نویسنده: راضیه کوه پیمانی

ترکیدگی یا شکستگی هوزینگ فیلتر تصفیه آب

ترکیدگی یا شکستگی هوزینگ فیلتر تصفیه آب


یکی از مشکلات رایج در دستگاه های تصفیه آب خانگی شکستگی یا ترکیدگی محفظه فیلترهای تصفیه آب است. این مساله می تواند سبب بروز نشتی در دستگاه و احیاناً جمع شدن آب زیادی در منزل و تحمیل خسارت های بیشتر به مصرف کننده شود. به این خاطر در این مقاله قصد داریم به بررسی علل مهم شکستگی هوزینگ دستگاه تصفیه آب و جلوگیری از بروز این مشکل بپردازیم.

دلایل شکستگی هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی

دلایل مهم ایجاد ترکیدگی در محفظه فیلترهای تصفیه آب خانگی شامل موارد زیر هستند:


•    اگر دستگاه تصفیه آب پایه ایستاده نداشته باشد: وزن دستگاه تصفیه آب خانگی معمولاً بر روی فیلترهای پیش تصفیه دستگاه وارد می شود. این فشار به مروز زمان می تواند سبب ایجاد ترک های مویی و شکستگی هوزینگ های تصفیه آب گردد. این مساله می تواند در صورت جایجایی دستگاه و به زمین خوردن آن اتفاق بیفتد که عمدتاً در صورتی که دستگاه تصفیه آب خانگی فاقد پایه باشد، رخ می دهد. به این خاطر توصیه می شود که در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به پایه دار بودن دستگاه توجه کنید.  

 مطلب پیشنهادی: مزیت های آنتی اسکالانت

•    فشار بالای آب ورودی به دستگاه: فشار زیاد آب در دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند موجب ترکیدگی هوزینگ فیلترهای تصفیه آب شود. این مشکل غالبا در مناطقی که آب لوله کشی فشار بالایی دارند، مشاهده می شود. علاوه بر این، این مساله می تواند به دلیل فشار بالای پمپ تصفیه آب و ایجاد شوک های بسیار شدید در دستگاه اتفاق بیفتد. البته باید توجه داشته باشید که تولید فشار بالا توسط پمپ معمولاً در همان روزهای ابتدایی می تواند فشار بالایی را به قطعات و هوزینگ های دستگاه تصفیه آب وارد کند و در صورت ادامه سبب شکستگی و ترکیدگی محفظه فیلترهای تصفیه آب شود. درنتیجه توصیه می کنیم که از پمپ تصفیه آب مناسبی برای دستگاه خود استفاده کنید.  در مناطقی که آب فشار بالایی دارد، برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از بروز این مشکل می توان از یک فشار شکن استفاده نمود. این قطعه در محل آب ورودی به دستگاه نصب گردیده و از افزایش فشار آب ورودی به دستگاه به بیشتر از 70PSI ممانعت می کند.

•    ترکیدگی مخزن تصفیه آب: بروز این مشکل عمدتاً به دلیل کیفیت پایین مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد، اما در موارد دیگر نیز ممکن است که فشار بالای آب ورودی یا خرابی سنسور فشار سبب ترکیدگی مخزن دستگاه شود. به این منظور توصیه می کنیم از مخزن تصفیه آب مرغوب با لایه داخلی فلزی در دستگاه خود استفاده کنید.


•    عدم تعویض به موقع فیلتر الیافی در دستگاه: تعویض به موقع فیلتر الیافی از اعمال فشار بیشتر به هوزینگ های تصفیه آب و دستگاه تصفیه آب خانگی و در نتیجه تحمیل هزینه بیشتر به مصرف کننده جلوگیری می کند.


•    وجود هوا در آب لوله کشی: اگر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب حاوی مقداری هوا باشد، این مساله می تواند موجب ایجاد ضربات شدید به بدنه هوزینگ ها در دستگاه شود. معمولاً هنگام پمپاژ آب جهت کنترل میزان مصرف مشترکین مقداری هوا به آب لوله کشی تزریق می گردد.


•    باز و بسته کردن نادرست فیلترهای تصفیه آب: اگر تعویض فیلترهای تصفیه آب به درستی انجام نشود و موجب وارد شدن ضربه و آسیب به هوزینگ های دستگاه شود، این مساله می تواند سبب شکستگی هوزینگ های فیلترهای تصفیه آب گردد.

راه های جلوگیری از ترکیدگی هوزینگ های دستگاه تصفیه آب

با استفاده از راه کارهای مفید زیر می توان از شکستگی هوزینگ های تصفیه آب خانگی و بروز نشتی در دستگاه جلوگیری نمود:


•    اگر دستگاه تصفیه آب شما دارای براکت پایه دار نمی باشد، می توانید براکت دستگاه را تعویض نمود. به این منظور بهتر است که از تکنسین مجرب کمک بگیرید، زیرا در این حالت لازم است که دستگاه تصفیه آب خانگی باز شده و مجدداً بر روی پایه ایستاده نصب گردد.


•    برای جلوگیری از ایجاد نشتی در دستگاه تصفیه آب خانگی بهتر است از یک سنسور نشتی یاب در دستگاه استفاده کنید تا در صورت به وجود آمدن نشتی، این سنسور مسیر آب در دستگاه را قطع کند.


•    در مناطقی که آب فشار بالای دارد، بهتر است که در ورودی آب به دستگاه از یک شیر فشار شکن استفاده گردد. این قطعه از شوک های احتمالی که در اثر فشار بالای آب ورودی ساختمان به دستگاه وارد می گردد، جلوگیری می کند.


•    استفاده از هوزینگ های نشکن و با کیفیت برای محفظه فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی، ایجاد نشتی در دستگاه تصفیه آب خانگی را به حداقل می رساند. اگر هوزینگ های تصفیه آب در دستگاه شما کیفیت مناسبی را ندارند، می توان آنها را با نمونه های اب کیفیت تر تعویض کنید.


تعمیر و نگهداری از دستگاه تصفیه آب خانگی نیازمند دانش و مهارت فنی بالایی است، اگر تصفیه آب شما دچار نشتی شده است و قصد تعویض هوزینگ های دستگاه تصفیه آب خود را دارید، بهتر است که به این منظور از تکنسین دستگاه تصفیه آب کمک بگیرید و خود نیز شاهد اجرای این فرایند باشید.

مجموعه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی مرغوب به سراسر ایران است. اگر دستگاه تصفیه آب خانگی شما دچار مشکل شده است یا قصد خرید دستگاه تصفیه آبی متناسب با نیاز خود را دارید، با راه های ارتباطی فروشگاه آبین تماس بگیرید. کارشناسان مجرب آبین همه روزه آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز و ارائه مشاوره رایگان می باشند.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید