نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین موارد در تعویض ترانس دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین موارد در تعویض ترانس دستگاه تصفیه آب خانگی


در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، جهت تامین فشار آب برای عبور از فیلتر ممبران به انرژی الکتریکی نیاز می باشد. برخی از اجزا و قطعات در دستگاه تصفیه آب خانگی از نوع برقی هستند و معمولاً با برق 24 ولت کار می کنند. به منظور ایجاد انرژی الکتریکی با این ولتاژ در دستگاه تصفیه آب از ترانس یا آداپتور استفاده می شود. این ترانس الکتریکی قادر به تولید جریان الکتریکی یکنواخت نمی باشد و معمولاً به دلیل عواملی نظیر نوسانات زیاد برق دچار سوختگی خواهد شد. در این مقاله قصد داریم که با روش تعویض ترانس دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شویم.

آموزش نحوه عوض کردن آداپتور تصفیه آب خانگی


یکی از قطعات مهم در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس (RO)، پمپ تصفیه آب است. این قطعه مهم در دستگاه می تواند آب ورودی به دستگاه را با فشار مناسب به سمت فیلتر ممبران پمپاژ نماید و با عبور آن از ممبران ، بسیاری از مواد آلاینده و ناخالصی های موجود در آب حذف و فیلتر می شوند. پمپ تصفیه آب و کلیه قطعات الکتریکی در دستگاه جهت کارکرد خود به آداپتور یا ترانس احتیاج دارند.  در دستگاه های تصفیه آب خانگی از ترانس  24 ولت استفاده می گردد و در دستگاه های تصفیه آب دیگر با ظرفیت بیشتر، ترانس های قوی تری نظیر ترانس 32، 36 و 48 ولت مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور تعویض آداپتور تصفیه آب خانگی به روش زیر عمل نمایید:


•     دستگاه تصفیه آب خانگی را خاموش کرده و از برق خارج کنید.
•    آداپتور دستگاه تصفیه آب را پیدا کنید. این ترانس قطعه مشکی رنگی است که معمولاً در قسمت فوقانی و پشت براکت در دستگاه تصفیه آب قرار دارد.
•    ترانس تصفیه آب یک سیم ورودی بلند و یک سیم خروجی برق کوتاه می باشد و عمدتاً در دو سر آنها سوکت های برق دیده می شوند.
•    سوکت های برقی آداپتور را به طور کامل خارج کنید.
•    آداپتور الکتریکی را تعویض نموده و با بستن پیچ ها در محل خود محکم کنید.
•    سوکت ها را به ترانس تصفیه آب جدید متصل نمایید.
•    برق ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی را برقرار کنید و عملکرد دستگاه و کارکرد مناسب پمپ تصفیه آب را بررسی نمایید.  


روش تست کردن ترانس دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت دائم کار نمی کند و در صورت نیاز برق و آب ورودی به دستگاه قطع و وصل خواهد شد. نوسانات الکتریکی برق شهری و قطع و وصل آن در دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند موجب وارد شدن صدمه به قطعات برقی دستگاه و به ویژه ترانس آن گردد. اگر تشخیص داده شده که در قطعات الکتریکی دستگاه تصفیه آب ایرادی وجود دارد، بهتر است که ابتدا کارکرد آداپتور پمپ تصفیه آب و خروج جریان الکتریکی از آن را بررسی نمایید.

جهت چک کردن کارکرد ترانس در دستگاه تصفیه آب خانگی از یک دستگاه اهم متر استفاده نمایید. به این منظور لازم است که اهم متر را به دو سر سیم ورودی و دو سر سیم خروجی از آداپتور اتصال دهید، اگر در این حالت عقربه اهم متر حرکت نکرد و دستگاه عدد صفر را نشان می دهد، این بیانگر سوختن آداپتور دستگاه تصفیه آب می باشد. اگر جهت بررسی این ترانس، به دستگاه اهم متر دسترسی ندارید، می توانید این کار را به روش دیگری انجام دهید. به این منظور لازم است که از وسیله برقی که هم ولتاژ آداپتور است، استفاده نموده و آن را به آداپتور اتصال دهید، کار نکردن این وسیله به معنی سوختن آداپتور تصفیه آب می باشد.

تعویض ترانس تصفیه آب به مهارت فنی بالا و آشنایی با کارکرد دستگاه تصفیه آب خانگی نیازمند می باشد، بنابراین در صورتی که در این امر از مهارت کافی برخوردار نیستید، توصیه می کنیم که به این منظور از تکنسین مجرب کمک بگیرید و خودتان نظاره گر انجام آن باشید.

فروشگاه تجهیزات آبی تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع محصولات تصفیه آب خانگی با قیمت رقابتی به سراسر ایران است که از بهترین مواد موجود در بازار برگزیده شده اند. اگر قصد خرید محصولات تصفیه آب را دارید، جهت سهولت در خرید خود با کارشناسان فروش آبین تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید