نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین نکات در نصب بست خروجی فاضلاب در تصفیه آب خانگی

مهم ترین نکات در نصب بست خروجی فاضلاب در تصفیه آب خانگی


آب ورودی به دستگاه تصفیه آب پس از فیلتراسیون در فیلتر ممبران، از طریق خروجی آب تصفیه شده از دستگاه خارج شده و املاح و ناخالصی های موجود در آب از طریق پساب غلیظ شده و خروجی فاضلاب، از دستگاه بیرون می روند. این پساب غلیظ شده دارای مقادیر زیادی از مواد آلاینده می باشد و کاملا دور ریز است. اگر خروجی پساب در دستگاه تصفیه آب خانگی با اختلال مواجه شود و دورریز  از دستگاه بیرون نرود، این پساب به فیلتر ممبران بازگشته و می تواند در عرض چند ساعت سبب خرابی فیلتر ممبران شود. در این مقاله قصد داریم که نحوه نصب بست فاضلاب تصفیه آب خانگی را آموزش دهیم.

آموزش روش نصب بست نگهدارنده پساب خروجی از تصفیه آب خانگی


خروج مناسب و صحیح  فاضلاب از دستگاه تصفیه آب خانگی بر عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد. در برخی مواقع جهت نصب خروجی فاضلاب در دستگاه، لوله فاضلاب منازل را سوراخ نموده و شیلنگ خروجی پساب را به آن وارد می کنند و یا آنکه این شیلنگ را با وارد کردن به مجرای فاضلاب به سمت لوله اصلی هدایت می نمایند. باید توجه داشت که این روش ها برای نصب مجرای فاضلاب دستگاه تصفیه آب غلط است و انجام آن می تواند سبب بروز مشکلاتی در دستگاه گردد.

جهت اطمینان از نصب صحیح مجرای خروجی فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خانگی، بهتر است که بست نگهدارنده مناسبی در این محل نصب شود. به این منظور لازم است که ابتدا وسایلی نظیر یک بست فاضلاب خانگی، پیچ گوشتی، دریل و مته شماره 8، کاتر یا وسیله ای برنده جهت قطع شیلنگ تصفیه آب، ماژیک و دستکش بهداشتی تهیه شود. پس از مهیا نمودن وسایل مورد نیاز به منظور نصب بست نگهدارنده فاضلاب به روش زیر عمل کنید:


•    دستگاه تصفیه آب را از برق خارج کنید.
•    خروجی فاضلاب ازدستگاه، که در انتهای هوزینگ فیلتر ممبران قرار دارد را پیدا نمایید. فیلتر ممبران دارای یک ورودی و دو عدد خروجی جهت آب تصفیه شده و فاضلاب دستگاه می باشد. به منظور اطمینان بیشتر از صحیح بودن خروجی فاضلاب، شیلنگ آن را دنبال کنید تا به محدود کننده فاضلاب در دستگاه برسید.
•    پس از خارج نمودن شیلنگ فاضلاب در دستگاه، سلامت آن را از وجود هر گونه خط، خش و زدگی بررسی نمایید. در صورت وجود زدگی در سر شیلنگ آن را توسط کاتر ببرید. اگر بست فاضلاب مورد نظر دارای اتصال فیتینگی می باشد، شیلنگ را به صورت عمودی قطع کنید، اما اگر اتصال این بست از نوع مهره ای باشد، بهتر است که این برش به صورت مورج و با زاویه 45 درجه صورت گیرد. برش مورب به این منظور می باشد که اگر این شیلنگ به انتهای لوله فضلاب برخورد کند، این مسئله سبب مسدود شدن آن نگردد.
•    بست فاضلاب را آماده نموده و پیچ هایی که بر روی آن وجود دارد را باز نمایید. با این کار بست فاضلاب به دو تکه مجزا تبدیل خواهد شد.
•    محل مناسب جهت نصب بست بر روی لوله فاضلاب را مشخص نمایید. بهتر است که نصب بست فاضلاب بر روی لوله، به صورت افقی انجام شود تا در هنگام خروج پساب از لوله، سر و صدای زیادی ایجاد نشود. اگر این امکان وجود ندارد، بست فاضلاب را بر روی لوله عمودی و در پایین ترین نقطه نصب نمایید.
•    وسط بست نگهدارنده فاضلاب حاوی سوراخی می باشد. با دقت به اینکه در شیلنگ تا خوردگی رخ نداده باشد، بست فاضلاب را در محل مورد نظر قرار دهید و توسط ماژیک محل قرار گیری سوراخ بر لوله را علامت گذاری نمایید.
•    محل مشخص شده بر روی لوله را توسط دریل سوراخ  نمایید.
•    در کنار بست فاضلاب معمولاً جهت آب بندی مناسب، چسبی قرار دارد. این چسب را از قسمت پشت به بست فاضلاب اتصال دهید.
•    شیلنگ خروجی فاضلاب دستگاه تصفیه آب را به قسمت بیرونی بست فاضلاب متصل کرده و توسط اتصالات مناسبی شیلنگ را در محل خود محکم نمایید.
•    بخش دوم بست فاضلاب را در قسمت پشت لوله قرار داده و توسط پسچ گوشتی دو تکه بست را به یکدیگر ببندید.
•    در انتها، اتصال مناسب شیلنگ فاضلاب را بررسی کرده و دستگاه تصفیه آب را روشن کنید.

دستگاه تصفیه آب خانگی وسیله ای کاملا بهداشتی است و ایجاد هر گونه مشکل در عملکرد دستگاه می تواند کارکرد دستگاه و کیفیت آب خروجی از دستگاه را با مشکل مواجه کند. دستگاه های تصفیه آب خانگی از برندها و انواع مختلف در بازار وجود دارند و انتخاب محصول با کیفیت می تواند شما را برای مدت طولانی از آب آشامیدنی با کیفیت بهره مند سازد.

اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای خروجی فاضلاب نمی باشد یا آنکه آب ورودی به دستگاه به طور کامل از طریق فاضلاب بیرون می رود، لازم است که در اسرع وقت دستگاه تصفیه آب توسط تکنسین مجرب تعمیر شود.

فروشگاه تجهیزات تصفیه آب آبین عرضه کننده بهترین محصولات تصفیه آب با برندهای معتبر به سراسر ایران است. متخصصان تصفیه آب آبین همه روزه آماده خدمات رسانی و ارائه مشاوره رایگان به مشتریان عزیز می باشند. اگر دستگاه تصفیه آب خانگی شما عملکرد مناسبی ندارد، جهت مشاوره  با کارشناسان فنی آبین و رفع این مشکل، با راه های ارتباطی مجموعه تماس حاصل فرمایید. 

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید