نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آموزش عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی

آموزش عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی


دستگاه های تصفیه آب خانگی گاهی دچار ایرادات و مشکلاتی در عملکرد خود می شوند که می تواند فرایند تصفیه آب را به طور کامل مختل کند. برخی مواقع این مشکلات را می توان تنها با بررسی و رفع موارد جزئی رفع نموده و به آسانی عملکرد دستگاه را به حالت قبل برگرداند. برای بررسی عملکرد مناسب دستگاه بهتر است ابتدا شیر مخزن را بسته و شیر برداشت آب را باز کنید، دستگاه باید شروع به کار کند. اگر باریکه از آب از شیر برداشت خارج شد و خروجی پساب از دستگاه نیز مشاهده گردید. سپس شیر برداشت دستگاه را ببندید، دستگاه و پساب خروجی از دستگاه باید در زمان کوتاهی متوقف شوند. اگر پس انجام این مراحل، میزان سختی آب را اندازه گیری کردید و مقداری کمتر از 100ppm باشد، در این صورت عملکرد دستگاه کاملاً مطلوب است. در غیر این صورت لازم است که کارکرد کلیه قطعات دستگاه مورد بررسی قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم با عیب یابی و تعمیر دستگاه های تصفیه آب خانگی آشنا شویم.


نکات مهم در عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

برخی مشکلات و ایراداتی که در دستگاه های تصفیه آب خانگی رخ می دهد، به شرح زیر هستند:

•    دستگاه تصفیه آب کار نمی کند: ابتدا برق دستگاه را بررسی کنید. ممکن است دو شاخه دستگاه سوخته باشد و یا پریز اتصال دستگاه به برق مشکل داشته باشد. پس از آن آب ورودی به دستگاه را بررسی کنید. اگر باز هم نتیجه ای حاصل نشد، دو سر سیمی که به سویچ فشار پایین متصل می گردد را به صورت مستقیم به یکدیگر اتصال دهید.


•    آب خروجی شده بو و طعم پلاستیک می دهد: ایجاد بو و طعم نامطبوع در آب می تواند به دلایل مختلفی و با شدت زیاد یا کم رخ دهد. این مساله معمولا نشانه وجود آلودگی بالا در آب تصفیه شده می باشد. البته در روزهای اولیه استفاده از دستگاه تصفیه آب نیز ممکن است که  بوی پلاستیک در آب حس شود که این پدیده کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد و معمولا به دلیل نو بودن فیلترها، شیلنگ ها و نیز مخزن تصفیه آب رخ می دهد.  


•     اگر از شیر برداشت آبی خارج نمی شود: ابتدا برق ورودی به دستگاه تصفیه آب را بررسی کنید. با باز کردن شیر برداشت دستگاه باید روشن شود. اگر این اتفاق نمی افتد، شیر منبع را بسته و لوله ورودی به منبع را باز کنید. اگر در این حالت دستگاه روشن شد، این مساله می تواند به  دلیل ایراداتی نظیر اشکال در اتصالات فیلترهای بالایی دستگاه، خم شدگی در لوله ها و مسدود شدن فیلتر پست کربن با مینرال و یا به دلیل ایرادی در مخزن دستگاه رخ دهد. برای مثال اگر به هر دلیلی در دیافراگم (بخش جدا کننده هوا و آب در مخزن) مشکلی ایجاد گردد و یا دچار پارگی شود. دیافراگم نمی تواند فشار لازم برای خروج آب از مخزن و شیر برداشت را تامین کند، بنابراین جریان آب خروجی از دستگاه کاهش می یابد. البته باید دقت داشته باشید که کاهش جریان خروج آب از شیر برداشت می تواند به دلیل کاهش آب ورودی به دستگاه باشد. اگر مشاهده می کنید که فشار آب ورودی کمتر از 40 PSI می باشد، بهتر است از بوستر پمپ برای تامین فشار موردنیاز دستگاه استفاده کنید.


•    اگر آداپتور پمپ تصفیه آب مرتب خراب می شود: این مساله می تواند به دلیل، اشکال در برق ورودی یا دو شاخه رخ دهد یا آنکه بین قطعات برقی در دستگاه اتصالی ایجاد شده باشد. برای بررسی این مساله در هنگامی که پمپ خاموش است، به آداپتور پمپ دست بزنید، اگر آداپتور گرمای زیادی دارد، این مساله احتمالاً به دلیل  وجود اتصالی در سیم پیچ یا سنسورهای دستگاه رخ  داده است. به منظور رفع آن، پیش از تعویض آداپتور ابتدا علت را پیدا کرده و آن را برطرف کنید، زیرا ممکن است آداپتور جدید نیز دوباره بسوزد.


•    ایجاد سر و صدا در هنگام خروج آب از شیر برداشت یا خروجی فاضلاب: اگر روزهای اولی است که از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می کنید یا به تازگی یک یا چند فیلتر را در دستگاه تعویض کرده اید، ممکن است پساب با ایجاد سر و صدا از دستگاه خارج شود که اینها امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. زیرا در این حالت مقداری هوا در مسیر شیلنگ ها وجود دارد و پس از چند روز استفاده از دستگاه معمولا رفع می گردد. اگر این مشکل برطرف نشد از محکم بودن شیلنگ ها و اتصالات دستگاه مطمئن شوید. زیرا سر و صدا در کارکرد دستگاه معمولاً به علت مسدود شدن مسیر شیلنگ ها و پساب دستگاه اتفاق می افتد. به این خاطر بهتر است که مسیر خروج پساب را نیز چک کنید.


•    بروز نشتی در هوزینگ فیلترها و ممبران دستگاه: این مشکل می تواند به دلیل قرارگیری نامناسب اورینگ فیلتر رخ دهد. برای بررسی این مشکل ابتدا بررسی کنید که نشتی مربوط به کدام فیلتر است، سپس شیر آب ورودی و شیر مخزن دستگاه را ببندید. هوزینگ فیلتر را توسط آچار باز کرده و قرار گیری صحیح اورینگ در آن را بررسی کرده و در صورت لزوم اورینگ را تعویض نمایید. هوزینگ را با آچار محکم ببندید. شیر آب ورودی و شیر مخزن را مجدداً باز نموده و مشکل نشتی را بررسی کنید. اگر این نشتی هنوز برطرف شده بود ممکن است به تعویض هوزینگ فیلتر نیاز باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکل همیشه درب هوزینگ ها را محکم ببندید.

فروشگاه تصفیه آب آبین بزرگترین وارد کننده قطعات و اجزای دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران است که برای رفاه بیشتر مشتریان خود را از گارانتی و خدمات پس از فروش طولانی مدت بهره مند می سازد. اگر دستگاه تصفیه آب شما به درستی کار نمی کند و این مشکل با بررسی موارد لازم برطرف نشد، با کارشناسان مجرب مجموعه آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید