نویسنده: راضیه کوه پیمانی

نکات مهم در تعویض فیلتر الیافی خطی (inline) در دستگاه تصفیه آب خانگی

نکات مهم در تعویض فیلتر الیافی خطی (inline) در دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های تصفیه آب خانگی به طور کلی دارای دو نوع فیلترهای کارتریج و خطی (inline) می باشند. استفاده از فیلترهای خطی در دستگاه تصفیه آب به دلیل بهداشتی بودن و عدم نیاز فیلتر به محفظه قرار گیری، نسبت به نوع کارتریج مزیت دارد. یکی از پرکاربردترین فیلترهای تصفیه آب خانگی فیلتر الیافی می باشد و در نوع کارتریجی و خطی در بازار به فروش می رسند. این فیلتر تصفیه آب در مرحله اول در دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد و در مقایسه با سایر فیلترها در دستگاه  طول عمر کمتری دارد. در این مقاله قصد داریم که روش تعویض فیلتر الیافی خطی (اینلاین) را بیاموزیم.

تعویض فیلتر رسوب گیر الیافی اینلاین تصفیه آب خانگی

فیلتر تصفیه آب الیافی با قرار گیری در مرحله اول فیلتراسیون در دستگاه، می تواند کلیه رسوبات معلق و آلاینده های درشت موجود در آب را حذف کند. فیلتر الیافی کارتریجی برای نصب در دستگاه در محفظه مخصوص و هوزینگ خود قرار می گیرد، در حالی که فیلتر الیافی اینلاین بدون هوزینگ در دستگاه نصب می گردد. فیلترهای الیافی اینلاین تنها در مدل های خاصی از دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می گردند. برخی از این فیلترها دارای ابعاد و ظاهر استاندارد هستند و برخی دیگر در ابعاد و اندازه ای طراحی شده اند که تنها در دستگاه تصفیه آب خانگی خاصی قابل نصب می باشند.

از فیلترهای الیافی اینلاین با سایز استاندارد می توان در اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده نمود، با این وجود بهتر است که در هنگام تهیه فیلتر الیافی اینلاین به برند و مدل دستگاه تصفیه آب خانگی توجه شود. این فیلترها در دو دقت مختلف 1 و 5 میکرون در بازار وجود دارند و معمولاً از نوع 1 میکرون آن در مرحله اول در دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می گردد. جهت تعویض فیلتر الیافی اینلاین در دستگاه خود به روش زیر عمل نمایید:


•    ابتدا، جهت تسلط بیشتر بر دستگاه، آن را در مکان مناسبی گذاشته و ظرف مناسبی را در زیر دستگاه قرار دهید.
•    دستگاه های تصفیه آبی که به روش اسمز معکوس یا RO آب را تصفیه می کنند، از انرژی الکتریکی استفاده می نمایند. اگر دستگاه تصفیه آب شما از این نوع می باشد، برق ورودی به دستگاه را قطع نمایید.
•    شیر ورود آب شهری به دستگاه را ببندید. با ایجاد زاویه 90 درجه اهرم شیر و شیلنگ متصل به آن، شیر در حالت بسته قرار می گیرد.
•    اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای مخزن تصفیه آب می باشد، شیر ورود آب به مخزن که در قسمت فوقانی آن قرار دارد، را ببندید.
•    جهت کاهش فشار در دستگاه تصفیه آب خانگی، شیر برداشت را به مدت 30 ثانیه باز کنید و اجازه دهید که مقداری از آب خارج گردد. این امر سبب کاهش فشار در هوزینگ فیلتر الیافی و سهولت در باز نمودن آن می شود.
•    فیلتر الیافی معمولا در قسمت پایین دستگاه تصفیه آب خانگی قرار دارد و دارای هوزینگ شفاف است. در برخی مدل های تصفیه آب خانگی، این فیلتر اولین فیلتر از سمت راست می باشد. علاوه بر این، با دنبال کردن شیلنگ ورودی آب به دستگاه می توانید فیلتر الیافی را بیابید.
•    اگر فیلتر الیافی شما از نوع فیلترهای خطی معمولی است، شیلنگ های ورودی و خروجی فیلتر رسوب گیر را علامت زده و آنها را از دستگاه خارج کنید. اتصالات این فیلتر می تواند از نوع فیتینگی یا مهره ای باشد.
•    جهت نصب فیلتر الیافی اینلاین ویژه دستگاه خود، آن را در محل فیلتر اول قرار داده و توسط نیم دور چرخاندن فیلتر آن را در دستگاه تصفیه آب جای دهید.
•    اگر قصد نصب فیلتر الیافی اینلاین معمولی در دستگاه خود را دارید، شیلنگ را به اتصالات فیلتر متصل نمایید. اگر فیلتر شما حاوی اتصالات مورد نیاز نمی باشد، آنها را تهیه نمایید و یا در صورت وجود از اتصالات فیلتر قبلی استفاده کنید.
•    دو شیلنگ ورودی و خروجی را به فیلتر جدید اتصال دهید. دقت کنید که در اتصال ورودی و خروجی دچار اشتباه نشوید. به منظور تشخیص جهت صحیح عبور آب از فیلتر بهتر است که به فلش نمایش داده شده بر بدنه فیلتر توجه نمایید.
•    پس از قرار گیری فیلتر در دستگاه، از اتصال مناسب آن به گیره های نگه دارنده در دستگاه مطمئن شوید.
•    برق و آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را برقرار نموده و شیر مخزن تصفیه آب را باز کنید.
•    فیلتر الیافی برخلاف فیلترهای پیش تصفیه دیگر، پس از نصب در دستگاه نیازی به شستشو ندارد.
•    پس از روشن شدن دستگاه، دستگاه تصفیه آب را از نظر وجود نشتی چک کنید.

نصب و تعویض فیلترهای در دستگاه تصفیه آب خانگی به مهارت فنی کافی احتیاج دارد، اگر پس از مطالعه مراحل بالا، از مهارت خود در انجام این کار اطمینان ندارید، بهتر است که به این منظور از تکنسین مجرب تصفیه آب کمک بخواهید.

بازار آنلاین تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اصلی با قیمت های رقابتی به سراسر ایران می باشد که با مواد اولیه کاملاً بهداشتی و قطعات درجه یک تهیه شده اند. اگر قصد سرویس یا تعویض فیلترهای تصفیه آب در دستگاه خود را دارید، به این منظور با متخصصان تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید