نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آشنایی با سازوکار فیلتر سرامیکی تصفیه آب

آشنایی با سازوکار فیلتر سرامیکی تصفیه آب


در دستگاه های تصفیه آب خانگی از فیلترهای متعددی جهت فیلتراسیون آب استفاده می گردد. یکی از قدیمی ترین روش ها جهت تصفیه و خالص سازی آب، در مصارف خانگی استفاده از فیلتر سرامیکی می باشد. این فیلتر تصفیه آب خانگی از مواد سرامیکی ساخته شده است و حاوی روزنه هایی به قطر 0.5 میکرون می باشد. فیلتر سرامیکی توسط منافذ بسیار ریز غشای خود می تواند برخی از مواد آلاینده نظیر گل و لای، ناخالصی های درشت و کلوئیدی موجود در آب را حذف و جداسازی کند. در این مقاله قصد داریم که با عملکرد فیلتر تصفیه آب سرامیکی و ویژگی های آن آشنا شویم.

فیلتر تصفیه آب سرامیکی چیست و چگونه عمل می کند؟


سازوکار فیلتر سرامیکی تا حد زیادی شبیه فیلتر الیافی می باشد و می تواند آلاینده هایی نظیر گل و لای، مواد معلق، رسوبات گچ و آهکی و برخی از عوامل میکروبی را از آب حذف کند. به کار گیری این روش به زمان های دور و استفاده از کوزه های سرامیکی جهت تامین آب آشامیدنی مورد نیاز بر می گردد. اگر چه این فیلتر دارای عملکردی مشابه فیلتر رسوب گیر الیافی است، اما در فرایند تصفیه آب حدود 10 تا 20 برابر دقیق تر عمل می کند. منافذ فیلتر سرامیکی خانگی دارای قطر 0.5 میکرون هستند، در حالی که فیلتر الیافی دارای روزنه های به قطر 5 تا 10 میکرون می باشد. از آنجایی که اکثر میکروارگانیسم های موجود در آب دارای سایز کوچک تر از 0.5 میکرون هستند، بنابراین فیلتر سرامیکی غالبا قادر به حذف میکروب ها از آب نمی باشد.

اگر چه دقت فیلترهای سرامیکی در مقایسه با فیلتر الیافی بیشتر است، اما امروزه به دلایلی نظیر سرعت فیلتراسیون پایین، این فیلتر معمولا در دستگاه های تصفیه آب خانگی به کار نمی رود. در صورت تمایل به استفاده از این فیلتر، بهتر است که از فیلتر سرامیکی پس از فیلتر الیافی در دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده گردد. عمر مفید این فیلتر در دستگاه حدود 6 ماه می باشد و تا زمانی که قطر سرامیک های موجود بر غشای آن کاهش پیدا نکرده باشند، می توان از آن استفاده نمود. پس از اشباع شدن فیلتر سرامیکی از مواد آلاینده، سطح غشای این فیلتر توسط میکروارگانیسم های موجود در آب اشغال شده و فیلتر سرامیکی محیط مناسبی برای رشد میکروب ها خواهد گردید.

در برخی از فیلترهای سرامیکی، درون فیلتر با مقداری کربن فعال پر شده و این مسئله سبب بهبود عملکرد فیلتر سرامیکی خواهد گردید. مزیت مهم این فیلتر قابل شستشو بودن آن می باشد و پس از مدتی استفاده از آن و تجمع مواد آلاینده بر جداره خارجی فیلتر باید آن را شستشو داد. به این منظور می توانید با استفاده از چاقو تیز یا ابزار زبری نظیر سمباده لایه نازکی از سطح فیلتر سرامیکی را بتراشید تا روزنه های موجود بر غشای فیلتر سرامیکی مجدداً ظاهر گردند.

برخلاف سایر فیلترهای تصفیه آب که یک سر اورینگ هستند، هر دو سر فیلتر سرامیکی دارای اورینگ می باشد. به ترتیب دو سر فیلتر سرامیکی توسط این اورینگ ها مسدود شده و آب ناچار به عبور از منافذ آن خواهد بود. نوع دیگر فیلتر سرامیکی درون هوزینگ مخصوص خود در دستگاه قرار می گیرد و با نام فیلتر سرامیکی یک طرفه شناخته می شود. در قسمت بالای این فیلتر، سوراخی وجود دارد که آب در هنگام عبور از فیلتر سرامیکی از سوراخ فوقانی وارد فیلتر شده و از منافذ فیلتر سرامیکی خارج می گردند.

امروزه استفاده از فیلتر سرامیکی در دستگاه های تصفیه آب کلمنی مرسوم می باشد. در این تصفیه آب خانگی، آب به محفظه بالایی دستگاه افزوده شده و پس از عبور از فیلتر سرامیکی یا فیلتر سفالی تصفیه آب، املاح و آلاینده هایی که دارای قطر بیشتر از 0.5 میکرون می باشد، از آب حذف و جداسازی خواهند شد. در فیلتر سرامیکی کلمنی آب پس از عبور از فیلتر در محفظه پایین دستگاه جمع شده و برای استفاده در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

بازار آنلاین تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اصلی و اورجینال به بازار ایران می باشد که بهترین قطعات و مواد اولیه تهیه شده اند. به منظور خرید و مشاهده بهترین محصولات تصفیه آب موجود در بازار به وب سایت آبین مراجعه کنید. 

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید