نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عملکرد پمپ تزریق مواد شیمیایی

عملکرد پمپ تزریق مواد شیمیایی


در بسیاری از فرایندهای صنعتی از واحد تزریق شیمیایی و دوزینگ پمپ ها، جهت تزریق مواد شیمیایی و محلول های متنوع استفاده می گردد. دوزینگ پمپ ها با نام مترینگ پمپ نیز شناخته می شوند و به دلیل کاربردهای گسترده خود، امروزه در انواع و برندهای مختلفی به بازار عرضه گردیده اند. در این مقاله قصد داریم که با مکانیزم پمپ تزریق مواد شیمیایی و کاربردهای آن آشنا شویم.


دوزینگ پمپ چیست و چگونه عمل می کند؟

به دسته ای از پمپ ها که قابلیت تزریق مقدار معین و قابل تنظیمی از مواد شیمیایی مختلف را دارند، پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ گفته می شود. این پمپ ها یکی از تجهیزات مهم  در صنایع مختلف، به ویژه در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشند و می توان از آنها جهت تزریق انواع مواد اسیدی، مواد قلیایی، کلر و دیگر مواد شیمیایی با فشار و دبی معین به سیال استفاده نمود. میزان دبی تزریق ماده شیمیایی مورد نظر در مترینگ پمپ کاملاً قابل تنظیم می باشد، در نتیجه در مقایسه با تزریق این مواد به صورت دستی دقت بیشتری دارد و از بروز خطاهای انسانی در این امر جلوگیری خواهد شد.

دو پارامتر مهم در پمپ های مترینگ، دبی و فشار تزریق ماده شیمیایی است. فشار در این پمپ ها ثابت است و دبی تزریق ماده توسط درجه ای مخصوصی قابل تنظیم می باشد. با تنظیم مقدار دبی تزریق در دوزینگ پمپ، طول مسیر رفت و برگشت دیافراگم تغییر کرده و ماده با سرعت تنظیم شده به سیستم تزریق می گردد. 


انواع دوزینگ پمپ ها

پمپ های تزریق دارای جنس، نوع و عملکرد متفاوتی هستند و بر این اساس می توان آنها را به انواع زیر طبقه بندی کرد:


•    پمپ تزریق برقی (نوع الکتروموتوری): در این دوزینگ پمپ ها انرژی مورد نیاز جهت کارکرد دستگاه توسط انرژی الکتریکی تامین می شود. عملکرد این پمپ های تزریق به این صورت می باشد که برق ورودی، ابتدا به جعبه دنده منتقل شده و مصرف انرژی، سبب تولید حرکت های رفت و برگشتی در شفت پمپ تزریق خواهد شد. با ایجاد این حرکت های مکانیکی در دوزینگ پمپ، مقدار مشخص شده از ماده شیمیایی به سیال تزریق می گردد.


•    پمپ تزریق پنوماتیکی یا بادی: این نوع پمپ های تزریق کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارند و همان طور که از نام آنها مشخص است، توسط انرژی باد عمل می کنند. هوا در پمپ تزریق پنوماتیکی به صورت فشرده در آمده و از این انرژی جهت حرکت شفت و فرایند تزریق ماده شیمیایی در دستگاه استفاده می گردد.


•    پمپ تزریق سلنوئیدی (نوع الکترومغناطیسی): اکثر پمپ های تزریق موجود در بازار از این نوع هستند و در این پمپ ها از طریق انرژی الکترومغناطیسی، انرژی مورد نیاز جهت کارکرد دستگاه فراهم می شود. در ساختار داخلی پمپ های تزریق سلنوئیدی از نوعی مگنت استفاده شده است. با عبور جریان الکتریکی از میان این مگنت، میدان مغناطیسی با شدت مناسبی تولید خواهد شد. انرژی الکترومغناطیسی حاصل شده، سبب حرکت شفت به سمت چپ و راست و در نهایت تزریق ماده شیمیایی مورد نظر خواهد گردید. حجم ماده تزریق شده در این نوع دوزینگ پمپ ها در مقایسه با پمپ های برقی پایین تر است.  


دوزینگ پمپ های موجود در بازار را می توان بر اساس پارامترهای دیگری به انواع پمپ های تزریق پیستونی، دیافراگمی و پمپ های نوع پریستالتیک طبقه بندی نمود که هر یک دارای ساختار و ویژگی های خاص خود هستند.

مصارف مهم پمپ  های تزریق

دوزینگ پمپ ها کاربرد گسترده ای در مصارف صنعتی متنوع دارند و مهم ترین آنها شامل موارد زیر هستند:


•    تزریق مواد شیمیایی متنوع نظیر کلر، آنتی اسکالانت و ... جهت تصفیه آب و فاضلاب، خوراک بویلرها، برج های خنک کننده،  مبدل های گرمایی
•    تزریق مواد منعقد کننده نظیر سولفات آلومینیوم، کلروفریک جهت حذف کدورت و سختی گیری از آب
•    تزریق مواد ضد کف، ضد رسوب، انواع افزودنی های مجاز در صنایع غذایی
•    استفاده جهت کلرزنی، تزریق شیر آهک، مواد ضد رسوب و خوردگی در تصفیه آب و فاضلاب

در سیستم های تصفیه آب و آب شیرین کن های صنعتی از دوزینگ پمپ ها به منظور تزریق مواد شیمیایی مختلف در فرایندهای تصفیه آب و فاضلاب استفاده می گردد. موادی عمدتاً به این منظور به سیستم تزریق می گردند، انواع مواد منعقد کننده، مواد ضد خوردگی و نیز پرمنگنات پتاسیم، آب ژاول و کلر جهت گندزدایی آب می باشند.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده بهترین دوزینگ پمپ ها از برندهای معتبر به سراسر ایران می باشد که با تکنولوژی روز دنیا طراحی و تولید شده اند. اگر قصد خرید دوزینگ پمپ برای واحد صنعتی خود را دارید، جهت سهولت در خرید و انتخاب خود با کارشناسان فروش آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید