نویسنده: راضیه کوه پیمانی

مهم ترین موارد در تعویض فیلتر مینرال تصفیه آب

مهم ترین موارد در تعویض فیلتر مینرال تصفیه آب


شاید تاکنون این تفکر غلط را شنیده باشید که دستگاه تصفیه آب خانگی، تمام املاح مفید موجود در آب حذف می کند و استفاده از آب تصفیه شده برای سلامتی انسان مضر است. در حالی که همان طور که می دانیم، اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی مجهز به فیلتر مینرال هستند و پس از حذف املاح و ناخالصی ها در فیلتر ممبران، کلیه املاح ضروری بدن به آب افزوده می شود. فیلتر مینرال مانند فیلترهای تصفیه آب دیگر، پس از مدتی استفاده بازده و عملکرد خود را از دست می دهد و باید تعویض گردد. در این مقاله قصد داریم که با نحوه تعویض و نصب فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شویم.

آموزش نحوه نصب فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای


فیلترهای مینرال تصفیه آب در رنگ ها و اشکال مختلفی در بازار وجود دارند، اما کارکرد همه آنها در دستگاه تصفیه آب یکسان می باشد. به منظور تعویض یا نصب فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی می توانید به صورت زیر عمل کنید:


•    پیش از تعویض این فیلتر، ابتدا سختی آب تصفیه شده را توسط TDS متر اندازه گیری کرده و آن را یادداشت کنید.
•    اگر در اطراف  دستگاه تصفیه آب فضای کافی وجود ندارد، دستگاه را به مکان مناسب تری منتقل کنید.
•    شیر برداشت دستگاه و شیر ورودی آب به مخزن را ببندید. شیر مخزن به صورت شیر آبی رنگی در قسمت بالای آن قرار دارد.
•    برق دستگاه را از قطع کرده و آن را از پریز خارج کنید.
•    زیر فیلتر و دستگاه پارچه مناسبی قرار دهید، زیرا ممکن است مقداری آب درون فیلتر مینرال وجود داشته باشد.  
•    در هنگام باز کردن این فیلتر دقت کافی داشته باشید، زیرا آب بیرون ریخته شده از فیلتر مینرال می تواند سبب سوختن شیر برقی و آداپتور پمپ تصفیه آب گردد.
•    شیلنگ های متصل شده به دو سر فیلتر مینرال را باز کرده و آن را از دستگاه خارج کنید.
•    بهتر است که مراحل باز کردن فیلتر را یادداشت نمایید تا در هنگام بستن آن دچار مشکل نشوید، زیرا اشتباه بستن شیلنگ ها می تواند سبب خرابی دستگاه تصفیه آب شود.
•    فیلتر مینرال جدید را از پوشش خود خارج کنید. اگر در دو فیلتر مینرال درپوش محافظ قرار گرفته است، پیش از نصب فیلتر، آنها را خارج کنید. اگر در دو سر فیلتر اتصالات فیتینگی وجود دارد، جهت نصب فیلتر مینرال نیازی به اتصالات نمی باشد.  
•    فیلتر مینرال جدید را در محل خود قرار داده و برای نصب ورودی و خروجی آن به فلش های روی فیلتر توجه کنید. کلمه Flow و جهت درست نصب فیلتر مینرال را نشان می دهد. نصب فیلتر مینرال باید به گونه باشد که شیلنگ خروجی از فیلتر مینرال به سمت خارج از دستگاه تصفیه آب و به طرف شیر برداشت قرار بگیرد.
•    اگر اتصالات فیلتر مینرال از نوع فیتینگی است، اتصال شیلنگ به فیلتر مینرال به کمی فشار احتیاج دارد، اما اگر اتصال فیلتر به صورت مهره ای است، برای اتصال باید شیلنگ را از مهره عبور داده و آن را روی فیلتر مینرال ببندید. باید توجه داشت که اتصال ورودی و خروجی فیلتر مینرال تفاوتی با یکدیگر ندارند. اعمال فشار زیاد در هنگام بستن اتصالات می تواند موجب شکستن فیلتر یا اتصالات آن شود.
•    برق دستگاه تصفیه آب را متصل کنید.
•    تمامی فیلترهای تصفیه آب معمولاً دارای مقداری ناخالصی هستند و در اولین استفاده در دستگاه باید ابتدا مورد شستشو قرار بگیرند. به این منظور پس از نصب فیلتر مینرال، ابتدا شیر مخزن را باز کنید تا با عبور آب از آن، سطح فیلتر شسته شود. جهت شستشو، در زیر فیلتر ظرف مناسبی قرار داده و شستشوی فیلتر را تا شفاف شدن آب خروجی از فیلتر مینرال ادامه دهید. عبور تقریبا 10 لیتر آب از فیلتر مینرال برای تمیز شدن سطح آن کافی است.
•    شیر برداشت را باز کرده و TDS آب تصفیه شده را بررسی کنید. معمولا پس از نصب فیلتر مینرال حدود 20 تا 50 واحد به TDS آب افزوده می شود.


عمر مفید فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی حدود یک سال است و حداکثر پس از یک سال و نیم باید تعویض گردد. در هنگام انتخاب و خرید فیلتر مینرال به معتبر بودن برند سازنده آن و استانداردهایی که همراه با فیلتر ارائه می شود، توجه کافی داشته باشید. اگر از مهارت فنی کافی جهت تعویض فیلتر مینرال برخوردار نیستید، به منظور جلوگیری از خرابی دستگاه و مشکلات احتمالی، انجام این کار را به تکنسین مجرب تصفیه آب بسپارید.

بازار تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع فیلترهای تصفیه آب خانگی با برندهای معتبر و شناخته شده است. اگر قصد تعویض فیلتر مینرال دستگاه تصفیه آب خانگی خود را دارید، با کارشناسان مجرب آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید