نویسنده: راضیه کوه پیمانی

علل پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی

علل پر نشدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی

در دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس سرعت فیلتراسیون آب بسیار پایین است و به این دلیل در این دستگاه از مخزن تصفیه آب برای ذخیره آب خروجی از دستگاه استفاده می گردد. در دستگاه تصفیه آب برداشت آب از مخزن توسط شیر برداشت صورت می گیرد. برخلاف تصوری بسیاری از افراد فشار برداشت آب از دستگاه تصفیه آب هیچ ارتباطی با پمپ تصفیه آب و فشار آب ورودی به دستگاه ندارد و عمدتاً به میزان فشار آب خروجی از مخزن تصفیه آب وابسته است. شاید تاکنون متوجه شده اید که مخزن دستگاه تصفیه آب پر نمی شود و در هنگام برداشت آب از دستگاه با مشکلاتی مواجه می گردید. این مقاله قصد داریم با دلایل پر نشدن مخزن تصفیه آب بپردازیم.

کاهش فشار آب در مخزن تصفیه آب

مخزن تصفیه آب از یک تیوپ و یک دیافراگم که بخش داخلی آن را به بخش تقسیم می کند، تشکیل شده است. بخش بزرگ تر درون مخزن برای ذخیره آب تصفیه شده است و بخش کوچکتر حاوی مقداری هوای فشرده می باشد. وجود هوا در مخزن تصفیه آب سبب سهولت در خروج آب از مخزن خواهد شد و میزان این هوا بر فشار آب خروجی از مخزن تصفیه آب بسیار موثر می باشد.  برخی از دلایل پر نشدن مخزن تصفیه آب خانگی یا کاهش فشار آب خروجی از آن شامل موارد زیر هستند:


•    سوراخ شدن مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی: سوراخ شدن بدنه مخزن تصفیه آب یا ترکیدگی آن می تواند موجب خروجی ناگهانی آب از مخزن به بیرون و بروز مشکلاتی در دستگاه تصفیه آب خواهد شد. جهت جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است که از مخزن تصفیه آب مرغوب و با تیوپ فلزی استفاده شود.


•    آسیب به دیافراگم مخزن تصفیه آب: اگر دیافراگم یا تیوپ مخزن تصفیه آب دچار ایراد شود، این مساله بر خروج آب از مخزن تصفیه آب بسیار تاثیر خواهد داشت. اگر دیافراگم یا تیوپ دچار پارگی گردند، آب به درون محفظه هوا وارد شده و خروج آب از مخزن با مشکل مواجه خواهد شد. به منظور بررسی این مشکل سوپاپ سوزنی مخزن (مربوط به بخش هوای درون مخزن است)، مقدار فشار وارد کنید، اگر از سوپاپ مخزن، مقداری هوا خارج شد، دیافراگم یا تیوپ مخزن دچار پارگی نشده اند. در صورتی که از سوپاپ مقداری آب خارج شود، متاسفانه دیافراگم مخزن تصفیه آب دچار شسده است و هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد. در این حالت بایستی مخزن دستگاه تصفیه آب خود را تعویض کنید.


•    کاهش فشار هوا در مخزن تصفیه آب: به منظور خروج آسان آب ذخیره شده در مخزن، همواره درون مخزن مقدار مناسبی هوا وجود دارد. شارژ هوای درون مخزن تصفیه آب از همان ابتدا توسط سازنده آن صورت می گیرد و کاهش این هوا در مخزن می تواند باعث بروز مشکلاتی در خروج آب از مخزن و دستگاه تصفیه آب خانگی شود. برای رفع این مشکل لازم است که هوای درون مخزن تصفیه آب مجدداً شارژ گردد.


•    کاهش فشار آب خروجی از مخزن: مسدود شدن فیلترهای پایانی در دستگاه تصفیه آب خانگی نظیر پست کربن، فیلتر مینرال و قلیایی توسط آلودگی های موجود در آب، می تواند سبب کاهش فشار آب خروجی از مخزن گردد. به منظور بررسی این مساله، شیلنگ اتصال مخزن به فیلتر پست کربن را خارج کرده و فشار مخزن را چک کنید. اگر مخزن تصفیه آب فشار مناسبی دارد، این مشکل احتمالا به دلیل انسداد فیلترها باشد و جهت رفع آن باید فیلترهای نهایی دستگاه تصفیه آب را تعویض نمود.  

مطلب پیشنهادی: فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی


•    خرابی سوپاپ مخزن تصفیه آب: سوپاپ سوزن دار به بخش هوای فشرده در مخزن مربوط می شود و خرابی آن می تواند موجب خروج هوای فشرده از مخزن تصفیه آب گردد. همان طور که گفته شد، کاهش هوای درون مخزن سبب کاهش فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خواهد شد.


•    خرابی اتصالات مخزن تصفیه آب: اگر در مسیر ورود آب به درون مخزن مشکلی وجود دارد، این مشکل می تواند از پر شدن مخزن تصفیه آب جلوگیری کند.
 

اگر آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی شما فشار مناسبی ندارد و در برداشت آب از مخزن ذخیره آب دچار مشکل شده اید، بهتر است برای رفع این مشکلات از نیروی مجرب تصفیه آب بهره بگیرید.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و محصولات وابسته است که بر اساس استانداردهای معتبر جهانی طراحی و تولید شده اند. کارشناسان فنی مجموعه آبین همه روزه آماده پاسخگویی به مشکلات و نیازهای مشتریان عزیز می باشند.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید