نویسنده: راضیه کوه پیمانی

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی؟

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی یا آب معدنی؟


افزایش جمعیت و استفاده کنترل نشده استفاده از آب در مصارف مختلف خانگی و صنعتی در سراسر دنیا، تهیه آب آشامیدنی سالم و عاری از آلودگی را به یکی از چالش ها و دغدغه های مهم جوامع مختلف تبدیل کرده است. همانطور که می دانیم، اگرچه بدون غذا تا مدت یک ماه نیز می توان زنده ماند، اما بدون مصرف آب کافی حداکثر چند روز می توان به زندگی خود ادامه داد. آلودگی منابع آب آشامیدنی ما روز به روز در حال افزایش است و حتی با وجود عملیات دشوار تصفیه آب در تصفیه خانه ها، آب شرب شهری حاوی مقادیر بالایی از املاح و ناخالصی ها می باشد. شاید تاکنون از خود پرسیده باشید که مصرف آب معدنی بسته بندی شده بهتر است یا آب تولید شده توسط دستگاه تصفیه آب؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال مهم به خوبی پاسخ دهیم.

مصرف آب تصفیه شده

امروزه یکی از بهترین روش های تولید آب آشامیدنی سالم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است. دستگاه تصفیه آب خانگی مرغوبی که مطابق با استانداردهای معتبر بین المللی تهیه شده باشد، قادر به حذف بسیاری از املاح و آلاینده های موجود در آب بوده و آبی کاملاً سالم و عاری از هر گونه آلودگی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس معمولا دارای 6 تا 10 مرحله تصفیه و خالص سازی آب می باشند. در مرحله 1 تا 3 پیش تصفیه دستگاه خانگی کلیه ذرات معلق، گل و لای، شن و ماسه و نیز کلر آزاد موجود در آب فیلتر شده و در مراحل بعدی عواملی از قبیل نیترات، نیتریت، فلزات سنگین و میکروارگانیسم ها مضر آب جداسازی و حذف می شوند. در مراحل پایانی تصفیه آب نیز توسط فیلتر مینرال (مواد معدنی) بسیاری از املاح ضروری بدن به آب افزوده شده و آبی کاملاً سالم و گوارا تولید می گردد.

هزینه مصرف آب معدنی و تصفیه آب خانگی

خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به خرید آب معدنی بسته بندی شده برای مصارف روزانه در منزل هزینه بسیار بیشتری خواهد داشت. با محاسبه دقیق این هزینه می توان دریافت که با ذخیره هزینه خرید آب معدنی برای مصارف خانگی می توان هر سه ماه یک دستگاه تصفیه آب خانگی را خریداری نمود. در نتیجه خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی علاوه بر دسترسی آسان به آب تصفیه شده، هزینه کمتری را به مصرف کننده تحمیل خواهد کرد.

مضرات استفاده از  آب معدنی

استفاده از آب معدنی که در بطری های پلاستیکی نگهداری می شود، برای سلامتی انسان مضر است. احتمالاً دیده باشید که اگر آب آشامیدنی شهری را مدتی در ظرفی نگهداری کنید، پس از گذشت 48 ساعت، آب بو و طعم نامطبوعی پیدا خواهد کرد و شروع به گندیدن می کند. در حالی که آب معدنی بسته بندی شده ماه ها در بطری نگهداری می شود، اما دچار تغییری در بو و مزه خود نمی شود. این مطلب به دلیل موادی است که معمولاً به آب معدنی افزوده می شود. از جمله ضررهای استفاده از آب معدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:


•    مواد نگهدارنده: بطری آب معدنی معمولاً حاوی مقداری مواد نگهدارنده است که امروزه ضررهای مصرف این مواد برای سلامتی انسان ثابت شده است.
•    حاوی مقادیری فلوراید: آب معدنی حاوی مقداری فلوراید است که امروزه به عنوان ماده ای سرطان زا شناخته می شود. به طور معمول به هر بطری نیم لیتری از آب معدنی مقدار نیم میلی گرم فلوراید افزوده می شود و وجود این ماده در آب آشامیدنی بسیار خطرناک است.
•    تهیه آب معدنی در مکان های نامعتبر: محصولات آب معدنی موجود در بازار معمولاً بدون رعایت استانداردهای معتبر بهداشتی تهیه می شوند.
•    ظرف پلاستیکی نگهداری آب معدنی:  نگهداری آب معدنی در بطری پلاستیکی موجب ورود مواد آلاینده ای به آب می شود که احتمال ابتلا به سرطان را در انسان افزایش می دهد.
•    حاوی مقادیری نیترات و آرسنیک: نیترات و آرسنیک دو آلاینده مهم منابع آبی و آب شرب شهری است که لازم است توسط فرایند فیلتراسیون آب حذف و جداسازی شوند. بطری های آب معدنی در ایران حاوی مقادیر بالای آرسنیک و نیترات هستند که چند برابر مقدار مجاز آب آشامیدنی و استانداردهای جهانی است.
•    نگهداری مدت طولانی آب معدنی: در بسیاری از کشورها تاریخ انقضای آب معدنی حدود 7 روز می باشد، اما در ایران به دلیل افزودن مقدار بالایی مواد نگهدارنده این مدت به یک سال افزایش یافته است. مصرف آب معدنی که مدت زمان طولانی از تهیه آن می گذرد و نیز حاوی مواد نگهدارنده می باشد، برای سلامتی انسان مضر است.
•    دارای مقدار زیادی از املاح مضر هستند: آب معدنی بسته بندی شده در ایران دارای مقادیر زیادی از املاح مضر برای بدن می باشند و احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی و سنگ کلیه را در انسان افزایش می دهد.

مجموعه تصفیه آب آبین بزرگترین توزیع کننده دستگاه های تصفیه آب اصل تایوان به سراسر ایران می باشد و برای تمامی محصولات خود گارانتی و خدمات پس از فروش فوق العاده ای را در نظر گرفته است. اگر برای تهیه یک دستگاه تصفیه آب خانگی مرغوب به مشاوره نیازمند هستید با کارشناسان فنی تصفیه آب آبین تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید