ ﺍﺯ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺍﺑﺮخارج میشود ﻧﻤﮏ ﻃﻌﺎﻡ ﻭ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﻣﺤﻠﻮﻝ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ،و تا ﮐﻨﻮﻥ ﺑﺪﻟﯿﻞ ﺩﺧﺎﻟﺖ ﺭﻭﺩﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺟﺒﺮﺍﻥ ﮔﺸﺘﻪ ﻭ ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺏ ﺗﻘﺮﯾﺒﺂ ﺛﺎﺑﺖ ﻣﯽماند اما اکنون بدلیل ﻏﯿﺮ ﻋﻠﻤﯽ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﺎ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﮐﺮﺩﻩ . ﻭ ﻏﺎﻟﺒﺎ ﺑﺮﻭﺵ ﺍﺳﻤﺰ ﻣﻌﮑﻮﺱ ﺁﺏ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﻣﯿﮕﺮﺩﺩ. ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺏ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﺩﯾﮕﺮ ﯼ ﻏﯿﺮ ﺍﺯ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﻭ ﺩﺭﯾﺎﯼ ﻋﻤﺎﻥ ﺍﺯ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﺧﺎﺭﺝ ﮐﺮﺩ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﻭ ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ، ﻧﺤﻮﻩ ﺍﺻﻼﺡ ﻧﮋﺍﺩ ﺩﺭ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﻭ ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ، ﮐﺎﺷﺖ ﻭ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﮔﯿﺎﻫﺎﻥ ﺧﺼﻮﺻﺎ ﮔﯿﺎﻫﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﺼﺮﻑ ﺑﺎﻻﯾﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ﺁﻧﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﯿﺮ ﻭ ﮔﻮﺷﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﯿﺎﺯ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﮔﻔﺖ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺎ ﻧﻔﺖ ﻭ ﮔﺎﺯ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎﺷﺪ ﺯﯾﺮﺍ ﻫﻢ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﻫﻢ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﻓﺮﻭﺵ نفت ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﮐﺎﺳﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺑﺎﻋﺚ ﺁﻟﻮﺩﮔﯽ ﻣﯿﮕﺮﺩﺩ ﺑﻌﻼﻭﻩ ﺩﺭ ﻣﺪﺗﯽ ﺩﯾﮕﺮ ﺑﻪ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺭﺳﯿﺪ ﻟﺬﺍ ﺑﺎﯾﺪ ﻓﻘﻂ ﺍﺯ انرژیﻫﺎﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪﭘﺬﯾﺮ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮔﺮﺩﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺧﺼﻮﺻﺎ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ ﮐﺮﻣﺎﻥ ﻭ ﯾﺰﺩ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﻫﺎﯼ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﺍﻣﺮ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻥ ﺳﻪ ﺭﻭﺵ ، ﺷﺎﻣﻞ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪﯼ ، ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺟﺮﯾﺎﻥ ﺑﺎﺩ ، ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺣﺮﺍﺭﺗﯽ ﺯﯾﺮ ﺯﻣﯿﻦ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺩﻭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺑﺎﺩ ﻭ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺣﺮﺍﺭﺗﯽ ﺯﯾﺮ ﺯﻣﯿﻦ ﻣﯽتوان ﻧﯿﺮﻭﮔﺎﻩ ﺑﺰﺭﮒ ،24 ﺳﺎﻋﺘﻪ ﺍﺣﺪﺍﺙ ﮐﺮﺩ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺣﻞ ﻣﺸﮑﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻭ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ﺩﺭ ﺍﺳﺘﺎﻧﻬﺎﯼ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻢ ﮐﺮﺩﻥ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺳﺘﺎنها ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ دارد ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺭﻭﺵ ﻫﺎﯼ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ﺧﺼﻮﺻﺎ ﺗﺒﺨﯿﺮ ﺁﺏ ﻭ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﺁﺏ ﺳﺎﻟﻢ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺼﺎﺭﻑ ﺧﺎﻧﮕﯽ ﻭ ﯾﺎ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺩﺭ ﮐﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﮐﻪ ﺩﭼﺎﺭ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﻭ ﮐﻤﺒﻮﺩ ﺁﺏ ﺳﺪﻫﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩﺍﻟﺒﺘﻪ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺳﺎﯾﺘﻬﺎ ﺫﮐﺮ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ ﺑﺎ ﺭﻭﺵ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻻﺯﻡ ﻣﯿﺘﻮﺍﻥ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺍﻧﺮﺍ ﺧﯿﻠﯽ ﮐﺎﻫﺶ ﺩﺍﺩ . ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻞ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻻﺯﻡ ﺩﺭ ﺧﺼﻮﺹ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ، ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ، ﭘﺮﻭﺭﺵ ﻣﺎﻫﯽ ﻭ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ﺍﺯ ﺳﺎﺧﺖ ﻣﺮﺍﮐﺰ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺍﯼ ﻫﺮ ﯾﮏ ﻭ ﺍﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﻬﺎﯼ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ، ﺁﺏ ، ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻭ ﺩﺍﻡ ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﮐﺎﺭﮔﺎﻩ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻭ ﺳﺎﯾﺮ ﻣﻮﺍﺭﺩﯼ ﮐﻪ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻻﺯﻡ ﺑﺎﺷﺪ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﻮﺩﺩﺭ ﺭﻭﺵ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﺍﺯ ﺍﺳﺎﺗﯿﺪ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﺎﻥ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﮐﻠﯿﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻣﺘﺨﺼﺺ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ ﯾﺎ ﮐﺎﺭﮐﻨﺎﻥ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﺍﻣﺎ ﺍﮔﺮ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﯾﺎﺑﺪ ﻣﻮﺟﺐ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﮐﺸﻮﺭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ . ﻭ ﺩﺭ ﺿﻤﻦ ﺍﺯ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﺑﺎ ﺭﻭﺵ ﻫﺎﯼ ﻋﻠﻤﯽ ﺧﺎﺹ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻃﺮﺣﻬﺎﯼ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ ﺑﺪﻭﻥ ﺟﺎﺳﻮﺳﯽ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩﺩﺭ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺣﻞ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺗﺤﺼﯿﻞ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻣﻮﺭ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺍﻋﻢ ﺍﺯ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ، ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ﻭ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻫﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺎﺭ ﺑﻬﺘﺮ ﻭ ﻫﻢ ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ بخش ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﺗﻮﺿﯿﺢ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺩﺍﺩﺍﺯ ﺳﺎﯾﺮ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻣﻮﺭﺩ ﻟﺰﻭﻡ ﺣﺮﮐﺖ ﻋﻠﻤﯽ ﻭ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺁﻥ ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﺩﻧﯿﺎﺳﺖ ﺩﻭﻟﺖ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﻫﻢ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻋﻠﻤﯽ ﻭ ﻫﻢ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺑﻮﺩﺟﻪ ﮐﺎﻓﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺍﯾﻦ ﭘﺮﻭﮊﻩ ﻧﺪﺍﺭﺩ (ﺑﻮﺩﺟﻪ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺻﺪ و پنجاه ﻣﯿﻠﯿﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺳﺘﺎﻧﻬﺎﯼ ﮐﺮﻣﺎﻥ ، ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﻭ ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ ، ﻫﺮﻣﺰﮔﺎﻥ ، ﺑﻮﺷﻬﺮ ، ﻻﺯﻡ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻣﺎ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻮﺭﻡ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﻥ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﯾﺎﻓﺘﻪ ﻭ ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺩﻗﯿﻖ ﺍﻧﺮﺍ ﻧﻤﯿﺘﻮﺍﻥ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﮐﺮﺩ ﻭﻟﯽ ﺩﺭ ﮐﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺎﻟﻎ ﺑﺮ ﺷﺶ ﺻﺪ ﻣﯿﻠﯿﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩﺍﻣﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻞ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩﻫﺎﻱ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺩﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻟﺰﻭﻡ ﺑﯿﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﮐﺮﺩ . ﺑﻄﻮﺭ ﺧﻼﺻﻪ ﻋﺮﺽ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﮐﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﺨﺪﺍﻡ ﭘﺮﺳﻨﻞ ﻻﺯﻡ ﺩﺭ ﺟﻬﺖ ﺳﺎﺧﺖ ﺍﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻭ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻻﺯﻡ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ، ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ، ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻭ ﭘﺰﺷﮑﯽ ، ﺧﺼﻮﺻﺎ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﻻﺯﻡ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ . ﺍﻟﺒﺘﻪ ﮐﻠﯿﻪ ﺍﯾﻦ ﺍﻣﻮﺭ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﻭ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺑﺮﻕ ﺍﺯ ﺭﻭﺵ ﻫﺎﯼ ﺫﮐﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﺯﻣﺎﻥ ﻣﯽ برد ﺍﮔﺮ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﺍﻭﻝ ﺯﯾﺎﺩﺗﺮ ﺑﺎﺷﺪ ﻣﺪﺕ ﺍﺟﺮﺍ ﮐﻤﺘﺮ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ . ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺘﻮﺍﻥ ﺧﻄﻮﻁ ﭘﺮ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﺭﺍ ﺍﺟﺮﺍ ﮐﺮﺩ ﺍﺯ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﻣﺰﺍﺭﻉ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ، ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ﻭ ﻏﯿﺮﻩ ﺭﺍ ﺑﻮﺟﻮﺩ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﻣﻠﺖ ﻗﺮﺍﺭﻣﯽ ﺩﻫﯿﻢ ﻭ ﺑﺎ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﻫﺰﯾﻨﻪ و سود ﺁﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﺩﺍﻣﻪ می ﺩﻫﯿﻢ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺻﺪ ﻣﯿﻠﯿﺎﺭﺩ ﻣﺘﺮ ﻣﮑﻌﺐ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﻥﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﻣﻼﺡ ﺁﻥ ﺯﯾﺎﺩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺮ ﻣﻮﺍﺩ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻔﯿﺪﯼ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺍﺯ ﺑﻘﯿﻪ ﺍﻣﻼﺡ ﮐﻪ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ﺩﺭ ﻣﺤﻞ ﻣﻨﺎﺳﺒﯽ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺗﺪﻓﯿﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﻧﻤﻮﺩ . (ﺍﮐﻨﻮﻥ ﻃﺒﻖ ﺁﻣﺎﺭ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ۷۶ ﻣﯿﻠﯿﺎﺭﺩ ﻣﺘﺮ ﻣﮑﻌﺐ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺯﯾﺮ ﺳﻄﺤﯽ ﺯﻣﯿﻦ ﺩﺭ ﮐﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺩﺍﺭﯾﻢ ) ﺑﺮﮔﺸﺖ ﺍﻣﻼﺡ ﺁﻥ ﻣﻨﺠﻤﻠﻪ ﻧﻤﮏ ﻃﻌﺎﻡ ﻭ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﺑﻪ ﺩﺭﯾﺎی عمان و خلیج فارس ﻣﻮﺟﺐ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺏ میﺷﻮﺩ (ﻇﺎﻫﺮﺁ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﻋﺮﺑﯽ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﭼﻨﯿﻦ ﮐﺎﺭ ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﯽ ﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻭ ﻣﻮﺟﺐ ﭼﻬﻞ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺷﺪﻥ ﺩﺭﺟﻪ ﺷﻮﺭﯼ ﺁﺏ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ ) ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺣﺪ ﺷﻮﺭﯼ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻣﻮﺟﺐ ﺍﯾﺠﺎﺩ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ صعب ﺍﻟﻌﻼﺝ ﻣﯿﮕﺮﺩﺩ.ﻫﯿﭻ ﺭﺍﻩ ﺣﻞ ﺩﻗﯿﻖ ﻭ ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﻓﻊ ﻣﺸﮑﻞ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﻓﻌﻸ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ ﺭﺍﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺻﺤﯿﺢ ﻭ ﻋﻠﻤﯽ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺁﺏ با روش ﺍﺳﻤﺰ ﻣﻌﮑﻮﺱ ﺗﻮﺃﻡ ﺑﺎ ﺗﺒﺨﯿﺮ ﺁﺏ ﻭ ﻋﺪﻡ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﺍﻣﻼﺡ ﺑﻪ ﺧﻠﯿﺞ ﻓﺎﺭﺱ ﻭ ﺩﺭﯾﺎﯼ ﻋﻤﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺟﺰﺋﯿﺎﺕ ﺁﻧﺮﺍ ﻓﻌﻸ ﮐﻪ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻦ ﻧﯿﺴﺖ ﻧﻤﯿﺘﻮﺍﻧﻢ ﺑﯿﺎﻥ ﮐﻨﻢ ﺑﯿﺎﻥ ﻫﺮ ﺍﯾﺪﻩ ﺍﯼ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺍﻥ ﺩﺭ ﺍﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ و ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻣﺜﺒﺖ ﻭ ﺗﻮﺿﯿﺢ ﻣﻔﺼﻞ ﮐﺎﺭﮐﺮﺩ ﺍﻥ ﺩﺭ ﻣﺤﯿﻂ ﺧﺎﺭﺝ ﺍﺯ ﺍﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺑﺎﺷﺪ ، ﻣﻦ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ داده ام ﺍﻣﺎ آزﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺭﺳﻤﯽ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪام بدیهی است در ﺻﻮﺭﺕ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯﯼ ﺗﻤﺎﻡ ﺟﺰﺋﯿﺎﺕ ﺁﻧﺮﺍ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﺠﻬﯿﺰ ﻭ ﺭﺍﻩ ﺍﻧﺪﺍﺯﯼ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺩﻗﯿﻖ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﮔﻔﺖ .ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺑﺮﺩﻥ ﻣﯿﮑﺮﻭﺏ ﻭ ﻭﯾﺮﻭﺱ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺁﺏ ﻣﯽتوان ﺍﺯ ﮔﺮﻣﺎﯼ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﭘﺬﯾﺮ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺗﺮﮐﯿﺒﺎﺕ ﮐﻠﺮ ﺭﺍ ﮐﻤﺘﺮ ﺑﮑﺎﺭ ﺑﺮﺩ . ﺍﻣﻼﺡ ﺍﺳﺘﺨﺮﺍﺝ ﺷﺪﻩ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﯾﺎ ﺭﺍ ﻣﯽ توان با تبدیل به مواد دیگر ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ . ﺍﻣﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺩﺭ ﺻﻨﻌﺖ ، ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ، ﺩﺍﻣﺪﺍﺭﯼ ﻭ ﺁﺏ ﺷﺮﺏ ﻣﻠﺖ ﺑﺮ ﻃﺒﻖ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻭ ﻣﺸﺎﻫﺪﺍﺕ ﺭﻭﺯﻣﺮﻩ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺯﯾﺎﺩﺗﺮ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﻤﺪﺕ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺁﺏ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﯿﺎﺯ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺁﺏ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺭﺍ ﺩﭼﺎﺭ ﻣﺸﮑﻞ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺁﻥ ﺑﺎ ﻋﻠﻢ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺳﺮﯾﻌﺎ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾﺮ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪﺑﻮﺩ. ﻭ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻞ ﺁﻥ ﺍﺯ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﯿﻢاﻟﺒﺘﻪ اﯾﺪﻩﻫﺎ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﯾﺎ ﻧﻈﺎﻣﯽ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺻﺮﻓﺎ ﻋﻠﻤﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪﻣﻦ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺎ ﺍﺳﺎﺗﯿﺪ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺩﺍﺭﻡ . ﻭ ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺑﺎﻗﯿﻤﺎﻧﺪﻩ ﻋﻤﺮﻡ ﺑﺘﻮﺍﻧﻢ ﺑﻪ ﺍﺳﻼﻡ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﻋﺰﯾﺰ ﺧﺪﻣﺖ ﮐﻨﻢ . ﺑﺎ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﻋﻠﻤﯽ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻭ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺍﺏ ﻗﺴﻤﺘﯽ ﺍﺯ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺻﻨﻌﺖ ﻭ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﻧﯿﺰ ﺣﻞ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ ﺑﺎ ﺗﺸﮑﺮ راشدی ۰۹۱۳۳۹۶۹۱۵۲
ارسال نظر