نویسنده: راضیه کوه پیمانی

هوزینگ های تصفیه آب و انواع آنها

هوزینگ های تصفیه آب و انواع آنها


احتمالا تاکنون استوانه های پلاستیکی که در دستگاه تصفیه آب خانگی عمدتاً استفاده می شوند، را دیده باشید. این استوانه ها در حقیقت محفظه های فیلترهای دستگاه تصفیه آب هستند که به آنها اصطلاحاً هوزینگ های تصفیه آب گفته می شود. در دستگاه تصفیه آب خانگی از هوزینگ هایی با ابعاد و جنس های مختلفی استفاده می گردد. در این مقاله قصد داریم با هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی و انواع آن آشنا شویم.

هوزینگ های دستگاه تصفیه آب

هوزینگ های تصفیه آب برای نگهداری و استفاده از فیلترهای دستگاه تصفیه آب به کار می روند. هر هوزینگ معمولاً دارای ورودی و خروجی می باشد و جهت آنها عمدتاً بر روی هد هوزینگ تعیین شده است. محفظه فیلترهای تصفیه آب به گونه طراحی شده اند که آب از بخش ورودی به هوزینگ وارد شده و اطراف فیلتر تصفیه آب را احاطه می کند. پس از عبور این آب از منافذ و روزنه های فیلتر، عملیات فیلتراسیون توسط آن صورت می گیرد و آب تصفیه شده از بخش میانی فیلتر و خروجی هد هوزینگ بیرون می رود. هر هوزینگ فیلتر تصفیه آب از دو بخش بدنه هوزینگ (محفظه) و هد یا درپوش تشکیل شده است. در ادامه با عملکرد این دو بخش آشنا می شویم:


•    بدنه هوزینگ فیلتر تصفیه آب: ابعاد محفظه فیلتر تصفیه آب باید با سایز فیلتر درون آن کاملاً مطابقت داشته باشد. این بدنه به صورت استوانه ساخته می شود که معمولاً بخش پایین این محفظه نسبت به بخش بالای بدنه باریک تر طراحی گردیده است. در قسمت بالای هوزینگ تصفیه آب معمولا رزوه ای وجود دارد  که به منظور اتصال آن به درپوش آن به کار می رود. این رزوه های می تواند در سطح داخلی یا بیرونی بدنه هوزینگ قرار گرفته باشد.

بدنه هوزینگ های تصفیه آب در ابعاد مختلف و به صورت مات یا شفاف تولید می شوند. بدنه هوزینگ به صورت متنوعی طراحی و تولید می گردد، اما بخش داخلی آن باید از نظر اندازه دارای ابعاد استاندارد باشد تا بتواند فیلترهای تصفیه آب سایز استاندارد را در خود جای دهد. بخش داخلی و تحتانی بدنه هوزینگ معمولاً حاوی برآمدگی و زایده ای است که فیلتر تصفیه آب بر روی قرار می گیرد. این زایده پس از قرار گیری فیلتر درون آن توسط اورینگ انتهای فیلتر کاملاً کیپ شده و مسیر عبور آب از این قسمت کاملاً مسدود می گردد. البته باید بدانید که برخی از فیلترهای تصفیه آب نظیر فیلتر کربن گرانول فاقد این زایده هستند و آب می تواند در بخش پایین فیلتر کارتریج نیز جریان یابد.  

•    درپوش هوزینگ تصفیه آب: قطعه ای که در قسمت فوقانی هوزینگ قرار گرفته و سبب بسته شدن محفظه فیلتر تصفیه آب می شود، درپوش یا هد هوزینگ گفته می شود. این درپوش دارای مسیری برای ورود و خروج آب می باشد. به این ترتیب آب از مسیر ورودی هوزینگ وارد محفظه و فیلتر تصفیه آب شده و پس از عملیات فیلتراسیون از مسیر خروجی از هوزینگ بیرون می رود. بر روی هد هوزینگ نوعی شیر تخلیه یا شیر هواگیری وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: آنتی اسکالانت چیست؟


هوزینگ های شفاف تصفیه آب


این هوزینگ های تصفیه آب معمولاً از جنس پلاستیک یا شیشه ای ساخته می شوند و برای نگهداری از برخی فیلترهای تصفیه آب به ویژه فیلترهای پیش تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند. در درپوش این هوزینگ یک ورودی و خروجی قرار می گیرد. در فیلتر تصفیه آب مرحله اول یعنی فیلتر الیافی در دستگاه تصفیه آب خانگی معمولاً از هوزینگ شفاف استفاده می گردد. فیلتر الیافی که دارای غشایی سفید رنگ است و عمدتاً در قسمت پایین دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد. به کارگیری هوزینگ شفاف در این فیلتر این مزیت را به همراه خواهد داشت که پس از جذب آلودگی ها و تغییر رنگ فیلتر الیافی به این مساله به خوبی قابل تشخیص باشد.

هوزینگ مات تصفیه آب خانگی


اکثر فیلترها در دستگاه تصفیه آب خانگی دارای مات و غیر شفاف می باشند. در این هوزینگ ها دو محل برای ورود و خروج آب به درون هوزینگ و فیلتر تصفیه آب وجود دارد. هوزینگ های مات معمولاً از پروپیلن ساخته می شوند و در ساخت انواع مرغوب آنها از مواد اولیه بهداشتی استفاده می گردد. از جمله ویژگی های مهم هوزینگ های مات، مقاومت و انعطاف پذیری بالا در مقابل شوک ها و فشارهای وارد شده به دستگاه می باشد.  

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع هوزینگ های تصفیه آب خانگی از برندهای مرغوب است که توسط مواد اولیه در جه یک و کاملاً بهداشتی تهیه و تولید شده اند. اگر قصد تهیه محصولات تصفیه آب خانگی را دارید، برای سهولت در انتخاب خود و دریافت مشاوره رایگان متخصصان تصفیه آب آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید