نویسنده: راضیه کوه پیمانی

زمان مناسب برای تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

زمان مناسب برای تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی


عملکرد سیستم تصفیه آب صنعتی تا حد زیادی به کارکرد مناسب فیلترهای ممبران در دستگاه بستگی دارد و باید همواره کارکرد مناسب آنها مورد توجه قرار بگیرد. فیلترهای ممبران صنعتی معمولا دارای 3 سال گارانتی هستند و به توصیه شرکت های سازنده  معمولاً پس از این زمان باید ممبران صنعتی را تعویض نمود. در این مقاله قصد داریم با مهم ترین نشانه های گرفتگی فیلتر ممبران صنعتی و زمان مناسب برای تعویض آن آشنا شویم.

عوامل موثر در زمان تعویض ممبران صنعتی

فیلترهای ممبران یکی از حساس ترین اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی هستند و معمولا به دلایل متنوعی دچار فولینگ یا گرفتگی می شوند. برخی ازعوامل موثر در گرفتگی فیلترهای ممبران صنعتی شامل موارد زیر هستند:

•    وجود کلر در آب ورودی به تصفیه آب صنعتی: فیلترهای ممبران صنعتی از جنس پلی آمید یا سلولز استات هستند و نوع پلی آمید این فیلتر نسبت به وجود مواد آلی، کلر و دیگر مواد اکسنده بسیار حساس می باشد. اگر غشای این فیلتر به مدت 200 تا 1000 ساعت در معرض کلر با غلظت 1 میلی گرم بر لیتر قرار بگیرد، با آسیب جدی مواجه خواهد شد. اگر میزان کلر آزاد در آب ورودی از 1 میلی گرم بر لیتر بیشتر باشد، این مدت زمان نیز به مراتب کمتر می شود. میزان آسیب به فیلتر ممبران در اثر وجود کلر در آب در PH های بالا و در صورت حضور برخی یون های فلزی نظیر آهن سرعت بیشتری خواهد یافت.


•    وجود مواد معلق و کلوئیدی زیاد در آب ورودی: یکی از مهم ترین عوامل در گرفتگی فیلتر ممبران، ذرات معلق و آلاینده های درشت آب می باشد و این مسئله می تواند سبب کاهش عبور آب از منافذ غشای ممبران شود. گرفتگی شدید فیلتر ممبران معمولا هنگامی است که افت فشار پساب (آب غلیظ شده) نسبت به آب ورودی (آب خوراک) افزایش بیش از 15% داشته باشد و دبی آب خروجی از دستگاه تصفیه آب صنعتی بیش از 15% کاهش یابد.


•    گرفتگی فیلتر ممبران با ذرات بیولوژیکی: ذرات بیولوژیکی موجود در آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی می توانند در هنگام عبور از منافذ فیلتر ممبران در لایه های جدا کننده (spacer) آن نفوذ کرده و در آنها گیر بیفتند. ته نشینی این مواد نیز در ممبران های اولیه واحد اسمز معکوس می تواند سبب افزایش افت فشار آب خام نسبت به پساب شوند. اگر افت فشار در دستگاه تصفیه آب صنعتی از 60PSI بیشتر باشد، معمولاً می توان تنها با عوض کردن ممبران های اولیه این مشکل را برطرف کرد. اگر افت فشار از این مقدار بیشتر باشد، عمدتاً احتمال آسیب جدی به ممبران های انتهایی پرشر وسل نیز وجود دارد و بایستی ممبران های پایانی دستگاه تصفیه آب را نیز تعویض نمود.


•    رسوب گذاری بر سطح ممبران صنعتی: یکی از مهم ترین دلایل گرفتگی و فولینگ فیلترهای ممبران، ته نشینی املاح و نمک های موجود در آب ورودی بر سطح غشای ممبران می باشد. این مسئله می تواند به دلایلی نظیر عملکرد نامناسب دستگاه سختی گیر در بخش  پیش تصفیه و پمپ تزریق آنتی اسکالانت رخ دهد.

استفاده از پیش تصفیه مناسب و عمکرد مطلوب آن جهت حذف املاح و رسوبات موجود در آب می تواند در طول عمر فیلتر ممبران بسیار موثر باشد. در برخی مواقع میزان آسیب به فیلتر ممبران تا حدی زیاد است که استفاده از مواد موسوم به شوینده های ممبران نیز قادر به رفع فولینگ غشای آن نخواهد بود.

سایت تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع فیلتر ممبران فیلمتک با قیمت رقابتی به سراسر ایران می باشد. بیش از یک دهه سابقه درخشان این مجموعه در عرضه محصولات اصلی و مرغوب، تاکنون توجه مشتریان فراوانی را به سمت خود جلب نموده است. اگر قصد خرید فیلتر ممبران اورجینال صنعتی را دارید، برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان فروش آبین تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید