نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دستگاه ازن ژنراتور و کاربردهای مهم آن

دستگاه ازن ژنراتور و کاربردهای مهم آن


امروزه از گاز ازن به منظور گندزدایی و ضدعفونی کردن آب، هوا و سطوح مختلف استفاده می گردد. دستگاه های مولد گاز ازن با نام ازن ژنراتور شناخته می شوند و جهت حذف انواع باکتری ها، قارچ ها و ویروس های موجود در محیط، کاربرد گسترده ای دارند. خاصیت اکسیدکنندگی و ضدعفونی کنندگی ازن 3000 برابر بیشتر از گاز کلر می باشد و مزیت مهم کاربرد آن عدم افزودن مواد سمی و تبدیل شدن گاز ازن به اکسیژن پس از فرایند گندزایی است. در این مقاله قصد داریم که با موارد استفاده از دستگاه ازن ژنراتور در مصارف مختلف صنعتی آشنا شویم.

کاربردهای مهم گاز ازن و دستگاه ازن ژنراتور

دستگاه های مولد گاز ازن، با نام دستگاه ازن ژنراتور نیز شناخته می شوند و دارای کاربردهای مهم زیر هستند:

•    دستگاه های شیرین کننده های صنعتی: اگر پیش از سیستم آب شیرین کن از دستگاه ازن ژنراتور استفاده گردد، این مسئله موجب جلوگیری از تجمع میکروب ها بر سطح فیلترهای ممبران و افزایش طول عمر فیلترهای کربنی می شود. استفاده از این روش نسبت به گندزدایی آب توسط کلر سرعت بسیار بیشتری دارد. ازن خاصیت اکسیداسیون و گندزدایی آب بالایی دارد و با جذب ترکیبات آلی و برخی آلاینده های موجود در آب، می تواند سایر عوامل بیماری زا، رنگ، بو و طعم ناخوشایند آب را از بین ببرد. ازن هم چنین قادر به حذف آلاینده های هوا، اکسید فلزات سنگین نظیر مس، سرب، نیکل و ... از آب می باشد. باید توجه داشت که اگر در این روش، پس از فرایند گندزدایی آب، مقداری از گاز ازن در آب باقی بماند، به اکسیژن تبدیل می گردد و هیچ گونه ماده سمی و مضری از آن بر جای نخواهد ماند. استفاده از ازن ژنراتور جهت تصفیه فاضلاب صنعتی می تواند کلیه میکروارگانیسم های زنده موجود در پساب های صنعتی را از بین برده و آبی عاری از رنگ و بوی نامطبوع را تولید کند.


•    مراکز پرورش ماهی و آبزیان: یکی از کاربردهای مهم دستگاه ازن ژنراتور در صنعت پرورش ماهی است. استفاده از این دستگاه می تواند موجب کاهش بیماری های آبزیان و افزایش رشد آنها، کاهش آب مصرفی، افزایش سطح اکسیژن در آب، شفافیت بیشتر آب، حذف ترکیبات آلی، آفت کش ها و ترکیبات نامحلول از آب شود. مزیت مهم این روش جهت ضدعفونی کردن آب در مراکز پرورش ماهی، بی خطر بودن آن برای آبزیان می باشد و ازن باقی مانده در آب پس از گندزدایی آب به اکسیژن محلول در آب تبدیل می گردد.


•    ضدعفونی کردن آب در استخرها: به دلیل مضرات کلر برای سلامتی انسان، در بسیاری از استخرها در سراسر دنیا، دیگر از کلر جهت ضدعفونی کردن استخرها استفاده نمی گردد. به این منظور می توان از گاز ازن به تنهایی، جهت گندزایی استخرها و یا  همراه با سدیم برمید استفاده نمود. گاز ازن می تواند با سدیم برمید ترکیب شود و موجب از بین رفتن بقایای موجودات زنده در استخرهایی که در حال گردش نیستند، گردد.


•    استفاده در فرایند تصفیه هوا: برخی از دستگاه های تصفیه هوا حاوی گاز ازن هستند و می توانند عوامل میکروبی و بوی نامطبوع موجود در هوا را نیز از بین ببرند. استفاده از این دستگاه ها در محیط هایی که دما و رطوبت هوا بالا است، اما تهویه مناسبی در محیط وجود ندارد، انتخاب مناسبی می باشد.  مزیت استفاده از این روش جهت تصفیه هوا، استفاده ایمن از گاز ازن و عدم افزودن مواد خطرناک به هوا است.


•    در مراکز پرورش دام و و مرغداری ها: گندزایی آب توسط گاز ازن، می تواند موجب صرفه جویی در مصرف آب، کاهش بیماری های دامها  و رشد بهتر آنها شود، زیرا بسیاری از عوامل میکروبی توسط گاز ازن از بین رفته و به این روش از بروز بیماری  در دام ها و مرگ و میر آنها جلوگیری می گردد. مزیت مهم گندزایی آب به این روش، این است که گاز ازن به آسانی در آب حل شده و به  مصرف انرژی الکتریکی و یا ماده شیمیایی دیگری نیاز نمی باشد. از برخی از انواع دستگاه های ازن ژنراتور می توان جهت استریل کردن هوا در مراکز پرورش دام نیز استفاده نمود و این مسئله می تواند سبب کاهش میکروب های  بیماری زا، کاهش شیوع حشرات موزی و بهبود وضعیت بهداشتی در محیط مرغداری گردد.

دستگاه های ازن ژنراتور در انواع و ظرفیت های مختلفی تولید می شوند و می توان آنها را به دو دسته ازن ژنراتور آب خنک و ازن ژنراتور هوای خنک دسته بندی نمود. گاز ازن ویژگی منحصر به فردی در اکسیداسیون و گندزدایی محیط دارد. استفاده از دستگاه های مولد ازن، بهترین و مطمئن ترین روش جهت حذف عوامل میکروبی در مصارف مختلف محسوب می گردد.

فروشگاه تجهیزات تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های ازن ژنراتور در سراسر ایران می باشد که توسط تکنولوژی روز دنیا و از بهترین مواد اولیه موجود، تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه ازن ژنراتور را دارید، جهت سهولت در خرید خود با کارشناسان فروش آبین تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید