نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین نکات در افزودن کلر به آب استخر

مهم ترین نکات در افزودن کلر به آب استخر


آب ذخیره شده در فضای استخرعمدتاً به انواع باکتری ها و دیگرعوامل میکروبی آلوده است و به منظور استفاده از آن لازم است که در زمان مناسب آب استخر را ضدعفونی و گندزدایی نمود. جهت انجام این کار، معمولا مقداری کلر به عنوان ماده گندزدا به آب استخر افزوده می شود. در این مقاله قصد داریم که با نحوه ضدعفونی کردن آب استخر با کلر و نکات مهمی که باید به این منظور مورد توجه قرار گیرد، آشنا شویم.

استفاده از قرص کلر جهت ضدعفونی کردن آب استخر


برای اینکه در آب استخر خزه و جلبک ایجاد نشود  معمولا مقداری کات کبود به آب افزوده می شود. جهت جلوگیری از ته نشین شدن املاح موجود در آب استخر  (به اصطلاح کرم نزدن آب)، معمولاً مقداری زاج به صورت محلول به آب اضافه می گردد. اگر مقدار مناسبی از کلر در آب استخر ریخته شود، وجود کلر در آب ضرر چندانی برای سلامتی انسان نخواهد داشت و می تواند به آسانی کلیه  میکروب های موجود در آب را از بین ببرد. جهت افزودن کلر، کات کبود و زاج به آب استخر می توان به روش زیر عمل نمود:


•    جهت افزودن کلر به آب استخر به یک دستگاه کلرزن احتیاج می باشد و با استفاده از کلرزن های اتوماتیک می توان این کار را  با سهولت بیشتری انجام داد.
•    دستگاه های کلرزن معمولاً مجهز به PH متر هستند و میزان قلیایی یا اسیدی بودن آب استخر و تغییر PH به دلیل افزودن کلر به آب را اندازه گیری می کنند.
•    پس از ریختن کلر در آب استخر، پس از چند دقیقه کلر در تمام استخر پخش می گردد. پس از رسیدن کلر به تمام استخر، کلیه ویروس ها، میکروب ها و انگل های درون آب از بین خواهند رفت. پس از این فرایند میزان شفافیت و ماندگاری آب بیشتر می شود و اثر گندزدایی کلر در آب برای مدت طولانی باقی می ماند.
•    اگر قصد اضافه کردن کات کبود و زاج به آب استخر را دارید، بهتر است که این کار شب هنگام  صورت گیرد.
•    توصیه می شود که  اضافه کردن کات کبود و زاج به آب استخر، حدود دو ساعت پس از افزودن کلر انجام شود.
•    حداقل تا 6 ساعت پس از ریختن کات کبود و زاج در استخر از آب آن به هیچ عنوان استفاده نکنید، استفاده از این آب به ویژه برای کودکان خطرناک است. استفاده از آب حاوی زاج ، می تواند موجب بروز خارش و حساسیت های پوستی گردد.
•    هم چنین از افزودن هم زمان زاج و کات کبود به آب استخر خودداری کنید، زیرا این دو ترکیب اثر یکدیگر را خنثی می کنند. بهتر است که زاج یک هفته پس از کات کبود به استخر افزوده شود.
•    حدود 5 روز پس از آب گیری استخر، مقداری محلول کات کبود در اطراف آب استخر ریخته شود.

 

محاسبه مقدار کلر مورد نیاز برای آب استخر

کلر معمولا در سه نوع کلر مایع (هیپو کلریت سدیم)، کلر جامد (هیپو کلریت هیدراته) و گازی (کپسول کلر) در بازار وجود دارند و دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی مناسب می باشند. پودر کلر ماده سفید رنگی با پایه کلسیم است که می توان از آن جهت ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات، آب استخر و سطوح آلوده به میکروب ها استفاده نمود. این پودر ضدعفونی کننده معمولاً در خلوص 65 الی 70 درصد در بازار وجود دارد. نوع دیگر ضدعفونی کننده کلر با پایه کلسیم به شکل قرص های ریز (قطر 1 اینچ) و درشت (قطر 5 اینچ) موسوم به قرص کلر در دسترس هستند و کاربرد آنها کاملا مشابه پودر کلر می باشد. جهت ضدعفونی نمودن آب استخر معمولاً از قرص های کلر استفاده می نمایند و قرص های بزرگ کلر به دلیل قیمت مناسب و دسترسی آسان تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. میزان کلر مورد نیاز جهت گندزایی آب استخر کاملاً تجربی است و به طور کلی به عوامل زیر بستگی دارد:


•    شدت تابش نور آفتاب
•    میزان آلودگی وارد شده به آب استخر از طریق محیط و افراد شناگر
•    دمای محیط
•    نحوه پاشش یا ورود آب پس از تصفیه شدن به استخر

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت

با وجود اینکه مقدار کلر مورد نیاز برای ضدعفونی کردن آب استخر بسته به عوامل بالا می تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی می توان بر اساس اصولی این مقدار را محاسبه نمود. به این منظور بایستی که ابتدا حجم استخر اندازه گیری شود، به طور کلی می توان گفت که به ازای هر 20 متر مکعب آب در استخر، به یک قرص بزرگ کلر احتیاج می باشد. برای مثال اگر حجم آب استخر 80 متر مکعب باشد، جهت گندزدایی استخر به 4 قرص بزرگ کلر (3 اینچی) نیاز است.

وب سایت تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع تجهیزات ضدعفونی کننده آب و محیط است و با بهترین قطعات موجود در بازار و پیشرفته ترین تجهیزات صنعتی تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه ضدعفونی کننده آب را دارید، جهت انتخاب و خرید آسان تر با کارشناسان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید