نویسنده: راضیه کوه پیمانی

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی

مهمترین بخش فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی توسط فیلترهای تصفیه آب انجام می شود و لازم است که همواره کیفیت و عملکرد آنها در دستگاه تصفیه آب مورد توجه قرار بگیرد. پس از مدتی استفاده از دستگاه لازم است که برخی فیلترها به ویژه فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تعویض شوند، این در حالی است که بسیاری از افراد از زمان دقیق تعویض فیلترها اطلاع ندارند. در این مقاله قصد داریم با زمان مناسب تعویض فیلترها و عملکرد هر یک در دستگاه تصفیه آب آشنا شویم.


زمان مناسب برای تعویض فیلترهای تصفیه آب

•    فیلتر اول الیافی (PP):  این فیلتر در مرحله اول فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد. الیاف این فیلتر از جنس پلی پروپیلن هستند و روزنه هایی به قطر 5 میکرون دارند. فیلتر الیافی قادر به حذف گل و لای، شن و ماسه و ذرات درشت از آب می باشد و استفاده از آن سبب افزایش شفافیت آب ورودی می شود. معمولاً پس از مدتی استفاده از فیلتر الیافی رنگ آن تیره تر می شود. زمان تعویض فیلتر الیافی در دستگاه به میزان مصرف و کیفیت آب ورودی به دستگاه بستگی دارد، اما به طور متوسط پس از 4 تا 6 ماه باید آن را تعویض نمود. فیلتر الیافی معمولاً در هنگام تعویض قهوه رنگ می شود. این فیلتر در دستگاه تصفیه آب به صورت دو نوع کارتریجی و خطی (اینلاین) وجود دارد. استفاده از فیلتر اینلاین (Inline) نسبت به نوع کارتریجی دارای مزیت های بیشتری است و قیمت بالاتری دارد.


•    فیلتر دوم کربن گرانول (UDF): فیلتر کربن گرانول قادر به حذف کلر، مواد آلی، گازهای شیمیایی محلول و نیز طعم و بوی نامطبوع آب می باشد. عمر متوسط این فیلتر حدود 6 ماه است. فیلتر کربن گرانول نیز در دو نوع کارتریجی و اینلاین در بازار موجود می باشد.


•    فیلتر سوم کربن بلاک (CTO): این فیلتر کربنی توانایی حذف کلر، مواد آلی و سایر گازهای شیمیایی محلول در آب را دارد. عملکرد این فیلتر در واقع مکمل فیلتر مرحله قبل است، زیرا رسیدن کلر و مواد آلی می تواند موجب سوراخ شدن و خرابی فیلتر ممبران شود و این مواد باید به صورت صد در صدی از آب ورودی حذف گردند. فیلتر کربن بلاک پس از 6 ماه استفاده اصطلاحاً اشباع می شود و کارایی خود را از دست می دهد. در این صورت لازم است که فیلتر کربن بلاک هر چه سریع تر تعویض شود.


•    فیلتر چهارم ممبران (Membrane): مهم ترین فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس فیلتر ممبران می باشد. این فیلتر دارای لایه های نیمه تراوایی از جنس پلی آمید (یا استات سلولوز) است که به دور یک لوله مرکزی تابیده شده اند. فیلتر ممبران دارای روزنه هایی به قطر 0.0001 میکرون است، بنابراین تنها اجازه عبور مولکول های آب را می دهد و املاح و سایر آلودگی آب به صورت آب غلیظ شده از طریق خروجی فاضلاب از فیلتر بیرون می روند. زمان دقیقی برای تعویض فیلتر ممبران وجود ندارد و هنگامی که عملکرد مطلوبی از خود نشان ندهد، باید تعویض شود. این امر باید بسته به نظر و تشخیص کارشناس مجرب صورت بگیرد.


•    فیلتر پنجم پست کربن (کربن نهایی): این فیلتر کربنی معمولاً در خروجی مخزن تصفیه آب قرار می گیرد. به این ترتیب طعم و بوی نامطبوعی که به دلیل زیاد ماندن آب در مخزن ایجاد شده است، به وسیله فیلتر پست کربن از بین می رود. عمر مفید فیلتر پست کربن را معمولاً یک سال در نظر می گیرند.


•    فیلتر ششم مینرال (Mineral): پس از تصفیه کامل آب توسط فیلتر ممبران، از فیلتر مینرال برای افزودن املاح مفید به آب استفاده می گردد. زمان تعویض فیلتر مینرال را معمولاً حدود یک تا 1.5 سال برآورد می کنند.


•    فیلتر هفتم قلیایی (آلکالاین): فیلتر قلیایی در دستگاه تصفیه آب قادر به تولید آب قلیایی (یونیزه شده) و افزایش PH آب می باشد. عمر مفید این فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی حدود یک سال است.


•    فیلتر هشتم فرابنفش (UV): فیلتر فرابنفش قادر به حذف میکروارگانیسم ها و ضدعفونی کردن آب می باشد. عمر متوسط این فیلتر زمانی بین 1 تا 3 سال است، اما برای عملکرد و کارایی مناسب آن، بهتر است که پس از گذشت یک سال آن را تعویض نمود.

استقبال فراوان مردم از دستگاه های تصفیه آب خانگی سبب شده است که برخی سودجویان بسیاری از فیلترهای بی کیفیت را وارد کرده و به فروش و توزیع این محصولات در بازار اقدام کنند. استفاده از فیلترهای نامرغوب نه تنها سبب فیلتراسیون و تصفیه آب نخواهد شد، بلکه استفاده از مواد اولیه غیر بهداشتی در ساخت این فیلترها، موجب ورود مواد سمی و خطرناکی به آب می گردد. مجموعه تصفیه آبین علاوه بر تاکید بر تعویض به موقع فیلترهای دستگاه، به مصرف کنندگان عزیز توصیه می کند که حتما از فیلترهایی استفاده شود که دارای استانداردها و تاییدیه های بین المللی باشند. 

فروشگاه آبین بزرگترین تامین کننده فیلترهای تصفیه آب با برندهای معتبر سی سی کا، سافت واتر، آکواپرو و ... در بازار ایران است. سابقه درخشان این مجموعه، کیفیت بالای محصولات آبین را کاملاً تضمین می کند. اگر قصد تهیه فیلترهای دستگاه تصفیه آب را دارید، برای انتخاب محصول مناسب و دریافت مشاوره کارشناسان تصفیه آب آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید