نویسنده: راضیه کوه پیمانی

گندزدایی آب و سطوح توسط گاز ازن

گندزدایی آب و سطوح توسط گاز ازن


عوامل میکروبی در محیط اطراف ما در انواع و اشکال مختلفی وجود دارند و بسیاری از این میکروارگانیسم ها می توانند موجب شیوع بیماری های خطرناکی در انسان شوند. جهت حذف این میکروب ها از سطوح مختلف، آب و هوا معمولاً از مواد گندزا و ضدعفونی کننده استفاده می گردد. یکی از قوی ترین و بهترین مواد گندزدا، گاز ازن می باشد. این گاز در مقادیر پایین به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده قوی محسوب می شود و می توان از آن در مصارف مختلف خانگی و صنعتی جهت گندزایی و ضدعفونی کردن استفاده نمود. در این مقاله قصد داریم با گاز ازن و کاربردهای مهم آن به منظور گندزدایی آب و محیط آشنا شویم.

گاز ازن چیست؟

گاز ازن یکی از قوی ترین اکسید کننده های موجود در طبیعت است که امروزه از آن به صورت گسترده ای جهت ضدعفونی کردن و اکسیداسیون مواد آلاینده استفاده می گردد. ازن با فرمول شیمیایی (O3)، نوعی گاز ناپایدار در محیط می باشد که در مدت بسیار کوتاهی می تواند محیط را از عوامل میکروبی و بیماری زا پاک کند. علاوه بر گندزدایی سطوح، از گاز ازن می توان جهت تصفیه آب نیز استفاده نمود، زیرا ازن قادر است که با ترکیبات آلی موجود در آب واکنش داده و آنها را به ترکیبات ساده تری تبدیل کند. در مواردی که هدف از تصفیه آب حذف مواد آلی موجود در آب است، استفاده از ازن و فرایند ازناسیون می تواند حتی به عنوان جایگزین فرایند فیلتراسیون در تصفیه آب به کار رود.

گاز ازن حتی نسبت به سایر مواد گندزا نظیر کلر، دی اکسید کلر، کلروآمین ها و رادیکال های هیدروکسیل بهتر می تواند به ضدعفونی کردن و گندزدایی محیط بپردازد. از آنجایی که گاز ازن اکسنده ای بسیار ناپایدار می باشد، در دستگاه های مولد ازن، در محل مورد نظر ازن را از اکسیژن به عنوان ماده اولیه بدست می آورند. دو ویژگی منحصر به فرد ازن، قدرت گندزدایی فوق العاده و اکسید کنندگی بالای آن است و خاصیت میکروب کشی این گاز ناشی از قدرت بالای اکسندگی آن می باشد.

تزریق گاز ازن به محیط خانه می تواند تمام میکروارگانیسم های زنده در محیط را از بین ببرد و حتی جهت شستشوی میوه، سبزیجات و ضدعفونی کردن دست ها نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. با شیوع بالای ویروس کرونا در سراسر جهان، تحقیقات زیادی بر روی اثر گاز ازن بر ویروس کرونا صورت گرفته است. برخی از این بررسی ها نشان می دهد که این گاز قادر به گندزایی و ضدعفونی کردن محیط و هوا از ویروس کرونا می باشد.

مطلب پیشنهادی: خرید و انتخاب آنتی اسکالانت

کاربردهای گاز ازن جهت گندزدایی در مصارف مختلف


به علت ویژگی منحصر به فرد گاز ازن در ضدعفونی کردن آب و سطوح می توان از آن در مصارف مختلف زیر استفاده نمود:


•    گندزدایی آب و سطوح از انواع باکتری ها، قارچ ها، انگل ها، جلبک ها و ...
•    استفاده در صنایع تولید نوشیدنی ها
•    از بین بردن آفات در صنعت کشاورزی
•    گندزدایی گوشت و مواد غذایی در صنایع غذایی
•    افزایش کیفیت هوا
•    رفع عوامل میکروبی در اماکنی که بار میکروبی بالایی دارند
•    ضدعفونی کردن آب بدون تغییر در طعم و مزه آن
•    گندزدایی آب در زمان بسیار کوتاه تر در مقایسه با روش کلرزنی
•    دارای قدرت اکسندگی 3000 برابر بیشتر نسبت به کلر
•    ازن حداکثر پس از 30 دقیقه از زمان تزریق به آب و گندزدایی آن، به گاز اکسیژن تبدیل شده و هیچ ماده مضری از خود بر جای نمی گذارد.
•    غیر فعال کردن عوامل میکروبی و متوقف کردن رشد آنها
•    حذف ماده کلر دار و سرطان زای تری هالومتان از آب (برخلاف روش کلر زنی)

وب سایت تصفیه آب آبین عرضه کننده بهترین دستگاه های ضدعفونی کننده آب و محیط در ایران است. اگر قصد تهیه یک دستگاه ضدعفونی کننده برای کاربرد مورد نظر خود را دارید، برای انتخاب محصول مناسب با کارشناسان مجموعه آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید