نویسنده: زهرا منتظری

خواص و عوارض آنتی اسکالانت

خواص و عوارض آنتی اسکالانت


آنتی اسکالانت یکی از مواد شیمیایی ضروری برای سیستم های تصفیه آب با تکنولوژی اسمز معکوس (RO) می باشد. آنتی اسکالانت با چسبیدن به ذرات آلاینده آب مانع از رسوب آنها و ایجاد فولینگ در فیلترهای ممبران می شود. بدون استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت و مرغوب، فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی در مدت زمان کوتاهی دچار گرفتگی شده و کارایی خود را از دست می دهند. اما در هر صورت آنتی اسکالانت به عنوان یک ماده ضد رسوب، علاوه بر مزیت ها و خواصی که دارد می تواند دارای عوارضی نیز می باشد، که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.


خواص استفاده از آنتی اسکالانت


قبل از هر چیز به بررسی مزیت های ماده ضد رسوب ممبران در سیستم های تصفیه آب صنعتی می پردازیم. آنتی اسکالانت علاوه بر جلوگیری از تشکیل رسوبات بر روی فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی دارای مزیت هایی می باشد، که در ممانعت از تشکیل رسوبات بسیار موثر است. از جمله مهم ترین این مزایا شامل موارد زیر می باشد:


1- تثبیت PH: افزایش PH آب احتمال تشکیل رسوب بر روی لایه های ممبران را افزایش می دهد. به خصوص در مورد آب دریا که احتمال وجود بور در آن بالاست و باید در محدوده PH بالای 9-11 از آب جدا شود، این مسئله شدت بیش تری پیدا می کند. از آن جایی که باید مقدار PH تغییر چندانی نداشته باشد، بنابر این اضافه کردن اسید کارساز نخواهد بود و تنها با استفاده از تزریق آنتی اسکالانت می توان این مشکل را حل کرد.


2- تنظیم LSI: پیش بینی تمایل آب ورودی به سیستم برای رسوب گذاری را با LSI اندازه گیری می کنند. شاخص LSI از پارامترهای مهم تعیین کننده شرایط تزریق آنتی اسکالانت می باشد. سازندگان فناوری های غشایی تصفیه آب مقدار LSI کمتر از 1.8 را لازمه حفظ شرایط گارانتی فیلترهای ممبران می دانند. در نتیجه هر زمان که شاخص LSI آب ورودی به مقدرا بیش از 1.8 برسد، با اضافه کردن اسید آن را به زیر این حد آستانه می رسانند و بعد از آن آنتی اسکالانت به سیستم تزریق می شود، تا از تشکیل رسوبات کلسیم کربنات جلوگیری شود.

اسید اضافه شده در این مرحله معمولا سولفوریک اسید یا فسفریک اسید می باشد. استفاده از فسفریک اسید نسبت به سولفوریک اسید ارجحیت دارد، زیرا سولفوریک اسید احتمال تشکیل رسوبات بر پایه سولفات را افزایش می دهد.


3- نیاز به حذف مواد اکسید کننده: اغلب آنتی اسکالانت ها، می توانند توسط مواد اکسید کننده ای مانند کلر و برم اکسید شده و نه تنها خاصیت خود را از دست بدهند، بلکه با از بین رفتن ساختار مولکولی باعث گرفتگی از نوع بایوفولینگ (ناشی از وجود میکرو ارگانیسم ها و پلیمرهای بزرگ سلولی در آب ورودی) فیلترهای ممبران می شوند. بنابر این در سیستم های تصفیه آب صنعتی، در بخش پیش تصفیه باید این مواد اکساینده از آب حذف شوند؛ برای مثال جهت حذف کلر از فیلترهای کربنی استفاده می شود.


4- ملاحظات زیست محیطی آنتی اسکالانت: آنتی اسکالانت به دلیل ساختار شیمیایی که دارد، امکان عبور از غشا را ندارد. بنابر این حتی مقدار کمی از این ماده شیمیایی وارد آب تولیدی از دستگاه نمی شود. از نظر زیست محیطی نیز باید دقت کنید، این محلول شیمیایی از خط پساب دستگاه خارج می شود، بنابر این باید در خط تزریق آنتی اسکالانت، حداقل مقدار لازم از این ماده طبق محاسبات به سیستم آب شیرین کن صنعتی تزریق شود.


عوارض و معایب آنتی اسکالانت در سیستم های اسمز معکوس صنعتی


به همان اندازه که استفاده از آنتی اسکالانت برای سیستم های تصفیه آب غشائی یک ضرورت محسوب می شوند، انتخاب نوع نامناسب و استفاده نادرست از آن نیز می تواند باعث آسیب زدن به تجهیزات تصفیه آب شود. از مهم ترین عوارض آنتی اسکالانت ایجاد محیط اسیدی و خوردگی در تجهیزات سیستم می باشد.

علاوه بر این آنتی اسکالانت نامناسب و یا نامرغوب می تواند باعث تشکیل رسوب بر روی فیلترهای ممبران و فشار آوردن به پمپ سیستم و در نهایت افزایش مصرف انرژی نیز شود. با تشکیل رسوب بر روی غشای ممبران، به مرور دبی آب تصفیه شده از دستگاه نیز کاهش پیدا می کند.


بنابر این در صورت انتخاب نوع مناسب آنتی اسکالانت بر اساس نوع رسوب تشکیل شده بر روی غشای فیلترهای ممبران و تعیین دقیق مقدار دوز تزریقی این ماده بر اساس دبی ورودی و مشخصات آب ورودی به سیستم هیچ یک از عوارض آنتی اسکالانت در سیستم تصفیه آب صنعتی مشاهده نخواهد شد. بنابر این تنها موضوع بررسی عوارض آنتی اسکالانت های نامرغوب است که مطرح می شود. 


عوارض استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب


استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب و بی کیفیت می تواند باعث آسیب های جدی به فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی و کاهش عملکرد سیستم شود. از جمله عوارض آنتی اسکالانت های نامرغوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:


•    نیاز به شستشوی مکرر فیلترهای ممبران: آنتی اسکالانت نامرغوب باعث تجمع رسوبات بر روی فیلترهای ممبران می شود. برای از بین بردن اثر این رسوبات نیاز است در بازه های زمانی کوتاه تری عملیات شستشوی ممبران ها را انجام دهید و در نتیحه نیاز به شستشوهای مکرر فیلترهای ممبران افزایش پیدا می کند.


•    کاهش طول عمر فیلتر ممبران: با استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب و تجمع رسوبات در سطح غشا، باید ممبران ها به صورت مکرر شستشو شوند، در نتیجه طول عمر مفید فیلترهای ممبران کاهش پیدا می کند. در حالت عادی و با توجه به کیفیت آب ورودی، شستشوی ممبران ها باید 6 تا 12 ماه یک بار انجام شود.

شستشوی مداوم فیلتر ممبران باعث افزایش اندازه منافذ لایه های غشای آن شده و کاهش راندمان فرایند تصفیه آب را در پی دارد. در این شرایط هیچ راه حلی جز تعویض ممبران ها با ممبران های جدید وجود ندارد، که باعث تحمیل هزینه های زیادی به خریدار دستگاه تصفیه آب صنعتی خواهد شد. 


•    کاهش مقدار آب تصفیه شده: در اثر استفاده از آنتی اسکالانت و تشکیل رسوب و گرفتگی فیلترهای ممبران، ظرفیت دستگاه در تولید آب تصفیه شده نیز کاهش می یابد. علاوه بر این در این وضعیت مقدار پساب خروجی دستگاه نیز افزایش می یابد.


•    نیاز به فشار بالاتر و خرابی پمپ: زمانی که در اثر رسوبات غشای ممبران دچار گرفتگی می شود، نیاز به فشار بالاتری برای عبور آب از ممبران لازم است. این فشار بالاتر، باعث مصرف برق بیش تر، استهلاک پمپ و احتمال نیاز به تعویض قطعات پمپ می شود. 


•    افزایش هزینه های نگهداری از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO): مجموع همه عوامل گفته شده در بالا باعث افزایش هزینه های نگهداری از دستگاه می شوند. در نتیحه با انتخاب آنتی اسکالانت مناسب و مرغوب و تزریق مقدار مناسب از آن می توان به صورت قابل توجهی هزینه های نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی را کاهش داد. مهم ترین بخش کاهش هزینه های نگهداری از دستگاه در حفظ فیلترهای ممبران به عنوان اصلی ترین مرحله در تصفیه آب می باشد.


مهم ترین نکات برای انتخاب آنتی اسکالانت مرغوب، در نظر گرفتن موارد زیر است:


1-  انتخاب آنتی اسکالانت حتما باید با توجه به آنالیز آب ورودی و عوامل ایجاد رسوب انجام شود.


2- بعد از انتخاب آنتی اسکالانت مرغوب و مناسب، محاسبه مقدار دوز تزریق آنتی اسکالانت نیز یکی از موارد مهم می باشد. در صورت استفاده از آنتی اسکالانت بیش از دوز مورد نیاز سیستم، فیلترهای ممبران دچار فولینگ می شوند. هم چنین اگر مقدار مصرف آنتی اسکالانت از مقدار توصیه شده یا محاسبه شده توسط نرم افزار نیز کمتر باشد، در طولانی مدت باعث گرفتگی فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی می شود.


در صورتی که قصد خرید آنتی اسکالانت برای سیستم تصفیه آب صنعتی خود را دارید، جهت انتخاب محصول و برند مناسب می توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان بخش مواد شیمیایی و آنتی اسکالانت آبین در ارتباط باشید و از فرصت مشاوره رایگان جهت انتخاب محصول مناسب و یا اطلاع از قیمت به روز محصول مورد نظر بهره مند شوید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید