نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آموزش استفاده از آچار فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

آموزش استفاده از آچار فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی

فیلترهای تصفیه آب فرایند اصلی فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی را انجام می دهند و لازم است که عملکرد آنها همواره مورد بررسی قرار بگیرند. این فیلترها معمولاً در محفظه ای به نام هوزینگ قرار می گیرند و به منظور تعویض آنها در دستگاه بایستی محفظه فیلتر باز شده و فیلتر تصفیه آب تعویض شود. اگر از مصرف کنندگان دستگاه تصفیه آب هستید، احتمالا ابزاری کوچک به نام آچار هوزینگ را در تجهیزات جانبی دستگاه دیده باشید. این ابزار انواع و اشکال مختلفی دارد و از آن می توان برای باز و بسته کردن آسان تر هوزینگ فیلتر ممبران و دیگر فیلترهای تصفیه آب استفاده نمود. در این مقاله قصد داریم با آچار هوزینگ ممبران و نحوه استفاده از آن آشنا شویم.

نحوه کار با آچار هوزینگ ممبران

فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی در هوزینگ و محفظه مخصوصی قرار می گیرد، پس از مدتی استفاده از این فیلتر جهت فیلتراسیون آب، ممکن است رسوباتی سختی بر درب این هوزینگ تشکیل شوند. در این حالت اگر قصد باز کردن هوزینگ فیلتر ممبران خود را داشته باشید، اعمال فشار به درب هوزینگ می تواند موجب ترکیدگی یا شکستن هوزینگ گردد. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل به همراه دستگاه تصفیه آب خانگی و قطعات جانبی آن، آچار مخصوصی به نام آچار هوزینگ به مصرف کننده ارائه می شود.

آچار هوزینگ، وسیله ای کوچک شبیه راکت تنیس روی میز می باشد که از یک دسته، حلقه و یک گیره تشکیل شده است. آچار هوزینگ بسته به نوع و اندازه هوزینگ مورد نظر، توسط شرکت سازنده در شکل و ابعاد مختلفی تولید می شود. برای مثال، آچار هوزینگ خانگی، آچار هوزینگ فیلتر اسلیم، آچار فیلتر جامبو و آچار هوزینگ ممبران دارای اندازه مختلفی هستند.

جهت باز کردن درب هوزینگ ممبران لازم است که آچار را به دور درب هوزینگ قرار داده و آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. معمولاً بر روی درب هوزینگ های ممبران، جهت باز و بسته کردن هوزینگ با علامتی مشخص می گردد. به منظور بستن هوزینگ ممبران نیز باید در جهت مخالف عمل کنید، یعنی آچار ممبران را در جهت ساعتگرد بچرخانید. برای انجام این کار به اعمال فشار نیاز نمی باشد و در حدی که هوزینگ ممبرا محکم شود، کفایت می کند.


کاربرد آچار هوزینگ ممبران

همان طور که گفته شد، آچارهای هوزینگ در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می شوند. از آچار هوزینگ ممبران به منظور تعویض فیلتر ممبران یا بررسی وضعیت ممبران استفاده می گردد. علاوه بر آچار ممبران، در دستگاه تصفیه خانگی آچار دیگری وجود دارد که به آن آچار 10 اینچ گفته می شود. این آچار به منظور تعویض یا باز و بسته کردن هوزینگ فیلترهای مراحل 1 تا 3 استفاده می شود. بدیهی است که دفعات استفاده از آچار هوزینگ ممبران در مقایسه با آچار 10 اینچ کمتر است، زیرا همان طور که می دانیم فیلترهای پیش تصفیه هر 3 تا 6 ماه یک بار و فیلتر ممبران هر 2 سال یک بار تعویض می شوند و طول عمر فیلتر ممبران نسبت به فیلترهای پیش تصفیه بیشتر است. استفاده از آچار هوزینگ فیلتر مورد نظر سبب راحت تر باز شدن هد محفظه فیلتر خواهد شد.


اجزای آچار هوزینگ

آچار هوزینگ فیلتر ممبران معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می شود و دارای اجزای زیر می باشد:


دسته آچار هوزینگ ممبران: دسته آچار از مقاومت بالایی برخوردار می باشد، زیرا برای باز و بسته کردن هوزینگ فیلتر ممبران به دسته آچار فشار بیشتری اعمال می گردد. بخشی از این فشار از دسته به بدنه هوزینگ منتقل می شود. بر روی دسته آچار زایده های کوچکی ساخته شده اند که سبب استحکام و مقاومت بیشتر آن خواهند شد.


حلقه آچار ممبران: این بخش از آچار همان قسمت دایره ای شکل جلوی آچار ممبران است و به گونه ای ساخته می شود که قطر داخلی آن از قطر خارجی هوزینگ ممبران بیشتر باشد و به راحتی به دور درب هوزینگ قرار بگیرد. این حلقه موجب می گردد که فشاری که برای باز کردن هوزینگ به آچار  هوزینگ و دسته آن انتقال یابد.


گیره آچار ممبران: گیره های آچار هوزینگ ممبران در مجاورت و بر روی برآمدگی های درب هوزینگ قرار می گیرند.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب اصل تایوان به سراسر ایران است که با مواد اولیه مرغوب و پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا تولید شده است. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را دارید، برای خرید محصول مناسب با کارشناسان وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید