نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین موارد در نصب فیلتر قلیایی در دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین موارد در نصب فیلتر قلیایی در دستگاه تصفیه آب خانگی


در دستگاه تصفیه آب خانگی جهت حذف ناخالصی های موجود در آب از فیلترهای متعددی استفاده می گردد که هر یک وظیفه خاصی را در دستگاه بر عهده دارند. یکی از فیلترهایی که در افزایش کیفیت آب تصفیه شده بسیار موثر می باشد، فیلتر قلیایی کننده آب است. استفاده از این فیلتر موجب خارج شدن آب تصفیه شده از حالت اسیدی و تولید آب قلیایی مفید برای بدن می شود. این فیلتر تصفیه آب نیز پس از مدتی استفاده بازده خود را در تولید آب قلیایی از دست داده و باید تعویض شود. در این مقاله قصد داریم که روش نصب فیلتر قلیایی در دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای را بیاموزیم.

آموزش روش تعویض فیلتر آلکالاین تصفیه آب خانگی


فیلتر قلیایی کننده آب را معمولا در یکی از 2 جایگاه های مرحله پایانی و یا در مرحله پنجم و پیش از فیلتر پست کربن در دستگاه تصفیه آب نصب می کنند. نصب فیلتر آلکالاین در این دو مکان در دستگاه، هر یک دارای مزیت و محاسن خاص خود می باشند. اگر فیلتر قلیایی در مرحله آخر در دستگاه نصب شود، آب پیش از خروج از دستگاه، حالت قلیایی پیدا کرده و از آنجایی که خاصیت قلیایی آب دوام معمولا چندانی ندارد، نصب فیلتر قلیایی به این روش می تواند سودمند باشد. البته باید توجه داشت که این روش می تواند تا حدی طعم و مزه آب را دچار تغییر کند که برای برخی از مصرف کنندگان ممکن است، چندان خوشایند نباشد.

در روش دوم نصب فیلتر قلیایی، طعم و مزه آب که به وسیله فیلتر آلکالاین ایجاد شده است، توسط فیلتر پست کربن به طور کامل برطرف شده و به تعادل خواهد رسید. در بسیاری از دستگاه های تصفیه آب خانگی با برندهای معتبر، از این روش جهت نصب فیلتر قلیایی استفاده می گردد، زیرا در این صورت مصرف کننده از تمامی مزیت های آب قلیایی برخوردار خواهد شد. اگر دستگاه تصفیه آب شما 5 مرحله ای است، توصیه می کنیم که علاوه بر فیلتر قلیایی، فیلتر مینرال (مواد معدنی) را نیز در دستگاه خود نصب نمایید. جهت نصب فیلتر قلیایی در دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای می توانید به روش زیر عمل نمایید:


•    شیر آب ورودی دستگاه تصفیه آب را بسته و دستگاه را از برق خارج کنید. شیر قرار گرفتن در بالای مخزن تصفیه آب را در جهت عقربه های ساعت چرخانده و آن را ببندید.
•    شیر آب خروجی از دستگاه که معمولاً بر روی سینک نصب می شود، را مدتی باز نمایید تا فشار درون دستگاه تصفیه آب کاهش یابد.
•    فیلتر آلکالاین را از روکش خود خارج نموده و آن را جهت نصب آماده نمایید.
•    به منظور آب بندی بهتر به دو سر فیلتر قلیایی چند دور نوار تفلن بپیچانید.
•    در برخی از فیلترهای قلیایی اتصال فیلتر از نوع فیتینگی و خودکار می باشد. در این صورت نیازی به اتصالات دیگری جهت نصب این فیلتر نخواهد بود.
•     فیلتر مرحله ششم در دستگاه تصفیه آب خانگی، فیلتر مینرال یا مواد معدنی می باشد. این فیلتر معمولاً به رنگ زرد رنگ است و بر روی آن کلمه Mineral (یا ceramic) نوشته گردیده است.
•    شیلنگ خروجی فیلتر مینرال را پیدا کرده و آن را آزاد کنید. جهت فلش بر روی این فیلتر به سمت خروجی آن می باشد.
•    جهت نصب فیلتر قلیایی در دستگاه باید دو عدد پایه نگهدارنده فیلتر را با فاصله مناسب از یکدیگر بر روی فیلتر مینرال نصب نمایید.
•    فیلتر آلکالاین را بر روی این پایه ها در دستگاه تصفیه آب نصب نمایید.
•    جهت اتصال فیلتر قلیایی در مسیر آب در دستگاه، به حدود 15 سانتی متر شیلنگ احتیاج می باشد. به منظور اطمینان بیشتر از اتصال مناسب آن، بهتر است که حدود یک سانتی متر از ابتدای شیلنگ را توسط کاتر قطع نمایید. یک سر شیلنگ را به خروجی فیلتر مینرال و سر دیگر آن را به ورودی فیلتر قلیایی متصل کنید. برای تشخیص ورودی و خروجی فیلتر قلیایی نیز به فلش نشان داده شده بر روی آن توجه کنید.
•    خار فیتینگی را بر پشت ضامن اتصال فیتینگی قرار دهید.
•    برق و آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را برقرار نموده و شیر مخزن تصفیه آب را باز نمایید.
•    شیر برداشت دستگاه را باز کرده و جهت خروج مواد اضافی از فیلتر قلیایی و شستشوی بهتر آن، اجازه دهید که حدود 10 لیتر آب از دستگاه تصفیه آب خارج شود.

امروزه استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی به صورت صعودی رو به افزایش است و این دستگاه ها در انواع و مراحل فیلتراسیون مختلف در بازار به فروش می رسند. فیلتراسیون در دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس معمولاً شامل 5 تا 10 مرحله می باشد، اما بسته به نیاز خود می توانید فیلترهای تصفیه آب بیشتری نیز دستگاه خود استفاده نمایید.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی با برندهای معتبر و قیمت هایی رقابتی به سراسر ایران است که از مواد کاملاً بهداشتی و ارگانیک تهیه شده اند. اگر قصد خرید محصولات تصفیه آب خانگی را دارید، جهت سهولت در انتخاب خود با کارشناسان مجرب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید