عوامل موثر در عملکرد فیلترهای ممبران تصفیه آب RO

عوامل موثر در عملکرد فیلترهای ممبران تصفیه آب RO

عملکرد دقیق دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO موجب گستردگی استفاده از این سیستم ها در صنایع مختلف شده است. به نظر شما وجود چه عاملی باعث عملکرد دقیق سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس شده است؟ به صورت کلی اصلی ترین بخش سیستم های تصفیه آب RO، فیلترهای ممبران هستند که عوامل زیادی هم در عملکرد آنها تاثیر گذار می باشد. بررسی این عوامل به شما کمک می کند، تا در مورد نحوه نگهداری و استفاده از فیلترهای ممبران هم اطلاع داشته باشید. 

در واقع اگر بدانید که دما و فشار می توانند چه تاثیراتی در عملکرد فیلترهای ممبران و به صورت کلی دستگاه داشته باشند، می توانید متوجه دلیل تاکید کارشناسان در مورد نگهداری ممبران های تصفیه آب صنعتی در محدوده دما و فشار مشخص شده بشوید. 


چه عواملی در عملکرد فیلترهای ممبران RO تاثیر گذار هستند؟


مهم ترین عواملی که در عملکرد فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی تاثیر گذار هستند، شامل پارامترهایی مثل فشار، دما، درصد بازیابی و میزان شوری آب ورودی به سیستم می شوند. به این موضوع هم توجه کنید که اگر کار طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی را به افراد متخصص در این زمینه سپرده باشید، تمام پارامترهای موثر در عملکرد آنها را بررسی کرده و در نظر می گیرند. این موضوع به شما اطمینان می دهد که هیچ مشکلی در ساختار دستگاه تصفیه آب صنعتی بروز نمی کند. 

در ادامه به بررسی تاثیر این پارامترها در عملکرد ممبران به صورت دقیق تر می پردازیم:


تاثیر فشار آب در عملکرد ممبران تصفیه آب RO


ساختار دستگاه های تصفیه آب صنعتی به صورتی است که ممبران ها برای تصفیه آب و حذف آلاینده ها و املاح به فشار بالای آب نیاز دارند. در واقع ورود آب با فشار اسمزی لازم به فیلترهای ممبران می تواند عملکرد آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار بدهد. با توجه به این موضوع هر چقدر فشار آب بیش تر شود، کیفیت آب خروجی بالاتر و مقدار آب تولیدی بیش تر می شود. اما در کنار این توجه کنید که اگر فشار آب از حد مجاز و تعیین شده بیش تر شود، ممکن است باعث وارد شدن آسیب به ساختار ممبران و خرابی آن شود. با توجه به این عامل، فشار آب می تواند تا حد زیادی در عملکرد و طول عمر فیلترهای ممبران تاثیر گذار باشد.

بر این اساس توصیه می شود میزان فشار آب را در سیستم های تصفیه آب صنعتی در محدوده زمانی مشخص شده بررسی کنید تا در کنار عملکرد مطلوب سیستم، هیچ آسیبی به ساختار فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی وارد نشود. 


تاثیر دمای آب در عملکرد ممبران تصفیه آب RO


بعد از بررسی های انجام شده، بسیاری از کارشناسان متوجه شده اند که با افزایش دمای آب ورودی، جریان آب خروجی افزایش پیدا می کند اما سطح کیفی آب کاهش می یابد. در واقع با افزایش دمای آب ورودی، جریان آب تولیدی افزایش پیدا می کند و میزان نمک و املاح آب بالاتر می رود. 

می توان دریافت که افزایش دمای آب ورودی، باعث کاهش حذف نمک در فیلترهای ممبران می شود و عملکرد کلی سیستم را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. بر همین اساس دمای آب هم یکی از مهم ترین پارامترهایی است که در حین کار سیستم های تصفیه آب صنعتی باید به صورت ویژه ای به آن توجه کرد. حداکثر دمای آب در سیستم های تصفیه آب صنعتی می تواند به اندازه 45 درجه سانتی گراد باشد، اما بهتر است دمای آب را در محدوده ای تنظیم کنید که فیلتر ممبران دارای بهترین عملکرد برای حذف آلاینده ها می باشد. 


تاثیر شوری آب ورودی در عملکرد ممبران تصفیه آب RO


عملکرد دستگاه های تصفیه آب صنعتی به صورتی است که هر چقدر میزان شوری آب بیش تر شود، جریان و دبی آب خروجی کاهش پیدا می کند. این موضوع باعث تاثیر در عملکرد ممبران های تصفیه آب صنعتی هم می شود و میزان عبور نمک را در سیستم افزایش می دهد. با توجه به این بسیاری از کارشناسان، توصیه می کنند در پیش تصفیه سیستم های تصفیه آب صنعتی از عوامل و مواد شیمیایی که باعث کاهش TDS آب می شود استفاده کنید. 


تاثیر وجود کلر در عملکرد ممبران های تصفیه آب RO


غشای ممبران های تصفیه آب صنعتی RO از پلی آمید ساخته شده و کلر یکی از عواملی است که می تواند باعث بروز آسیب به آن شود. در مواردی مشاهده می شود که از کلر به عنوان ماده شیمیایی در پیش تصفیه سیستم تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می کنند، اما حد مجاز کلر در ممبران ها با اندازه کمتر از 0.1 میلی گرم در لیتر می باشد. استفاده بیش تر از کلر می تواند باعث بروز آسیب جدی به فیلتر ممبران شود. بر همین اساس بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند در صورت امکان از کلر در پیش تصفیه دستگاه های تصفیه آب صنعتی استفاده نکنید، تا هیچ آسیبی به ممبران ها وارد نشود. 


تاثیر PH آب در عملکرد ممبران تصفیه آب RO


PH آب ورودی از دیگر پارامترهایی است که می تواند در عملکرد ممبران ها تاثیر گذار باشد، محدوده PH مجاز و مناسب برای ممبران ها در سیستم تصفیه آب صنعتی معمولا به اندازه 2 تا 12 می باشد. در این زمینه بررسی محدوده PH تعیین شده توسط کمپانی تولید کننده ممبران هم راهکار مناسبی است. 


«به عنوان آخرین نکته به این موضوع هم به صورت ویژه ای توجه کنید که هر چقدر سطح کیفی ممبران بهتر باشد، عملکرد بهتری را برای تصفیه آب در سیستم داشته و در واقع توجه به برند و سطح کیفی ممبران تصفیه آب RO تا حد زیادی حائز اهمیت می باشد. توصیه می شود در صورت تمایل برای خرید ممبران های تصفیه آب به برند و اصل بودن آن توجه کرده و ممبران را از فروشگاه های معتبر در این زمینه خریداری کنید.»


روش های ارزیابی عملکرد فیلترهای ممبران تصفیه آب RO


چطور می توان متوجه عملکرد درست ممبران های RO در سیستم های تصفیه آب صنعتی شد؟ در صورت لزوم برای ارزیابی عملکرد ممبران ها باید به چه عواملی توجه کرد؟

مهم ترین عواملی را که برای ارزیابی ممبران های تصفیه آب صنعتی باید به آن توجه کنید موارد زیر هستند:

1- جریان آب خروجی: در بسیاری از عوامل بروز مشکل در ساختار ممبران های تصفیه آب صنعتی و به صورت کلی سیستم، با کاهش جریان آب خروجی مشخص می شود. با توجه به این یکی از مهم ترین عواملی را که با استفاده از آن می توانید عملکرد فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی را ارزیابی کنید جریان آب تصفیه شده و خروجی ممبران می باشد. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در ساختار ممبران ها باعث کاهش جریان آب خروجی می شود، فولینگ ممبران تصفیه آب است. 

2- TDS آب خروجی و تصفیه شده: عملکرد کلی ممبران های تصفیه آب صنعتی در سیستم، باعث کاهش TDS آب می شود. با توجه به این موضوع با بررسی دوره ای TDS آب خروجی، می توانید متوجه عملکرد ممبران تصفیه آب صنعتی شوید. در صورت مشاهده بالا بودن TDS آب برای عیب یابی بهتر است از کمک افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید. 

3- افزایش افت فشار جریان آب: بروز اختلال در ممبران های تصفیه آب صنعتی می تواند باعث کاهش فشار آب شود. 

4- افزایش پساب و شورابه در سیستم تصفیه آب صنعتی: یکی از مهم ترین عواملی که می تواند باعث افزایش پساب در ساختار دستگاه های تصفیه آب صنعتی شود، بروز اختلال در عملکرد ممبران های تصفیه آب RO می باشد. 


یکی از بهترین راهکارهایی که استفاده از آن برای عیب یابی فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی به میزان قابل توجهی حائز اهمیت می باشد، کمک گرفتن از کارشناسان تصفیه آب است. مجموعه آبین با داشتن سال ها تجربه در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های تصفیه آب صنعتی، فرصت دریافت مشاوره رایگان را هم در اختیار شما قرار داده است. در صورت تمایل با مراجعه به www.abin.ir با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید. 

منبع: abin.ir
تعداد بازدید: 0
تعداد نظرات: 0
نرگس مومنی
نویسنده یا مترجم: نرگس مومنی
اولین نظر را شما ثبت کنید
ارسال نظر