نویسنده: راضیه کوه پیمانی

نکات مهم در تعویض محدود کننده پساب در دستگاه تصفیه آب خانگی

نکات مهم در تعویض محدود کننده پساب در دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از قطعات مهم در دستگاه تصفیه آب خانگی، محدود کننده پساب خروجی از دستگاه می باشد، زیرا اگر آلودگی هایی که در آب غلیظ شده وجود دارند، به دلیل مسدود شدن یا هر مشکلی در خروج آن به فیلتر ممبران برگردند، این مسئله موجب خرابی و انسداد زود هنگام فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی خواهد شد. در این مقاله قصد داریم که روش نصب و تعویض محدود کننده جریان پساب در تصفیه آب خانگی را آموزش دهیم.

روش تعویض محدود کننده جریان پساب تصفیه آب خانگی

محدود کننده های فاضلاب دستگاه تصفیه آب خانگی دارای انواع و ظرفیت های مختلفی هستند. پس از انتخاب درست محدود کننده فاضلاب متناسب با ظرفیت فیلتر ممبران خانگی، می توان به روش زیر محدود کننده فاضلاب در دستگاه تصفیه آب را تعویض نمود:


•    ابتدا برق و شیر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی را ببندید. به منظور تشخیص آسان تر شیر آب ورودی به دستگاه، شیلنگ متصل شده به دستگاه و آب شهری را دنبال نمایید.
•    از طریق لوله خروج فاضلاب از دستگاه تصفیه آب، محدود کننده جریان پساب را پیدا کنید.
•    فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی دارای دو خروجی برای آب تصفیه شده و پساب می باشد. خروجی که در کنار هوزینگ فیلتر ممبران قرار دارد، مربوط به مسیر پساب  در دستگاه تصفیه آب است، با دنبال کردن آن به محدود کننده جریان پساب در دستگاه خواهید رسید. این قطعه به صورت کپسول و محفظه کوچکی است که عمدتاً در قسمت بالای براکت و در مجاورت هوزینگ فیلتر ممبران قرار می گیرد.
•    شیلنگ های ورودی و خروجی که به محدود کننده فاضلاب متصل هستند را باز کنید. اگر اتصالات این محدود کننده از نوع فیتینگی می باشد، ضامن قرار گرفته در محل اتصال را نگه داشته و شیلنگ آن را به سمت بیرون بکشید. اگر اتصال این قطعه به صورت مهره ای می باشد، با باز نمودن مهره آن، می توان شیلنگ را جدا کرد.
•    محدود کننده پساب را تعویض نمایید. دقت داشته باشید که فلش مشخص شده بر روی بدنه محدود کننده باید به سمت فاضلاب دستگاه تصفیه آب قرار گیرد.
•    اگر محدود کننده دارای اتصال سر خود نمی باشد، از اتصال مناسبی استفاده کنید. در صورتی که این محدود کننده دارای اتصال فیتینگی است، شیلنگ را به داخل اتصال وارد نمایید.
•    اطمینان حاصل کنید که شیلنگ خروجی درون لوله فاضلاب قرار گرفته است.
•    بهتر است که با یک بست کمربندی یا بستن یک قطعه سیم، محدود کننده را بر روی براکت ثابت نمایید.
•    اتصال برق و آب ورودی به دستگاه تصفیه آب را برقرار کرده و دستگاه را روشن کنید.
•    عملکرد دستگاه تصفیه آب را بررسی نمایید.


انتخاب مناسب محدود کننده فاضلاب در دستگاه تصفیه آب خانگی

ظرفیت محدود کننده فاضلاب مورد استفاده در دستگاه به میزان تولید آب تصفیه شده، ظرفیت ممبران و سختی آب ورودی بستگی دارد و باید با دقت کافی صورت گیرد. بدیهی است که هر چه فیلتر ممبران ظرفیت بیشتری برای تولید آب تصفیه شده داشته باشد، خروجی فاضلاب از دستگاه نیز مقدار بیشتری خواهد داشت. باید دقت داشته باشید که مقداری که برای خروج فاضلاب از دستگاه تصفیه آب در نظر گرفته می شود، حتما باید با فیلتر ممبران و پمپ تصفیه آب متناسب باشد. برای مثال اگر فیلتر ممبران مورد استفاده در دستگاه دارای ظرفیت 50 گالن است، معمولا در دستگاه تصفیه آب مقدار محدود کننده فاضلاب را 300  در نظر می گیرند. اگر فیلتر ممبران ظرفیت 75 گالن آب تصفیه شده در روز را دارد، معمولا در محل خروجی پساب در دستگاه از محدود کننده ای با ظرفیت 400 تا 450 استفاده می گردد. استفاده از این محدود کننده در مناطقی که میزان سختی آب شهری در حدود 800 میلی گرم بر لیتر یا بالاتر می باشد، انتخاب مناسب تری است.

میزان عبور آب از این محدود کننده معمولاً پس از مدتی استفاده در دستگاه کاهش یا افزایش می یابد. بهتر است که هر دو سال یک بار و در هنگام تعویض فیلتر ممبران، میزان آب خروجی از محدود کننده اندازه گیری شده و در صورت لزوم تعویض گردد، زیرا بروز هر مشکل در کارکرد محدود کننده فاضلاب می تواند موجب خرابی زود هنگام فیلتر ممبران شود.

اگر مشاهده می کنید که خروج فاضلاب از دستگاه تصفیه آب خانگی شما کمتر یا بیشتر از حد معمول می باشد، جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی در دستگاه تصفیه آب خود و خرابی فیلتر ممبران، لازم است که در اسرع وقت جهت رفع این مشکل اقدام نمایید. دستگاه های تصفیه آب خانگی با برندها و کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارند و برخی از این انواع  جهت تولید آب آشامیدنی از کیفیت مناسبی برخوردار نمی باشند.

بازار آنلاین تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع محصولات تصفیه آب با قیمت رقابتی به سراسر ایران می باشد و از بهترین محصولات موجود در بازار انتخاب شده اند. اگر دستگاه تصفیه آب خانگی شما به سرویس یا تعمیر نیازمند است، به منظور بررسی این مسئله با کارشناسان فنی آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید