نویسنده: راضیه کوه پیمانی

نحوه نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی

نحوه نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی


امروزه به دلیل وجود املاح و رسوبات فراوان در آب شرب شهری و همچنین افزایش سطح آگاهی مردم، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به میزان بالایی افزایش یافته است. اما باید بدانیم برای آنکه همیشه از آب تصفیه شده و با کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنیم، لازم است که در مورد اصول مهم استفاده و نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی اطلاعات بیشتری کسب نموده و همواره آنها را در نظر داشته باشیم.


نکات مهمی در مورد نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی


به منظور افزایش کارایی و راندمان دستگاه های تصفیه آب خانگی لازم است که در استفاده از دستگاه اصولی مهمی رعایت شده و هر از چند گاهی دستگاه تصفیه آب را سرویس گردد.  جهت نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی به نکات زیر توجه کنید:


•    هرگز دستگاه را به آب گرم با دمای بالاتر از 45 درجه متصل نکنید: ورود آب گرم به دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند فیلترهای دستگاه را از فرم طبیعی خود خارج کرده و به آنها آسیب برساند. علاوه بر این قطعاتی مانند اتصالات و واشرها در دستگاه نیز در اثر گرما می توانند تغییر شکل داده و سبب نشتی آب در دستگاه شود. بنابراین در هنگام نصب دستگاه تصفیه آب خانگی مطمئن شوید دستگاه اشتباهاً به آب گرم متصل نشده باشد.
•    از یخ زدگی دستگاه تصفیه آب جلوگیری کنید: اگر دستگاه تصفیه آب را در فضای باز قرار می دهید، برای دستگاه عایق مناسبی در نظر بگیرید و در هنگام برودت هوا از یخ زدگی دستگاه جلوگیری کنید. سرمای شدید می تواند باعث ترکیدگی و شکستن محفظه ها در دستگاه شود تا حدی که دستگاه تصفیه آب دیگر قابل تعمیر نباشد.
•    فیلترهای تصفیه آب را به موقع تعویض کنید: مهمترین نکته در حفظ کیفیت آب دستگاه تصفیه آب، تعویض به موقع فیلترهای دستگاه است، زیرا تعویض دیر هنگام فیلترهای تصفیه آب بر کیفیت آب خروجی از دستگاه تاثیر منفی خواهد داشت. استفاده از فیلترهای پیش تصفیه نامرغوب یا تعویض نکردن آنها می تواند به فیلتر ممبران آسیب وارد کرده و طول عمر آن را کاهش دهد، زیرا عملکرد نامناسب فیلترهای پیش تصفیه می تواند موجب ورود کلر به ممبران و سوراخ شدن لایه های غشای ممبران شود. این اتفاق نسبت به تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه هزینه بیشتری را به مصرف کننده تحمیل خواهد کرد. عمر متوسط فیلترهای پیش تصفیه و پست کربن حدود 3 تا 6 ماه، فیلتر ممبران یک سال می باشد.
•    از فیلترهای تصفیه آب مرغوب و استاندارد استفاده کنید: استفاده از فیلترهای نامرغوب کیفیت آب تصفیه شده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
•    در صورت استفاده نکردن طولانی مدت، دستگاه تصفیه آب را خاموش کنید: اگر به مدت 5 روز از دستگاه استفاده نمی شود، برق و آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را قطع کرده و پیش از استفاده مجدد از دستگاه، آب ذخیره شده در مخزن را دور بریزید.
•    در دستگاه تصفیه آب از لوله های مسی استفاده نکنید: لوله مسی در دستگاه تصفیه آب خانگی می توانند موجب ورود یون های مس فلزی به آب تصفیه شده گردند. این مساله علاوه بر تغییر در طعم آب، احتمال سوراخ شدن لوله ها و ایجاد نشتی در دستگاه را افزایش می دهد.
•    اگر فشار آب کمتر 40psi می باشد می توان از بوستر پمپ استفاده کنید: فشار ایده آل در دستگاه تصفیه آب خانگی بین 40 تا 60PSI است. اگر فشار آب خروجی از دستگاه کمتر از 40psi می باشد، به جای پمپ معمولی از پمپ آب قوی تر مانند بوستر پمپ استفاده کنید.
•    اگر قصد دارید دستگاه تصفیه آب خانگی را به فریزر یا یخ ساز متصل کنید، برای این کار از سه راهی 1/4 بهره بگیرید. اما دقت داشته باشید که بدین منظور به هیچ وجه نباید از لوله مسی استفاده شود.
•    اگر متوجه بروز نشتی در هوزینگ فیلترها شدید، این مساله می تواند به دلیل لقی بدنه هوزینگ یا به دلیل خرابی اورینگ آن باشد.

برای تهیه فیلترهای تصفیه آب و قطعات با کیفیت دستگاه تصفیه آب به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. مجموعه تصفیه آبین با بیش از یه دهه تجربه در زمینه تصفیه آب بسیار مورد توجه مصرف کنندگان و علاقه مندان به این حوزه قرار گرفته است. اگر قصد تهیه یک دستگاه تصفیه آب اصل تایوان یا قطعات اورجینال این دستگاه را دارید، با کارشناسان فروش مجموعه آبین در تماس باشید. در مجموعه آبین فروش دستگاه تصفیه آب و تجهیزات مرتبط از طریق فروشگاه اینترنتی www.abin.ir و تنها با چند کلیک امکان پذیر است. کارشناسان فنی آبین همه روزه آماده پاسخگویی به نیازها و مشکلات شما در زمینه دستگاه های تصفیه آب خانگی هستند.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید