نویسنده: راضیه کوه پیمانی

زانوی یک طرفه ممبران و اهمیت آن در دستگاه تصفیه آب

زانوی یک طرفه ممبران و اهمیت آن در دستگاه تصفیه آب


دستگاه تصفیه آب خانگی دارای اجزا و قطعات بسیاری است و از جمله آنها می توان به فیلترهای تصفیه آب و اتصالات دستگاه اشاره کرد. اتصالات در این دستگاه نقش مهمی را بر عهده دارند و در حقیقت رابط میان فیلترها و اجزای اصلی دستگاه محسوب می شوند. یکی از اجزای مهمی که به هوزینگ فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی متصل می شود، زانوی سوپاپ دار هوزینگ ممبران می باشد. این اتصال زانویی یکی از مهم ترین اتصالات در دستگاه تصفیه آب است و خرابی آن می تواند بر کارکرد دستگاه تصفیه بسیار موثر باشد. در این مقاله قصد داریم که با عملکرد زانوی یک طرفه ممبران تصفیه آب خانگی و نقش آن در دستگاه آشنا شویم.

ویژگی های زانوی سوپاپ دار هوزینگ ممبران


در بخش انتهایی فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی دو عدد خروجی وجود دارد که یکی مربوط به آب تصفیه شده و دیگر برای خروج فاضلاب از ممبران است. در این خروجی نوعی اتصال زانویی فیتینگی قرار می گیرد که به آن اتصال یک طرفه هوزینگ ممبران گفته می شود. این اتصال زانویی از جنس پلاستیک اورگانیک و بهداشتی است و دارای سوپاپ داخلی از جنس فولاد ضد زنگ و سازگار با بدن می باشد. اتصال زانویی یک طرفه ممبران در مقایسه با دیگر اتصالات زانویی در دستگاه تصفیه آب خانگی، دارای رزوه ای با اندازه کوچک تر است. این اتصال زانویی در محل خروجی هوزینگ ممبران و بین فیلتر ممبران و فیلتر مرحله پنجم (فیلتر پست کربن) قرار می گیرد.

اتصال زانویی هوزینگ ممبران دارای دو خروجی فیتینگی و رزوه ای می باشد. خروجی فیتینگی این اتصال زانویی دارای سایز ¼ اینچ است و قابلیت نصب شیلنگ تصفیه آب و هر نوع اتصالی با رابط ¼ را دارد. خروجی رزوه ای زانویی ممبران دارای سوپاپ یک طرفه است و سایز 8/1 اینچ دارد. از این خروجی می توان برای اتصال به خروجی هوزینگ فیلتر ممبران استفاده نمود. نوع جدیدتر زانوی یک طرفه ممبران دارای اتصالات فیتینگی است، اما هنوزهم  نوع رزوه ای و قدیمی تر آن در بازار وجود دارد. از اتصال زانویی سوپاپ دار ممبران می توان در دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی استفاده نمود.

وظیفه اصلی اتصال زانویی یک طرفه ممبران این است که آب را به سمت فیلتر پنجم دستگاه تصفیه آب خانگی هدایت کرده و از برگشت دوباره آب خروجی به سمت فیلتر ممبران جلوگیری می کند. اگر این اتصال زانویی خراب شود، آب تصفیه شده مجدداً به سمت ممبران برگشته و همراه با پساب از خروجی فاضلاب دستگاه بیرون می رود. بدیهی است که در این صورت فشار آب در مخزن کاهش یافته و پمپ تصفیه آب به ناچار زمان بیشتری را به کار کردن سپری می کند. در این حالت با خاموش شدن دستگاه تصفیه آب خانگی، آب درون مخزن بلافاصله به سمت ممبران برمی گردد، این مسئله علاوه بر هدر رفتن آب از خروجی فاضلاب، سبب کاهش عمر مفید فیلتر ممبران و افزایش زمان کارکرد دستگاه تصفیه آب خواهد شد. در این صورت لازم است که در اسرع وقت اتصال زانویی سوپاپ دار ممبران تعویض گردد. انجام این کار نیاز به مهارت بالایی دارد و باید توسط تعمیرکار ماهر صورت گیرد.

خرابی اتصال زانویی یک طرفه ممبران با وجود اندازه کوچک خود، در عملکرد صحیح  دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس نقش بسزایی دارد و بروز خرابی در وسیله می تواند تولید آب تصفیه شده در دستگاه را با اختلال مواجه کند. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل لازم است که پیش از خرابی اتصال زانویی ممبران در دستگاه، آن را هر 2 تا 3 سال یک بار تعویض نمود.

بازار تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع محصولات و دستگاه های تصفیه آب خانگی به سراسر ایران می باشد که همراه با خدمات پس از فروش منحصر به فردی به مشتریان ارائه می گردند. اگر قصد خرید محصولات تصفیه آب خانگی را دارید، به منظور بهره مندی از مشاوره رایگان با متخصصان تصفیه آب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید