نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین نکات در باز و بسته کردن اتصالات فیتینگی دستگاه تصفیه آب خانگی

مهم ترین نکات در باز و بسته کردن اتصالات فیتینگی دستگاه تصفیه آب خانگی


دستگاه های تصفیه آب خانگی به منظور ایجاد مسیری برای عبور آب میان فیلترها و اجزای مختلف دستگاه تصفیه آب از اتصالات مختلفی استفاده می کنند. این اتصالات علی رغم آنکه چندان در دستگاه مورد توجه قرار نمی گیرند، اما عملکرد آنها در دستگاه تصفیه آب خانگی دارای اهمیت بسزایی می باشد. استفاده از اتصالات نامرغوب و اتصال نادرست آن در دستگاه می تواند موجب مشکلات مهمی در کارکرد دستگاه تصفیه آب شود. در این مقاله تصمیم داریم که به آموزش نحوه تعویض اتصالات فیتینگی در دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازیم.


شکستن اتصالات در دستگاه تصفیه آب خانگی

شکستن اتصالات می تواند سبب نشتی آب در دستگاه تصفیه آب شود و ضروری است که در اسرع وقت و پیش از ایجاد خرابی بیشتر در دستگاه اتصال معیوب را تعویض کرد. در برخی مواقع شکستن اتصالات در دستگاه تصفیه آب خانگی، هنگامی که فشار آب شهری بالا است و در منزل کسی حضور ندارد، می تواند باعث جمع شدن آب زیادی در فضای خانه گردد. جهت جلوگیری از بروز این مشکلات توصیه می کنیم که حداکثر هر 4 تا 5 سال یک بار تمامی اتصالات در دستگاه تصفیه آب را عوض نمایید.

در دستگاه تصفیه آب خانگی از انواع اتصالات نظیر سه راهی، زانو، رابط شیلنگ و ... استفاده می شود و هر یک از این اتصالات در دستگاه کاربرد خاص خود را دارند. اتصالات در دستگاه تصفیه آب خانگی را به طور کلی می توان به دو دسته اتصالات فیتینگی و مهره ای طبقه بندی کرد. اتصالات فیتینگی از انواع جدیدتر این اتصالات هستند. این نوع اتصالات نسبت به نوع مهره ای نصب آسان تری دارند و استفاده از آنها احتمال بروز نشتی آب در دستگاه تصفیه آب را کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی: راهنما خرید آنتی اسکالانت


نحوه تعویض اتصالات شکسته در تصفیه آب خانگی

جهت تعویض اتصالات دستگاه تصفیه آب خانگی، ابتدا وسایل مورد نیاز نظیر شیلنگ تصفیه آب، نوار تفلن، دستکش بهداشتی و نیز اتصال مشابه با اتصال معیوب را مهیا نموده و به روش زیر اتصال شکسته شده را تعویض کنید:


•    ابتدا شیر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی را ببندید. برای یافتن این شیر، شیلنگ ورودی به دستگاه تصفیه آب را دنبال کنید.
•    شیر مخزن تصفیه آب را ببندید. این شیر معمولاً به صورت شیر آبی رنگی در بالای مخزن می باشد که با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت بسته می گردد. 
•    شیر برداشت دستگاه را باز نمایید تا فشار درون دستگاه تصفیه آب کاهش یابد.
•    دستگاه تصفیه آب را از برق خارج کنید.
•    اگر اتصالات فیتینگی مورد نظر دارای خار آبی رنگی می باشد، جهت باز کردن این نوع اتصالات، ابتدا خار فیتینگی را خارج کنید. به این منظور ضامن نگه دارنده اتصال فیتینگی را به سمت داخل فشار داده و شیلنگ آن را به سمت خارج بکشید. در هنگام نصب اتصال فیتینگی نیز خار را در محل مناسب بر روی اتصال قرار دهید.
•    جهت نصب شیلنگ بر روی اتصال فیتینگی، ابتدا خار فیتینگی را خارج کرده و سلامت شیلنگ را در مورد وجود هر گونه خط و خش، آلودگی و زدگی بررسی کنید. اگر در سر شیلنگ ایرادی مشاهده می شود، توسط کاتر مناسب آن را به صورت عمودی ببرید. برش شیلنگ به صورت زاویه دار می تواند سبب ایجاد نشتی در دستگاه تصفیه آب شود. در مرحله اول 8 میلی متر از شیلنگ و در مرحله دوم 9 میلی متر از آن را به اتصال فیتینگی وارد کنید. از محکم بودن شیلنگ اطمینان حاصل کرده و سپس خار را پشت ضامن نگه دارنده قرار دهید.


تعمیر و تعویض اتصالات در دستگاه تصفیه آب خانگی نیازمند مهارت فنی بالایی می باشد. اگر دستگاه تصفیه آب خانگی شما دچار نشتی شده است و با رعایت دستور العمل بالا قادر به رفع این مشکل نیستید. بهتر است که تعویض اتصالات دستگاه تصفیه آب خود را به نیروی مجرب تصفیه آب بسپارید و خودتان نظاره گر انجام آن باشید.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع محصولات تصفیه آب به سراسر ایران است. اگر مشاهده می کنید که دستگاه تصفیه آب خانگی شما به درستی کار نمی کند، جهت مشورت با کارشناسان تصفیه آب مجموعه و مشورت با آنها با راه های ارتباطی وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید