نویسنده: راضیه کوه پیمانی

نحوه نصب فیلترهای 1 تا 3 در دستگاه تصفیه آب خانگی

نحوه نصب فیلترهای 1 تا 3 در دستگاه تصفیه آب خانگی


عملیات فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی در فیلترهای آن انجام می شود. این فیلترها مهمترین بخش دستگاه تصفیه آب خانگی هستند و در کیفیت آب خروجی از دستگاه تاثیر بسزایی دارند. نصب فیلترهای تصفیه آب در دستگاه چندان مشکل و پیچیده نمی باشد، اما اگر به درستی انجام نشود می تواند سبب خرابی فیلترها و تحمیل هزینه بیشتر به مصرف کننده شود. در این مقاله تصمیم داریم به آموزش نحوه نصب فیلترهای مراحل 1 تا 3 در دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازیم.

نحوه قرارگیری فیلترهای تصفیه آب خانگی

دستگاه های تصفیه آب خانگی از مراحل و فیلترهای متعددی برای تولید آب تصفیه شده استفاده می کنند. از آنجایی که عملیات فیلتراسیون در دستگاه توسط فیلترهای تصفیه آب انجام می شود، کیفیت و مرغوبیت این فیلترها در کیفیت آب خروجی از دستگاه بسیار موثر خواهد بود. فیلترهای تصفیه آب مرغوب از مواد اولیه با کیفیت و بر اساس استانداردها و گواهینامه های معتبر بهداشتی ساخته می شوند، در حالی که فیلترهای نامرغوب استانداردهای لازم ندارند و استفاده از آنها می تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد. متاسفانه بسیاری از فیلترهای موجود در این بازار از این نوع هستند و استفاده از آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. به منظور عملکرد مطلوب دستگاه تصفیه آب خانگی لازم است که عملیات نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی به درستی انجام شود و در مورد انواع فیلترهای استفاده شده در دستگاه اطلاعات کافی داشته باشیم.

در دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر الیافی در مرحله اول قرار می گیرد. جنس الیاف این فیلتر از پلی پروپیلن است و نوع مرغوب آن با استاندارد خوراکی تهیه می شود. فیلترهای مراحل دوم و سوم در دستگاه تصفیه آب، به ترتیب فیلترهای کربن گرانول (UDF) و کربن بلاک (CTO) هستند. منشاء این فیلترها کاملاً گیاهی است و نوع مرغوب آنها از الیاف پوست نارگیل تهیه می شوند. کیفیت بالای فیلترهای پیش تصفیه (مراحل 1 تا 3) در دستگاه تصفیه آب خانگی بر عملکرد دستگاه و طول عمر فیلتر مهم ممبران بسیار تاثیر گذار هستند. توصیه ما به شما این است که همیشه از فیلترهای تصفیه آب مرغوب و استاندارد در دستگاه استفاده کنید، زیرا استفاده از فیلترهای غیر استاندارد می تواند مواد سرطان زا و خطرناکی را به آب بیفزاید. در برخی دستگاه های تصفیه آب خانگی به جای فیلتر کربن بلاک از فیلتر الیافی 1 میکرون استفاده می گردد، اما استفاده از فیلتر کربن بلاک در مرحله سوم دستگاه مناسب تر است.  در مرحله چهارم فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی فیلتر ممبران اسمز معکوس قرار می گیرد و عمل اصلی فیلتراسیون در دستگاه را بر عهده دارد. در دستگاه های تصفیه آب خانگی معمولاً فیلترهای مرحله پنجم و ششم، فیلترهای پست کربن و مینرال هستند.

آموزش نصب فیلترهای تصفیه آب مراحل 1 تا 3

در دستگاه های تصفیه آب خانگی معمولاً سه فیلتر بخش تحتانی دستگاه، فیلترهای پیش تصفیه مراحل 1 تا 3 هستند. به منظور تعویض فیلترهای تصفیه آب در دستگاه خود حتما دقت کافی داشته باشید که فیلترهای جدید با مدل دستگاه شما مطابقت داشته باشند، اما عمدتاً فیلترهای کارتریج موجود در بازار در اکثر دستگاه های تصفیه آب مانند برندهای سافت واتر، سی سی کا، آکواجوی، آرتک، فیلمتک، واتر تک، کلیر واتر و ... قابل استفاده می باشند. فیلترهای پیش تصفیه دارای هوزینگ و محفظه ای شفاف یا مات می باشند و فیلتر کارتریج درون محفظه قرار می گیرد. به منظور تعویض فیلترهای پیش تصفیه دستگاه زیر سینکی طبق مراحل زیر عمل کنید:


1-    ابتدا شیر ورودی آب و شیر مخزن را ببندید.
2-    دستگاه در وضعیتی قرار دهید که تسلط بیشتری بر آن داشته باشید. دستگاه را از زیر سینک بیرون آورده و زیر دستگاه را پارچه حوله ای یا سینی مناسبی قرار دهید، چون ممکن است درون هوزینگ ها مقداری آب وجود داشته باشد.
3-    هوزینگ های شماره 1 تا 3 را به ترتیب باز کرده و درون محفظه آن را توسط مایع ظرفشویی به خوبی بشویید و آبکشی کنید. لبه های هوزینگ و بخش هایی که پیچ می شوند، بیشتر نیاز به تمیز شدن دارند. با این کار آلودگی احتمالی ایجاد شده در هوزینگ فیلتر برطرف می گردد.
4-    فیلترهای 1 و 2 جدید را در هوزینگ قرار داده و آن را به خوبی سفت کنید. پس از آن، از آب بندی مناسب هوزینگ مطمئن شوید.
5-    ابتدا در محل قرار گیری فیلتر سوم، ظرف مناسبی را قرار داده، سپس شیر آب ورودی را باز کنید تا آب از هوزینگ سوم بیرون بریزد. با عبور آب از فیلتر مرحله دوم مقداری ماده سیاه رنگ خارج می شود. این کار بدین منظور در هنگام نصب فیلترهای پیش تصفیه انجام می گردد از ورود آب سیاه رنگ به درون ممبران جلوگیری شود.
6-    اجازه دهید که حدود 3 تا 5 لیتر آب از هوزینگ ها خارج شود، تا دیگر آب سیاه رنگ ایجاد نشود.
7-    فیلتر جدید مرحله سوم را در هوزینگ قرار داده و آن را محکم ببندید.
8-    شیر برداشت دستگاه را باز کرده و صبر کنید تا مقداری آب از دستگاه عبور کرده و فیلترها شسته شوند.
9-    اگر یک دستگاه اندازه گیری TDS آب در اختیار دارید، شیر میکس را باز کرده و TDS آب خروجی از دستگاه را اندازه گیری کنید.
10-  در این مرحله ابتدا شیر مخزن را بسته و توسط شیر برداشت، تمام آب ذخیره شده در مخزن را برداشت کنید. پس از آن، شیر برداشت را ببندید و اجازه دهید دستگاه با کار کردن، مخزن را پر کند.

اگر چه تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی کار چندان مشکلی نمی باشد، اما این کار به دانش فنی کافی نیازمند است، بنابراین اگر از مهارت خود در این اقدام مطمئن نیستید و یا با مطالعه مراحل فوق دچار تردید شده اید، برای این کار از تکنسین فنی تصفیه آب کمک گرفته و خود نیز بر مراحل انجام این فرایند نظارت داشته باشید.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اصل و اورجینال است که با سال ها تجربه در زمینه تصفیه آب اعتماد بالایی را توسط مشتریان خود کسب نموده است. چنانچه دستگاه تصفیه آب خانگی شما به درستی کار نمی کند یا به دلیل رسیدن موعد تعویض فیلترهای دستگاه به کمک کارشناس مجرب آبین نیازمند هستید، به وبسایت تصفیه آب آبین مراجعه کرده و با بخش فنی مجموعه تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید