نویسنده: راضیه کوه پیمانی

حذف نیترات در دستگاه تصفیه آب خانگی

حذف نیترات در دستگاه تصفیه آب خانگی

آب شرب شهری حاوی مقادیر بالایی از نیترات و نیتریت می باشد که امروزه احتمال ابتلای انسان به بسیاری از عوارض و بیماری ها توسط این ترکیبات به اثبات رسیده است. بهترین روش برای جلوگیری از بروز این بیماری ها و حذف این نیترات و نیتریت از آب، مصرف آب تصفیه شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی در حذف نیترات بپردازیم.

حذف نیترات توسط دستگاه تصفیه آب


همان طور که گفته شد، بهترین روش به منظور جلوگیری از بروز بیماری ها در انسان، مصرف آب سالم و تصفیه شده است. از آنجایی که استفاده از آب معدنی جهت مصارف آشامیدنی به مراتب هزینه بسیار بالاتری نسبت به خرید یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت دارد، بهتر است جهت جلوگیری از عوارض ناشی از آلاینده های موجود در آب، به خرید و تهیه یک دستگاه تصفیه آب خانگی در منزل اقدام کنید. امروزه دستگاه های تصفیه آب خانگی از پیشرفته ترین روش ها برای تولید آب تصفیه شده استفاده می کنند. استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود، بهترین روشی است که تاکنون به منظور جداسازی نیترات و دیگر آلاینده های آب ارائه شده است. دستگاه های تصفیه آب خانگی از نظر عملکرد با یکدیگر تا حدی متفاوت هستند. در میان این دستگاه ها، سیستم های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس یا RO از قدرت بالاتری برای جداسازی نیترات از آب برخوردار می باشند.

دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس موجود در بازار برندها و کیفیت های مختلفی دارند و می توان بر اساس میزان بودجه و نیاز خود دستگاه تصفیه خانگی مناسبی تهیه کرده و برای مدت طولانی از فواید مصرف آب سالم و عاری از آلودگی بهره مند گردید. در دستگاه خانگی اسمز معکوس با عبور آب از فیلتر غشایی ممبران ذراتی که اندازه بزرگتر از 0.0001 میکرون دارند، درون روزنه های بسیار ریز ممبران به دام افتاده و آب ورودی به دستگاه کاملاً فیلتر می شود. به این روش می توان بیش از 93 درصد نیترات موجود در آب را حذف و جداسازی نمود. پس از فرایند فیلتراسیون مقدار نیتراتی که در آب باقی می ماند، به میزان مقدار مجاز نیترات برای بدن می باشد و برای سلامتی انسان هیچ گونه ضرری ندارد.

مضرات وجود نیترات در آب

نیترات در آب در واقع از واکنش فلز نیتروژن و اکسیژن موجود در آب تولید می شود و وجود این آلاینده در آب برای سلامتی انسان بسیار مضر است. ترکیبات حاصل از اکسیداسیون نیترات در آب عاملی بسیار سمی و سرطان زا محسوب می شود و حتی در مقادیر پایین نیز می تواند سبب بروز کم خونی در کودکان و بزرگسالان شود. نیترات عمدتاً از طریق مصرف کودهای شیمیایی به خاک و آب های شهری راه می یابد. عوارض مصرف نیترات توسط آب و مواد غذایی در انسان شامل موارد زیر هستند:


•    ایجاد اختلال در کارکرد غدد تیروئید
•    عوارض سوء بر مادران باردار و جنین
•    بیماری های گوارشی
•    افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان ها
•    ایجاد سنگ کلیه و بیماری های کلیوی

انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی جهت حذف نیترات


تنها روشی که برای اطمینان از عدم وجود نیترات در آب تصفیه شده وجود دارد، آنالیز و آزمایش نمونه آب است. این روش هزینه بالایی دارد و برای مصارف خانگی چندان مقرون به صرفه نمی باشد. با این وجود برای اطمینان بیشتر از این مساله بهتر است در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به نکات زیر توجه کنید:


•    توجه به نوع دستگاه: دستگاه های تصفیه آب خانگی در انواع و کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارند، برای اطمینان بیشتر از حذف نیترات توسط دستگاه، مطمئن شوید که دستگاه تصفیه آب مورد نظر از نوع اسمز معکوس است. برخی از دستگاه های تصفیه آب خانگی از این تکنولوژی برای تولید آب سالم استفاده نمی کنند. بسیاری از مواقع فروشندگان دستگاه های تصفیه آب تنها به 6 مرحله ای بودن دستگاه اشاره می کنند، اما اطمینان از عملکرد دستگاه براساس فرایند اسمز معکوس جهت حذف نیترات از آب اهمیت بالایی دارد.


•    برند سازنده دستگاه: به برند دستگاه تصفیه آب خانگی مورد نظر توجه کرده و مطمئن شوید که برند سازنده دستگاه معتبر و شناخته شده است. در میان برندهای متنوع تولید کننده دستگاه های تصفیه آب خانگی برند سافت واتر، سی سی کا و آکوا پرو به دلیل کیفیت بسیار بالای محصولات خود محبوبیت فراوانی یافته اند. دستگاه های تصفیه آب خانگی نامرغوب و تقلبی نه تنها در حذف آلاینده های مضر آب نظیر نیترات و نیتریت از آب کارایی لازم را ندارد، بلکه ممکن است موجب ورود مواد سمی و خطرناکی به آب شود.


•    خرید از فروشگاه های معتبر و شناخته شده: اکثر دستگاه های تصفیه آب موجود در ایران با قطعات و اجزای تقلبی و بی کیفیت مونتاژ می شوند. به منظور تهیه دستگاه تصفیه آب خانگی توصیه می کنیم که به فروشگاه ها و مراکز معتبر و شناخته شده مراجعه کنید.


•    استانداردها و گواهینامه های دستگاه: اطمینان حاصل کنید که برند سازنده دستگاه تصفیه آب، استانداردهای معتبر بین المللی را برای دستگاه مورد نظر ارائه داده است.


فروشگاه تصفیه آب آبین بزرگترین تامین کننده دستگاه های تصفیه آب اصل تایوان با برندهای معتبر و شناخته شده در ایران است که به دلیل بهره مندی از کیفیت بالای برای تمامی محصولات خود گارانتی و خدمات پس از فروش ویژه ای در نظر گرفته است. کارشناسان فنی آبین همواره آماده خدمات رسانی به مشتریان عزیز و ارائه مشاوره رایگان به آنها هستند. به منظور خرید و انتخاب دستگاه تصفیه آبی متناسب با نیاز خود می توانید با مشاوران تصفیه آب آبین تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید