نویسنده: راضیه کوه پیمانی

عملکرد فیلتر پلی فسفات و نقش آن در حذف رسوبات از آب

عملکرد فیلتر پلی فسفات و نقش آن در حذف رسوبات از آب


آب شرب شهری ما، سختی بالایی دارد و عمدتاً دارای مقادیر بالایی املاح و رسوبات می باشد. این املاح بالا عمدتا در وسایل خانگی مرتبط با آب، موجب بروز مشکلاتی نظیر تشکیل رسوبات آهکی بر سطح شیر آلات، دیواره کتری و دستگاه هایی نظیر پکیج شوفاژ دیواری، آبگرمکن و ... می گردد. جهت رفع این مشکل نوعی ازفیلترهای تصفیه آب خانگی به نام فیلتر پلی فسفات طراحی و تولید شده اند که از ماده ضد رسوب پلی فسفات جهت حذف این رسوبات استفاده می کنند. در این مقاله تصمیم داریم که به بررسی عملکرد فیلترهای پلی فسفات بپردازیم.

پلی فسفات چگونه رسوبات آب را حذف می کند؟

پلی فسفات ماده ضد رسوب سفید رنگی است که حل شدن مقدار کمی از آن در آب می تواند از تشکیل ترکیبات کربناتی و ایجاد لایه های آهکی در مسیر آب جلوگیری کند. در حقیقت این ماده ضد رسوب پس از حل شدن در آب، به صورت هم زمان با کربنات کلسیم و منیزیم واکنش داده و با تغییر شکل مولکولی آنها، اجازه چسبیدن این ترکیبات را بر دیواره داخلی دستگاه هایی نظیر پکیج و آبگرمکن را نمی دهد.

ترکیبات کربنات کلسیم و منیزیم می توانند با تشکیل رسوبات سبب بروز خوردگی شوند، اما با اضافه شدن مقداری پلی فسفات به آب و ایجاد لایه نازکی در اطراف ذرات ناخالصی در آب، از خوردگی و چسبندگی این ترکیبات جلوگیری می گردد. در این صورت ترکیبات کربناتی بدون آنکه به دیواره بچسند، به صورت خنثی و معلق در آب باقی مانده و همراه با جریان آب از دستگاه خارج می شوند. در حقیقت باید توجه داشته باشیم که پلی فسفات این ذرات رسوبی را از آب حذف نمی کند، بلکه تنها با واکنش با آنها سبب خوادهد شد که این ذرات ناخالصی اثر خود را از دست دهند و دیگر قادر به ایجاد لایه رسوب نباشند.

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت

فیلترهای پلی فسفات غالباً با نام ضد رسوب یا رسوبگیر پلی فسفات شناخته می شوند. باید دقت داشته باشیم که فیلترهای پلی فسفات قادر به حذف ترکیبات رسوبی از آب نیستند و تنها از چسبیدن ذرات گچ و آهک بر دیواره وسایل خانگی جلوگیری می کند، بنابراین، عنوان ضد رسوب برای این فیلترهای تصفیه آب خانگی مناسب تر می باشد.


فیلتر ضد رسوب پلی فسفات

در این فیلترهای ضد رسوب، مقداری از سنگ پلی فسفات درون کارتریجی در فیلتر قرار گرفته و همراه با محفظه مخصوص خود در مسیر جریان آب در سیستم قرار می گیرد. فیلترهای ضد رسوب پلی فسفات به گونه ای طراحی شده اند که سنگ پلی فسفات با آب تماس کافی داشته باشد. پس از حل شدن مقدار کمی پلی فسفات در آب، یون های کلسیم و منیزیم توسط ذرات پلی فسفات احاطه می گردند و خاصیت چسبندگی خود را کاملاً از دست می دهند. این ذرات آهک هم چنان در آب حضور دارند، اما دیگر قادر به تشکیل رسوبات بر دیواره ها و لوله ها در مسیر آب نخواهند بود. نقطه ذوب ذرات پلی فسفات 73.4 درجه سلسیوس می باشد، بنابراین باید فیلتر پلی فسفات را در مسیر آب سرد قرار داد. اتصال این فیلتر ضد رسوب به آب گرم (دمای بالاتر از 70 درجه) دستگاه پکیج و آبگرمکن باعث انحلال سریع مقدار بالایی پلی فسفات خواهد شد.

کاربردها و مزیت های مهم فیلتر پلی فسفات

از فیلتر ضد رسوب پلی فسفات می توان در مصارف مهم زیر استفاده نمود:


•    جلوگیری از ایجاد خوردگی در لوله کشی هایی حاوی مس، سرب، آهن و نیز لوله های گالوانیزه
•    ممانعت از تشکیل رسوب در دستگاه هایی نظیر پکیج و آبگرمکن، لباسشویی و ظرفشویی
•    در مسیر آب ورودی به دیگ های بخار کوچک، جهت جلوگیری از تشکیل رسوبات موجود در آب
•    به عنوان فیلتر ضد رسوب در وسایلی نظیر لباسشویی ها و ظرفشویی های صنعتی
•    تصفیه آب استخرها و آب ذخیره شده در مخزن
•    در مسیر آب ورودی به ساختمان

فیلترهای ضد رسوب پلی فسفات گروهی از فیلترهای تصفیه آب خانگی هستند که امروزه در اشکال و انواع مختلفی تولید شده اند. این فیلترها بر اساس مکانیزم و نوع خود به دو دسته فیلترهای ضد رسوب پکیج و ضد رسوب ماشین ظرفشویی دسته بندی می شوند. محل نصب این فیلترهای ضد رسوب معمولا در مسیر آب سرد ورودی به دستگاه می باشد، اما برخی از این انواع، نسبت به دمای بالا مقاوم هستند و می توانند در سیکل مدار گرمایشی پکیج نیز نصب شوند.

فروشگاه تجهیزات تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع فیلترهای ضد رسوب پلی فسفات از برندهای معتبر است که با مواد اولیه مرغوب و گرید خوراکی تولید شده اند. اگر قصد خرید فیلتر ضد رسوب پلی فسفات را دارید، جهت سهولت در خرید خود با کارشناسان شرکت تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید