نویسنده: راضیه کوه پیمانی

انواع دستگاه آب شیرین کن

انواع دستگاه آب شیرین کن


کمبود منابع آب شیرین در سراسر دنیا سبب استفاده از آب های شور برای تامین آب مورد نیاز در مصارف مختلف شده است. بررسی ها نشان می دهد که بیش از 95% از منابع آبی در زمین آب های شور هستند، بنابراین با گسترش بحران کم آبی ناچار به تصفیه و استفاده از آب های شور هستیم. بدین منظور دستگاه های آب شیرین کن طراحی و تولید شده اند. در مقاله تصمیم داریم با انواع دستگاه های آب شیرین کن خانگی و صنعتی آشنا شویم.


انواع دستگاه های آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن در واقع به دستگاهی گفته می شود که قادر به حذف املاح موجود در آب و تولید آب تصفیه شده با خلوص بالا می باشد. انواع مهم دستگاه های آب شیرین کن که در مصارف مختلف استفاده می شوند، شامل موارد زیر هستند:

•    دستگاه آب شیرین کن خانگی: دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خانگی به نام دستگاه آب شیرین کن خانگی نیز شناخته می شود، زیرا تنها فرایند اسمز معکوس قادر به حذف بالای املاح و ناخالصی های موجود در آب می باشد. دستگاه آب شیرین کن خانگی در حقیقت مجموعه ای از فیلترها و پمپ تصفیه آب است که از فرایند اسمز معکوس (RO) به منظور تولید آب شیرین استفاده می کند. از جمله انواع آب شیرین کن های خانگی می توان به دستگاه زیرسینکی، رومیزی، دستگاه ورودی آب ساختمان، دستگاه های سه مرحله ای و نیز دستگاه سر شیری اشاره کرد.


•    آب شیرین کن حرارتی: دستگاه های آب شیرین کن حرارتی با فرایند MSF کار می کنند. قدمت استفاده از این آب شیرین کن به سال 1970 میلادی بر می گردد. در این دستگاه فرایند تبخیر مرحله ای آب در فشار پایین صورت گرفته و موجب تبدیل بخار به آب شیرین می شود، بنابراین توسط آب شیرین کن حرارتی می توان آب شور دریا را به آبی کاملاً شیرین تبدیل نمود.

مکانیزم این دستگاه به این صورت است که آب گرم دریا در مراحلی پیوسته تبخیر شده و در این فرایند فشار آب طی روشی کاهشی حفظ می گردد. در مرحله پایانی بخارات تولید شده بازیابی شده و به صورت آب خالص در می آید. گرمای لازم برای تبخیر آب در این فرایند به انرژی بالایی نیازمند است که عمدتاً توسط بویلرها و بخار آب داغ فراهم می گردد. به منظور کاهش انرژی مصرفی توسط بویلر معمولاً پیش از انجام فرایند، لوله های آب ورودی به دستگاه به وسیله بخار آب تولید شده از تبخیر آب شور دریا گرم می گردد. بخارات ایجاد شده نیز از طریق تماس با لوله های آب شور ورودی به دستگاه سرد شده و به حالت مایع در می آیند. آب تولید شده به این روش هیچ گونه املاحی ندارند و کاملاً شیرین است.

•    دستگاه آب شیرین کن با تقطیر چند گانه (MED): مشکل تشکیل رسوب در فرایند MSF سبب طراحی روش های جدیدی برای رفع این مشکل گردید. یکی از روش های مهمی که بدین منظور ابداع شده است، روش MED می باشد. دستگاه شیرین کن تقطیر چندگانه نوعی سیستم نمک زدایی تقطیری چند مرحله ای است که با چرخش بخار در سیستم به شیرین سازی آب دریا می پردازد. فرایند MED شباهت زیادی به فرایند MSF دارد و از طریق فرایند تبخیر و تقطیر چند مرحله ای در فشار پایین می تواند آب دریا را نمک زدایی کند. تفاوت مهم این دو فرایند تولید آب شیرین، در نحوه ورود آب دریا به منبع و روش اجرای فرایند تقطیر و جمع آوری بخارات سرد شده می باشد. فرایند تقطیر چندگانه آب یکی از مرسوم ترین روش های تجاری است که معمولاً به منظور تصفیه آب دریا استفاده می شود. در حال حاضر حدود 5% از آب های شیرین تولید شده در دنیا به این روش تولید می گردد.

تعداد مراحلی که در طراحی فرایند MED در نظر گرفته می شود، تا حد بالایی به دمای آب شور ورودی بستگی دارد، به این معنی که هر چه آب شور ورودی به دستگاه دمای بیشتری داشته باشد و دمای آن به دمای جوش آب نزدیکر باشد، تعداد مراحل مورد نیاز در فرایند MED نیز کمتر خواهد بود. بازده حرارتی دستگاه آب شیرین کن با تقطیر چند گانه از نسبت مقدار آب شیرین تولید شده به میزان بخار مورد استفاده بدست می آید. می توان گفت که هر چه تعداد مراحل بیشتر باشد، بازده حرارتی دستگاه آب شیرین کن نیز افزایش خواهد یافت.   


•    دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس صنعتی: این دستگاه آب شیرین کن صنعتی توانایی حذف 97 تا 99% از ذرات جامد محلول (TDS) و ناخالصی های آب را دارد، بنابراین آب تولید شده به این روش خلوص بسیار بالایی دارد و می توان از آن در مصارف مختلف صنعتی برای تولید آب تصفیه شده و خالص در مقیاس های بزرگ استفاده نمود. دستگاه آب شیرین کن صنعتی دارای اجزا و قطعات زیادی می باشد که می توان آنها را به بخش پیش تصفیه، واحد اسمز معکوس و بخش پس تصفیه تقسیم کرد. طراحی و اجزای مورد استفاده در دستگاه آب شیرین کن صنعتی به عواملی مانند مشخصات آب ورودی، کاربرد مورد نظر، ظرفیت تولید دستگاه و ... بستگی دارد و لازم است که این دستگاه توسط متخصصان مجرب تصفیه آب طراحی و تولید گردد.


کاربردهای مهم آب شیرین کن اسمز معکوس

از دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس یا RO می توان در مصارف زیر استفاده نمود:


•    تصفیه آب مورد نیاز در برج های خنک کننده، بویلرها و سیستم های گرمایشی و سرمایشی
•    تصفیه آب دریا برای استفاده در مصارف خوراکی، شستشو و ...
•    تصفیه آب برای استفاده در صنایع نفت و گاز
•    تصفیه نهایی فاضلاب صنعتی جهت کاهش آلاینده های آن
•    تصفیه آب در مصارف کشاورزی، پرورش ماهی، صنایع غذایی و دارویی
•    تصفیه آب مورد نیاز در فرایند دیالیز

مجموعه صنعتی تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و خانگی است که توسط با کیفیت ترین قطعات داخلی تولید شده اند. اگر قصد خرید یک دستگاه آب شیرین کن را دارید، برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان فنی وب سایت تصفیه آب آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید