نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین موارد در آزمایش آنالیز آب

مهم ترین موارد در آزمایش آنالیز آب

اکثر منابع آبی در دسترس ما که در مصارف مختلف خوراکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، سطح کیفی پایینی دارند و حاوی املاح و ناخالصی های فراوانی هستند. در بسیاری از مواقع به منظور بررسی سطح کیفی آب از نظر فیزیکی، شیمیایی و میکروبی، معمولا نمونه ای از آن تهیه شده و جهت انجام آزمایشات و آنالیزهای لازم به آزمایشگاه های آنالیز آب تحویل داده می گردد. یکی از کاربردهای مهم این آنالیز پیش از طراحی و تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی است، زیرا در این صورت می توان میزان آلاینده ها، مواد شیمیایی و میکروبی موجود در آب را تعیین نموده و اجزای لازم در دستگاه تصفیه آب صنعتی بر این اساس مشخص شوند. در این مقاله قصد داریم که با پارامترهای موثر در آنالیز آب آشنا شویم.

مهم ترین مفاهیم در آزمایش سطح کیفی آب


شاخص های مهمی که در آزمایش آنالیز آب مورد توجه و اندازه گیری قرار می گیرند، شامل موارد زیر هستند:


•    سختی آب (TDS): شاخص TDS آب، یکی از مهم ترین پارامترهایی است که مقدار آن تا حد بالایی می تواند نشان دهنده سطح کیفی آب باشد. این پارامتر در حقیقت بیانگر مجموع غلظت های کل جامدات محلول یا یون های موجود در آب است.  اگر مقصود از این آنالیز غلظت یون های کربناتی در آب باشد، پس از اندازه گیری غلظت این یون ها، مجموع آنها به عنوان شاخص TDS آب و برحسب میلی گرم بر لیتر یا PPM گزارش می شود. بدیهی است که هر چه این شاخص مقدار بزرگ تری داشته باشد، میزان جامدات محلول در آب بیشتر بوده و آب کیفیت پایین تری خواهد داشت.


•    هدایت الکتریکی آب: هدایت الکتریکی (EC) در واقع بیانگر قدرت یونی یک محلول در عبور و انتقال جریان الکتریکی می باشد. این شاخص برحسب میکرو موس بر سانتی متر بیان می گردد. به زبانی دیگر هدایت الکتریکی نشان دهنده غلظت مواد یونیزه شده (یون های مثبت و منفی) در آب می باشد. واضح است که هر چه آب خلوص بیشتری داشته باشد، غلظت یون های موجود در آب و مقدار هدایت الکتریکی آب پایین تر خواهد بود. در واقع مقدار EC صفر، بیانگر خلوص صد در صدی آب است و هر چه میزان EC آب به مقدار صفر نزدیک تر باشد، آب خلوص بیشتری خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت


•    TSS آب: یکی از پارامترهای مهم در اندازه گیری کیفیت آب و فاضلاب، شاخص TSS می باشد. این شاخص نشان دهنده میزان مواد جامد معلق در آب است. معمولاً بر اساس وزن نمونه آب، وزن مواد معلق موجود در آب نیز بیان می شود و در برخی مواقع برحسب حجم نمونه آب، غلظت مواد معلق در آب بر حسب واحد mg/l گزارش می گردد.  


•    آنالیز فلزات سنگین موجود در آب: فلزات سنگینی که معمولاً در منابع آبی ما وجود دارند، فلزاتی مانند آهن، منگنز، سرب، کادمیوم، جیوه، آرسنیک، کبالت و دیگر عناصر سمی و خطرناک هستند. آزمایش آب جهت وجود این عناصر در آب، یکی از مهم ترین بخش های آنالیز آب محسوب می شود.


•    میزان کدورت آب: میزان مواد کلوئیدی موجود در آب برحسب پارامتری به نام کدورت آب بیان می شود. در حقیقت کدورت بر اساس این ویژگی فیزیکی نمونه است که چه مقدار از نور تابیده شده به نمونه پخش یا جذب می شود و از آن عبور نمی کند. برای اندازه گیری کدورت، به یک منبع نور و دستگاه ویژه ای به منظور تابش نور به نمونه احتیاج می باشد. کدورت آب معمولا برحسب میزان شاخص NTU آب بیان می گردد که در واقع نشان دهنده میزان نور عبور نکرده از نمونه است.


•    آزمایش میکروبی آب: آنالیز میکروبی آب یکی از روش های مهمی است که توسط آن می توان میزان میکروارگانیسم های موجود در آب را اندازه گیری نمود. میکروب هایی که معمولاً در این آنالیز مورد بررسی قرار می گیرند، میکروب هایی نظیر سودوموناس، کلیفرم گوارشی، کلی کلیفرم، استافیلو کوکوس، باکتری هتروتروف و ... هستند.


آنالیز سطح کیفی آب یا پساب از نظر وجود فلزات سنگین، آلاینده های شیمیایی مضر و نیز میزان آلودگی میکروبی آب در بسیاری از فرایندهای صنعتی با هدف تعیین سلامت آب یا فاضلاب و جهت رساندن کیفیت آن به استانداردهای لازم صورت می گیرد.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب صنعتی به سراسر ایران است که بهترین اجزا و قطعات داخلی طراحی و تولید می شوند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی را دارید، با متخصصان تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید