نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین موارد در تعویض چهار راهی دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین موارد در تعویض چهار راهی دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از قطعات مهم در دستگاه تصفیه آب خانگی، چهار راهی تصفیه آب است که به صورت قطعه مکانیکی در دستگاه عمل نموده و با توجه به میزان اختلاف فشار آب ورودی و فشار درون مخزن، مسیر عبور آب را باز و بسته می کند. این قطعه در دستگاه پس از پر شدن مخزن، جریان عبور آب تصفیه شده به مخزن را قطع می کند تا از افزایش فشار در مخزن و خطرات احتمالی در دستگاه جلوگیری شود. در این مقاله قصد داریم که نحوه تعویض چهار راهی در دستگاه تصفیه آب خانگی را بیاموزیم.

روش صحیح عوض کردن چهار راهی تصفیه آب


چهار راهی تصفیه آب دارای دو مجرای ورودی و خروجی می باشد و از آن دو جریان از دو مسیر مختلف عبور می کند، به این دلیل به این قطعه اصطلاحاً چهار راهی گفته می شود. اگر چه در دستگاه های تصفیه آب جدید معمولاً به جای چهار راهی، شیر برقی نصب می شود، اما هنوز هم دستگاه های تصفیه آبی وجود دارند که از این قطعه جهت تنظیم دبی آب عبوری از دستگاه استفاده می کنند. اگر قصد تعویض چهار راهی دستگاه تصفیه آب خود را دارید، پیشنهاد می کنیم که به جای آن، شیر برقی را در دستگاه خود نصب کنید. در غیر این صورت پس از تهیه چهار راهی مناسب به روش زیر آن را تعویض نمایید:


•    شیر آب شهری ورودی به دستگاه و شیر مخزن تصفیه آب را ببندید. برای بستن شیر مخزن آن را 90 درجه در جهت ساعتگرد بچرخانید.
•    دستگاه تصفیه آب را از برق خارج کنید.
•    شیر آب خروجی از دستگاه که بر روی سینک قرار گرفته، را مدتی باز کنید تا فشار داخلی دستگاه اندکی کاهش یابد.
•    چهار راهی مکانیکی خانگی را در دستگاه تصفیه آب بیابید. این قطعه معمولاً در قسمت بالای شاسی دستگاه و در مجاورت فیلتر ممبران قرار دارد. البته ممکن است که چهار راهی در زیر شاسی یا محل دیگری در دستگاه نصب شده باشد. این قطعه دارای ابعاد بسیار کوچک و طول و قطری حدود 8 و 5 سانتی متر می باشد. چهار راهی در مسیر خروجی هوزینگ فیلتر ممبران در دستگاه  تصفیه آب نصب می شود، بنابراین برای یافتن آن کافی است که شیلنگ آب خروجی از ممبران را دنبال کنید.
•    نوع اتصالات در چهار راهی می تواند به صورت فیتینگی یا مهره ای باشد. به چهار راهی 4 شیلنگ متصل می گردد که محل اتصال متفاوتی دارند، بنابراین باید دقت کافی داشته باشیم که در این امر دچار اشتباه نشویم.
•   به منظور تشخیص ورودی و خروجی چهار راهی تصفیه آب به کلمات in و out کنید. آب شهری در این قطعه از قسمت in وارد شده و خروج آن از قسمت out می باشد. دو شیلنگ دیگر در چهار راهی نیز به آب تصفیه شده توسط فیلتر ممبران و خروج آن از چهار راهی مربوط می شوند. جهت جلوگیری از اتصال اشتباه این شیلنگ ها آنها را به دقت علامت گذاری نمایید.
•    چهار راهی معیوب را از مدار خارج کنید. ممکن است به دلیل فشار آب در دستگاه، جدا کردن آن اندکی دشوار باشد.
•    سلامت همه شیلنگ ها را از لحاظ وجود زدگی یا پارگی بررسی نموده و در صورت لزوم حدود 0.5 تا 1 سانتی متر از ابتدای آنها را به صورت عمودی قطع کنید. کوتاه بودن شیلنگ می تواند سبب در رفتگی آن و ایجاد نشتی در دستگاه تصفیه آب خانگی شود، در این صورت لازم است که آن را با شیلنگ جدیدی جایگزین نمایید. 
•    چهار راهی جدید را جایگزین کرده و آن را طبق علامت گذاری خود به شیلنگ ها متصل کنید.
•    محل مناسبی برای قرار گیری چهار راهی تصفیه آب در دستگاه در نظر گرفته و حتی المقدور آن را با بست کمربندی ثابت کنید.
•    آب ورودی شهری و برق دستگاه را وصل کنید. شیر ورودی در حالت باز به صورت موازی با شیلنگ قرار می گیرد.
•    شیر مخزن تصفیه آب را باز نمایید. اهرم شیر مخزن در حالت باز به صورت موازی با شیلنگ قرار می گیرد.
•    به مدت یک شبانه روز دستگاه را از نظر نشتی بررسی نمایید.

تعویض قطعات داخلی دستگاه تصفیه آب خانگی به مهارت و دانش کافی در مورد عملکرد دستگاه نیازمند می باشد و باید توسط تکنسین مجرب تصفیه آب صورت گیرد، زیرا ایجاد هر گونه اشتباه در این امر می تواند سبب عملکرد نامناسب دستگاه و تحمیل خسارت اضافی به مصرف کننده گردد.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده دستگاه های تصفیه آب اصلی و مرغوب با قیمت رقابتی به سراسر کشور می باشد که با بهترین تجهیزات صنعتی و توسط تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آبی متناسب با نیاز خود را دارید، جهت خرید و انتخاب آسان تر محصول خود با متخصصان وب سایت آبین تماس برقرار نمایید.
 

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید