نویسنده: راضیه کوه پیمانی

محدود کننده فاضلاب در تصفیه آب خانگی چگونه عمل می کند؟

محدود کننده فاضلاب در تصفیه آب خانگی چگونه عمل می کند؟

در دستگاه های تصفیه آب خانگی علاوه بر فیلترهای تصفیه آب، اجزا و قطعات زیادی وجود دارد که وظیفه کنترل و تنظیم عملکرد دستگاه در فرایند فیلتراسیون را بر عهده دارند. یکی از مهم ترین این اجزا، محدود کننده فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خانگی است. این قطعه در دستگاه می تواند میزان خروج فاضلاب از دستگاه و در نتیجه میزان تولید آب تصفیه شده را کنترل نماید. در این مقاله قصد داریم که با نحوه عملکرد محدود کننده فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شویم.

عملکرد محدود کننده جریان پساب تصفیه آب خانگی

کارکرد صحیح دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، به میزان بالایی به تامین فشار آب مورد نیاز جهت عبور فیلتر ممبران و کنترل خروج فاضلاب از دستگاه بستگی دارد. فیلتر ممبران اسمز معکوس دارای یک ورودی و دو مجرای خروجی می باشد. معمولاً بر سر راه آب غلیظ شده خروجی از ممبران، قطعه ای به نام محدود کننده فاضلاب (کپسول پساب) نصب می شود. استفاده از محدود کننده پساب در دستگاه تصفیه آب خانگی دارای اهمیت بسیار بالایی است، زیرا اگر در مسیر آب خروجی از دستگاه وجود نداشته باشد، آب به سرعت و با فشار بالایی از طریق خروجی فاضلاب از دستگاه بیرون می رود و آب ورودی به دستگاه زمان لازم جهت عبور از فیلتر ممبران را نخواهد داشت. در این صورت آب ورودی بدون اینکه تحت فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی قرار گیرد، از طریق مجرای فاضلاب از دستگاه بیرون رفته و فرایند تصفیه آب صورت نمی گیرد.

محدود کننده های فاضلاب با ظرفیت های 300، 400، 450، 500، 550 و ... در بازار به فروش می رسند و ظرفیت آن بر اساس میزان آب عبوری و دبی آن مشخص می گردد. برای مثال مقدار 300 برای این قطعه به این معنی است که این محدود کننده فاضلاب در هر دقیقه تنها اجازه خروج 300 میلی گرم آب از دستگاه تصفیه آب خانگی را خواهد داد. برخی از انواع محدود کننده پساب خروجی دارای ظرفیت متغیر هستند و دبی آب خروجی از دستگاه را می توان بر روی مقدار دلخواه خود تنظیم نمود.

باید دقت داشت که میزان محدود کننده حتما باید با توجه به کیفیت آب ورودی، ظرفیت فیلتر ممبران و توان پمپ تصفیه آب توسط کارشناس مجرب مشخص شود. کارکرد مناسب محدود کننده فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خانگی اهمیت بسزایی دارد و در صورت بروز مشکل می تواند به سرعت فیلتر ممبران و پمپ تصفیه آب را دچار مشکل کند. خروج بیش از حد پساب از دستگاه می تواند مقدار آب تصفیه شده و کیفیت آن را به شدت کاهش دهد. در دستگاه تصفیه آب خانگی معمولاً نسبت آب تصفیه شده به آب خروجی را تقریباً 40 به 60 در نظر می گیرند و معمولاً با گذشت زمان و بازتر شدن محفظه ممبران و ایجاد رسوب در مجرای کپسول فاضلاب، این مقدار تغییر کرده و به تدریج میزان خروج پساب از دستگاه کاهش می یابد. توصیه می شود که عملکرد محدود کننده فاضلاب را هر 6 ماه بررسی کرده و اگر مشاهده می کنید که خروج پساب از دستگاه به میزان بالایی کاهش یافته یا کاملاً قطع شده است، باید آن را در اسرع وقت تعویض نمایید. 

بهترین راه جهت محافظت از دستگاه تصفیه آب خانگی، بهتر است که هر 6 ماه یک بار فیلترهای تصفیه آب تعویض شده و عملکرد کلیه قطعات مکانیکی و برقی دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تعویض گردند. انجام سرویس های منظم دستگاه تصفیه آب خانگی موجب افزایش طول عمر دستگاه و حفظ کیفیت آب تصفیه شده خواهد شد.   

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی اورجینال و اصل به سراسر کشور می باشد که با مواد اولیه کاملاً ارگانیک و تکنولوژی روز دنیا تهیه شده اند. اگر دستگه تصفیه آب خانگی شما به سرویس نیاز دارد، به منظور انجام این کار با متخصصان فنی آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید