نویسنده: راضیه کوه پیمانی

علت یکسره کار کردن تصفیه آب خانگی

علت یکسره کار کردن تصفیه آب خانگی


در دستگاه های تصفیه آب خانگی سرعت فیلتراسیون بسیار پایین است و عمدتاً از مخزن برای ذخیره آب تصفیه شده استفاده می گردد. بدیهی است که اگر آب تصفیه شده موجود در مخزن مصرف نشده است، لزومی به روشن ماندن و کارکرد یک سره دستگاه وجود ندارد.  در نتیجه پس از مدتی کارکرد دستگاه و به محض پر شدن مخزن تصفیه آب، برق دستگاه قطع شده و تولید آب تصفیه شده در دستگاه متوقف می گردد. اما گاهاً مشاهده می شود که دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت مداوم و یکسره کار می کند و خاموش نمی گردد. بروز این مشکل در دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. به این خاطر در این مقاله تصمیم داریم با مهم ترین علت های یکسره کار کردن دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازیم.

دلیل خاموش نشدن تصفیه آب خانگی


•    خرابی فیلتر ممبران تصفیه آب: اگر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اشباع شده و روزنه های آن مسدود گردد، هیچ آبی از ممبران عبور نخواهد کرد و تمام آب ورودی به دستگاه از طریق فاضلاب خارج می شود. در این حالت بدیهی است که دستگاه به دلیل عدم تولید آب تصفیه شده به صورت مداوم کار می کند. جهت بررسی این مساله، شیلنگ خروجی آب تصفیه شده از ممبران را خارج کرده و میزان عبور آب از آن در هر دقیقه را بررسی کنید. برای مثال، اگر در دستگاه تصفیه آب شما از فیلتر ممبران 50 گالنی استفاده شده است، خروج آب تصفیه شده از ممبران باید به میزان 90 تا 125 میلی لیتر در هر دقیقه باشد. جهت اطمینان بیشتر می توانید درب محفظه ممبران را باز کرده و شکل ظاهری ممبران را بررسی کنید. علاوه بر این، می توانید خروج پساب از ممبران را چک کنید. نسبت آب تصفیه شده به خروجی فاضلاب باید 1 به 2 باشد، اگر در دستگاه تصفیه آب فاضلاب بیشتری تولید می شود، فیلتر ممبران خراب است.   


•    ایراد در سوییچ قطع فشار بالا (high pressure): در دستگاه تصفیه آب خانگی قطعه ای به نام سوییچ فشار بالا وجود دارد که پس از پر شدن مخزن تصفیه آب و رسیدن فشار دستگاه به میزان مورد نظر، جریان برق را در دستگاه تصفیه آب قطع می کند. در صورتی که سوییچ فشار بالا دچار ایراد شود، در این صورت دستگاه متوجه پر شدن مخزن تصفیه آب نخواهد شد و دستگاه تصفیه آب خاموش نمی گردد.


•    توان پایین پمپ تصفیه آب: پمپ باید بتواند فشار مورد نیاز فیلتر ممبران را تامین کند. اگر توان پمپ تصفیه آب جهت تامین این فشار پایین تر باشد، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس باید مدت بیشتری روشن مانده و به صورت مداوم کار کند. به منظور بررسی این مساله، شیر و مخزن تصفیه آب را بسته و شیر برداشت را باز نمایید. پس از روشن شدن دستگاه مقدار فشاری که فشار سنج نشان می دهد را بخوانید، این فشار باید عددی بین 80 تا 120PSI باشد.   


•    ایجاد نشتی در دستگاه تصفیه آب خانگی: اگر در بخش هایی که پس از فیلتر ممبران در دستگاه قرار دارند، نشتی وجود داشته باشد، فشار آب در دستگاه کاهش یافته و جهت جبران افت فشار، دستگاه تصفیه آب به مدت بیشتری به کارکرد خود ادامه خواهد داد.


•    ایراد در زانویی ممبران: در صورت خرابی زانوی ممبران، آب تصفیه شده از ممبران عبور نکرده و مجدداً به هوزینگ ممبران باز خواهد گشت و از طریق خروجی فاضلاب از دستگاه بیرون می رود.


اگر دستگاه تصفیه آب شما خاموش نمی شود و به صورت مداوم کار می کند، این مساله می تواند موجب کارکرد دائم پمپ تصفیه آب و استهلاک و خرابی بیشتر دستگاه شود، بنابراین توصیه می شود که در اسرع وقت این مشکل را بررسی کرده و در جهت رفع آن اقدام کنید. اگر با بررسی نکات ذکر شده در بالا این مشکل مرتفع نگردید، به این منظور از تکنسین مجرب تصفیه آب کمک بگیرید.

شرکت تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی اصل تایوان به بازار ایران است. کارشناسان فنی آبین همواره آماده پاسخگویی به نیازها و مشکلات شما می باشند، بدین منظور با خطوط ارتباطی وب سایت آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید