ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی و روش‌های افزایش آن

ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی و روش‌های افزایش آن

به صورت کلی دستگاه‌های تصفیه آب، ظرفیت مشخصی برای تصفیه آب دارند و بر این اساس است که دارای کاربردهای مختلفی به عنوان دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی می باشند. در واقع دستگاه‌های تصفیه آب بر اساس کاربرد، توانایی مشخصی برای تصفیه آب دارند و تمام پارامترهای لازم هم مثل نوع فیلترها با توجه به این موضوع برای ساخت آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. 

 

مشاوران ما در مجموعه آبین با سال‌ها تجربه در زمینه فروش دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، با ارائه مشاوره رایگان برای خرید کالا با شما در ارتباط هستند. بر این اساس تصمیم گرفتیم تا به بررسی یکی از پر تکرار ترین پرسش‌های شما در زمینه عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بپردازیم، آب قابل برداشت از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی چه میزان است؟

 

پاسخ این پرسش‌ها در میزان ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی برای فیلتراسیون آب می‌باشد. با یک نگاه کلی می‌توان فهمید که در اکثر موارد ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به اندازه 50 گالن در شبانه روز معادل با 185 لیتر* است. 

 

*میزانی که گفته شد ظرفیت اسمی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است، که با توجه به پارامترهای مختلف قابل تغییر می‌باشد؛ اما با توجه به نظرات کارشناسان ظرفیت عملی دستگاه تصفیه آب خانگی با در نظر گرفتن مواردی مثل سختی آب ورودی، نوع آلاینده‌های آب، عمر مفید فیلترها و... به اندازه 75 درصد از ظرفیت اسمی دستگاه است. 

 

ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی چقدر است؟

 

ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی چقدر است؟

 


ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بر اساس نیاز می‌تواند بیشتر از 50 گالن هم باشد، در جدول زیر انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی را با توجه به میزان ظرفیت بررسی می‌کنیم: 

 

نوع دستگاه

ظرفیت اسمی (لیتر در شبانه روز)

ظرفیت عملی (لیتر در شبانه روز)

ظرفیت عملی (لیتر در ساعت)

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی 50 گالن

185

138

5/8

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی 75 گالن

277

208

8/6

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی 100 گالن

320

240

10

 


میزان آب قابل برداشت در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی چقدر است؟


میزان آب تصفیه شده در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به اندازه 185 لیتر در شبانه روز است و با توجه به این می‌توان فهمید که میزان آب تصفیه شده در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به اندازه 5/8 لیتر در ساعت می‌باشد، اما به این نکته حتما توجه کنید که میزان آب قابل برداشت در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به این اندازه نیست. برای فهم راحت این موضوع، باید به بررسی ساختار دستگاه پرداخت. 

 

ممبران‌ها اصلی ترین فیلترهای تصفیه آب، برای حذف آلاینده‌های آب می‌باشند و توانایی حذف آلاینده‌ها را با دقت 99 درصد دارند. روند دقیق فیلتراسیون آب در فیلتر ممبران موجب شده تا تصفیه آب به کندی انجام شود، به همین دلیل در ساختار دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از مخزن‌های ذخیره استفاده می‌شود تا آب تصفیه شده همیشه قابل برداشت باشد. 

 

با استناد به نکته ای که گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که میزان آب قابل برداشت در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با ظرفیت مخزنی که در آن تعبیه می‌شود ارتباط مستقیمی دارد. ظرفیت مخزن‌های ذخیره در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی متفاوت است و می‌تواند به اندازه 1، 2، 2/5، 3/2، 4/2، 4/4، 5 و 5/5 گالن در شبانه روز باشد، اما رایج ترین نوع مخزن‌های دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با ظرفیتی به اندازه 3/2 گالن می‌باشند. 

 

مخزن‌های 3/2 گالن می‌توانند 12 لیتر آب تصفیه شده را در اختیار شما قرار بدهند، که این میزان پاسخ گوی نیاز یک خانواده می‌باشد. در این زمینه باید به این نکته هم اشاره کرد که در صورت وجود مشکل در مخرن‌های ذخیره آب*، میزان آب قابل برداشت کاهش پیدا می‌کند که در این زمینه باید از کمک متخصصان مربوطه برای برطرف کردن آن‌ها استفاده کنید. 

 

*برخی از رایج ترین دلایل پر نشدن مخزن‌های ذخیره آب در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی شامل موارد زیر می‌شود: 

 

1.    پایین آمدن فشار هوای داخل مخزن
2.    مشکلات موجود در اتصالات
3.    سوراخی مخزن ذخیره دستگاه تصفیه آب

 

بروز این مشکل می‌تواند باعث افت فشار آب در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی شود و میزان آب خروجی از دستگاه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به صورتی است که با هر بار برداشتن حتی یک لیوان آب، دستگاه به سرعت شروع به کار می‌کند و در واقع مخزن دستگاه به هیچ عنوان خالی از آب نمی‌شود. اما در صورتی که تمام آب تصفیه شده را یک باره برداشت کنید، باید برای پر شدن مجدد مخزن ذخیره آب کمی صبر کنید. 


روش‌های افزایش ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی 

 

روش‌های افزایش ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی

 


آیا به این موضوع فکر کردید که درصورت نیاز به تغییر کاربری دستگاه‌های تصفیه آب خانگی چطور می‌توان ظرفیت آن‌ها را تغییر داد؟ 

 

در مواردی ممکن است بعد از مدتی استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، بخواهید در مکانی از آن استفاده کنید که نیاز بیشتری به آب تصفیه شده در آن باشد. در این صورت نیاز به ایجاد تغییراتی در ساختار دستگاه، برای افزایش ظرفیت آن می‌باشد. به صورت کلی عوامل زیر در تعیین ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی تاثیر گذار هستند: 

 

1- ممبران: ممبران‌ها، اصلی ترین فلیترهای تصفیه آب خانگی برای تعیین ظرفیت دستگاه می‌باشند و در واقع ظرفیت کلی سیستم‌های تصفیه آب بر اساس توان ممبران‌ها در تصفیه آب مشخص می‌شود. در کنار ظرفیت، سطح کیفی ممبران‌ها هم در ظرفیت آب تصفیه شده تاثیر گذار می‌باشد و هر چقدر سطح کیفی ممبران بالاتر باشد توان مطلوب تری را برای تصفیه آب و طول عمر بیشتر را دارد. 

2- پمپ: نحوه فیلتراسیون آب در فیلترهای ممبران با استفاده از فشار اسمزی می‌باشد و به همین دلیل در ساختار دستگاه‌های تصفیه آب خانگی پمپ تعبیه می‌شود. افزایش فشار آب ورودی به فیلترهای ممبران می‌تواند یکی از مهم ترین عواملی باشد که در ظرفیت فیلترهای ممبران برای تصفیه آب تاثیر گذار است. 

3- تعویض به موقع فیلترهای تصفیه آب خانگی: مدتی بعد از کارکرد فیلترهای تصفیه آب خانگی، اشباع می‌شوند و بر این اساس دارای طول عمر مشخصی می‌باشند. تعویض به موقع فیلترهای تصفیه آب خانگی از مهم ترین عواملی است، که در تغییر ظرفیت دستگاه برای تصفیه آب مؤثر می‌باشد. 

4- مخزن: همان طور که گفته شد میزان آب تصفیه شده و قابل برداشت در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به اندازه و ظرفیت مخزن ذخیره بستگی دارد. در این زمینه باید به این موضوع هم توجه کرد که سرویس دهی مخزن‌های ذخیره آب می‌تواند در جلوگیری از بروز مشکل در مخزن‌های ذخیره آب مؤثر باشد و این موضوع در ظرفیت آب قابل برداشت و تصفیه شده هم تاثیر گذار است. 

 

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی با ظرفیت‌های متفاوت

 

بر اساس مواردی که پیش از این گفته شد، می‌توان با ارتقا تمام قطعات و فیلترهای مؤثر در ظرفیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، میزان آب خروجی از دستگاه را افزایش داد. در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از ترفندهای زیر ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی را افزایش بدهید: 


•    از ممبران‌های تصفیه آب با ظرفیت بیشتر استفاده کنید.
•    فشار آب ورودی به ممبران‌ها را با تغییر در پمپ افزایش بدهید. 
•    میزان آب ورودی به دستگاه را بیشتر کنید. 
•    فیلترهای تعبیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی (فیلتر الیافی، کربن گرانول، کربن بلاک، فیلتر پست کربن، مینرال و...) را تعویض کنید. 
•    حجم و ظرفیت مخزن را افزایش دهید. 

 

با وجود امکان افزایش ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی، توصیه می‌شود دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب کنید که در آینده نیاز به افزایش ظرفیت نداشته باشد. جهت دستیابی به این هدف، ابتدا لازم است ظرفیت تولید آب روزانه دستگاه را با توجه به تعداد افراد خانواده و میزان مصرف روزانه بررسی کنید. دستگاه‌هایی با مراحل تصفیه بیشتر و فیلترهای با کیفیت بالا انتخاب کنید که عمر طولانی‌تری دارند. به ظرفیت مخزن دستگاه توجه کنید تا نیاز به تولید مکرر آب کاهش یابد. دستگاه‌های قابل ارتقاء و با پمپ‌های با کیفیت و بی‌صدا می‌توانند گزینه‌های بهتری باشند. همچنین برند معتبر، گارانتی طولانی مدت و خدمات پس از فروش مناسب را در نظر بگیرید تا در آینده نیاز به تغییر دستگاه نداشته باشید.

 

فروشگاه آبین یکی از معتبرترین مراکز جهت خرید دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، خانگی، نیمه صنعتی و سایر تجهیزات سیستم تصفیه آب است. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره در زمینه خرید دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با مراجعه به وب سایت تصفیه آب آبین با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید.

منبع: abin.ir
تعداد بازدید: 0
تعداد نظرات: 1
نرگس مومنی
نویسنده یا مترجم: نرگس مومنی
نظرات (1)
شافقی
شافقی
سلام ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی و خانگی با همدیگه فرق می‌کنه این جدولی که اینجا گذاشتین خیلی بهم کمک کرد.
ارسال نظر