نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم

دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم


دستگاه های تصفیه آب صنعتی ظرفیت مختلفی دارند و باید بر اساس آنالیز آب ورودی به دستگاه و کاربرد مورد نظر طراحی می گردند. به این منظور باید ابتدا از آبی که قصد مصرف آن را داریم، نمونه ای تهیه کرده و آن را به آزمایشگاه تحویل دهیم. در این آنالیز مقدار کلیه املاح و مواد آلاینده موجود در آب اندازه گیری شده و طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی و اجزای مورد نیاز در دستگاه بر این اساس انجام می گردد. پیش از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم لازم است که به نکات مهمی توجه شود و در این مقاله تصمیم داریم که در این رابطه اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم

دستگاه تصفیه آب صنعتی اصطلاحاً به دستگاهی گفته می شود که توانایی تصفیه آب در ظرفیت ها و حجم های بالا را دارد. این دستگاه معمولاً به سیستم هایی با ظرفیت بالاتر از 3 متر مکعب آب به بالا اطلاق می شود. عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی بر مبنای روش اسمز معکوس است و ظرفیت آب خام ورودی به دستگاه بین 5 تا 2000 متر مکعب در شبانه روز می باشد. باید توجه داشته باشیم که از آنجایی که دستگاه تصفیه صنعتی باید بر اساس مشخصات آب ورودی، کیفیت مورد نیاز برای آب خروجی و کاربرد آن طراحی و تولید شود، بنابراین قطعا خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم چندان تناسبی با نیاز شما نخواهد داشت.

همان طور که می دانید، دستگاه تصفیه آب صنعتی پس از چند سال استفاده با مشکلاتی مانند گرفتگی ممبران ها، خرابی پمپ ها و قطعات مهم دستگاه مواجه خواهد شد، بنابراین در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم، هیچ اطلاعی از وضعیت و میزان کارکرد اجزای مختلف دستگاه نخواهید داشت. چه بسا پس از مدت کوتاهی استفاده از آن، دستگاه کارایی خود را به طور کامل از دست داده و با مشکلات زیادی مواجه شود. بنابراین ما خرید دستگاه تصفیه آب دست دوم را به هیچ وجه به شما توصیه نمی کنیم، زیرا با در نظر گرفتن هزینه ناشی از خرابی و تعمیرات دستگاه، صرفه اقتصادی آن کمتر از تهیه یک دستگاه تصفیه آب صنعتی نو می باشد.

در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی کیفیت آب ورودی به دستگاه بسیار مهم است و طراحی قطعات مهم دستگاه مانند فیلترهای پیش تصفیه، ممبران ها، استفاده از رزین های صنعتی و ... معمولا بر این اساس انجام می شود. به بیانی دیگر طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی که برای تصفیه آب شرب یا آب دریا استفاده می شود، با دستگاهی که به تصفیه فاضلاب می پردازد، کاملاً متفاوت است. بدیهی است که قطعا این مساله در خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم به خوبی رعایت نخواهد شد.


تجهیزات مهم دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای تجهیزات مهمی است و از بخش اصلی زیر تشکیل شده است:


•    واحد پیش تصفیه: پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی معمولاً توسط فیلترهای الیافی، فیلتر شنی و کربنی انجام می شود.
•    واحد تصفیه اسمز معکوس: واحد اسمز معکوس در دستگاه صنعتی از تعدادی فیلتر ممبران، پمپ فشار قوی و اجزایی دیگر تشکیل شده است.
•    واحد پس تصفیه: در برخی مصارف، به منظور افزایش کیفیت آب خروجی و کاهش TDS آن از سیستم هایی نظیر سیستم سختی گیر رزینی در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می گردد.
•    واحد تزریق مواد شیمیایی: در دستگاه تصفیه آب صنعتی معمولاً برای جلوگیری از گرفتگی ممبران ها و محافظت بیشتر از آنها، برخی مواد شیمیایی خاص مانند آنتی اسکالانت و SMB (سدیم متا بی سولفیت) به سیستم افزوده می شود.
•    تابلو کنترل و تجهیزات ابزار دقیق: این بخش وظیفه اندازه گیری و نمایش مقادیری مانند جریان، فشار، PH ،TDS و ... را برعهده دارد و با هدف کنترل اتوماتیک این مقادیر در دستگاه تصفیه آب صنعتی در سیستم استفاده می شوند.

در پایان لازم به ذکر است که خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم انتخاب مناسبی محسوب نمی شود، زیرا تشخیص میزان کارکرد دستگاه و عمر مفید آن بسیار دشوار و حتی نشدنی است. هم چنین با خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی نو و جدید، علاوه بر تناسب دستگاه طراحی شده با کاربرد و نیاز شما، می توانید از خدمات پس از فروش و گارانتی عالی مجموعه تصفیه آب آبین برخوردار شوید.


مجموعه صنعتی آبین بزرگترین عرضه کننده دستگاه تصفیه آب صنعتی در ایران است که با بهترین قطعات داخلی و پس از طراحی دقیق دستگاه توسط متخصصان فنی آبین ساخته می شود. دستگاه تصفیه آب صنعتی آبین به دلیل کیفیت بالای خود از گارانتی و خدمات پس از فروش ویژه ای برخوردار خواهد شد. اگر قصد خرید یک دستگاه تصفیه آب صنعتی با کیفیت را دارید، برای دریافت مشاوره رایگان با متخصصان تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید