نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین نکات در تنظیم فشار در دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین نکات در تنظیم فشار در دستگاه تصفیه آب خانگی

در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی، دو سوئیچ یا سنسور فشار بالا و پایین وجود دارد که با اندازه گیری فشار درون دستگاه، مانند یک کلید  برق عبوری از خود را قطع و وصل می کنند. عملکرد این دو سنسور بر اساس دو فشار بالا و پایین است که باید با دقت و توجه کافی در دستگاه تصفیه آب خانگی تنظیم شوند. در این مقاله قصد داریم که با مقدار فشار مناسب و نحوه تنظیم فشار خاموش شدن در دستگاه تصفیه آب آشنا شویم.

تعیین فشار خاموش شدن دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر قصد داریم که میزان فشار تنظیم شده برای خاموش شدن دستگاه تصفیه آب خانگی را پیدا کنید، لازم است که از یک فشار سنج استفاده کنید. پس از تهیه این وسیله می توانید به روش زیر عمل کنید:


•    فشار سنج را در محل مناسبی در مدار لوله کشی قرار دهید.
•    مخزن تصفیه آب را بسته و شیر آب خروجی از دستگاه که بر روی سینک قرار دارد، را باز کنید.
•    در این صورت دستگاه تصفیه آب روشن شده و باریکه کوچکی از آب از شیر برداشت خارج می گردد. 
•    در این صورت فشار سنج عدد را نمایش خواهد داد.
•    شیر خروجی روی سینک را ببندید. در این حالت عقربه فشار سنج شروع به بالا رفتن خواهد کرد و پس از رسیدن به مقدار مشخصی متوقف می گردد. اجازه دهید که دستگاه تصفیه آب خاموش شود. فشاری که فشار سنج درهنگام خاموش شدن دستگاه  نشان می دهد، همان فشار تنظیم شده برای سوئیچ فشار پایین می باشد.


باید توجه داشت که هر چه فشار خاموش شدن دستگاه تصفیه آب خانگی مقدار بالاتری باشد، حجم بیشتری آب تصفیه شده در مخزن ذخیره می شود. حتی اگر مخزن تصفیه آب در دستگاه شما بزرگ تر باشد، با تنظیم سوئیچ فشار پایین بر روی عدد کوچک تری، آب ذخیره شده در منبع شما، مقدار کمتری خواهد بود. از طرفی اگر مقدار این فشار بالاتر از حد معمول نیز باشد، پمپ تصفیه آب توانایی رساندن فشار آب به مقدار مورد نیاز را نداشته و دستگاه خاموش نمی شود. 

سوئیچ فشار پایین در دستگاه تصفیه آب را چگونه تنظیم کنیم؟

به منظور تنظیم کردن فشار متوقف شدن دستگاه تصفیه آب خانگی به روش زیر عمل کنید:


•    بر روی سوئیچ، پیچ شش ضلعی به نام پیچ آلن وجود دارد. با استفاده از آچار آلن، پیچ آلن را بچرخانید. 
•    چرخش این پیچ در جهت عقربه های ساعت، موجب کاهش فشار می شود. پس از خاموش شدن دستگاه تصفیه آب، فشار سنج مقدار دیگری را نشان می دهد.
•     این امر را چندین مرتبه تکرار کرده و فشار را برروی مقدار بهینه ای تنظیم نمایید.  

اگر پمپ دستگاه تصفیه آب، توان بالایی ندارد، ممکن است که پمپ قادر به تامین فشار لازم جهت خاموش شدن دستگاه نباشد. با تنظیم فشار خاموش شدن دستگاه تصفیه آب بر روی عدد بالاتری، می توان حجم آب ذخیره شده در مخزن را افزایش داد. در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی گیج فشار سنج وجود دارد، این عدد میزان فشار درون دستگاه را نشان می دهد. فشار معمول دستگاه تصفیه آب خانگی، در حالتی که دستگاه در حال کار کردن است، باید در بازه 40 تا 125psi باشد. اگر این فشار مقداری کمتر از 50psi است، این مسئله غالبا به دلیل عدم کارکرد مناسب فیلتر ممبران می باشد. از طرفی وجود فشار بالاتر از 150psi نیز می تواند سبب ترکیدگی هوزینگ ها و مخزن تصفیه آب و وارد کردن خسارت به قطعات داخلی دستگاه شود. میزان فشار مناسب برای منبع فایبرگلاس و مخزن فلزی، به ترتیب فشار 40psi و 80psi می باشد.


سایت تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی با برندهای معتبر و قیمت رقابتی به سراسر ایران می باشد که با بهترین مواد اولیه و تکنولوژی روز دنیا تولید شده اند. اگر قصد خرید محصولات تصفیه آب را دارید، جهت سهولت در خرید خود با کارشناسان فنی آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید