نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آیا میکروب ها در آب نیز وجود دارند؟

آیا میکروب ها در آب نیز وجود دارند؟


باید بدانیم که منابع آب آشامیدنی دارای املاح و ناخالصی های زیادی است. در فرایند تصفیه آب در تصفیه خانه ها از روش کلر زنی به منظور حذف بسیاری از میکروب های موجود در آب استفاده می شود. شاید تاکنون برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که با مصرف آبی که از سلامت آن مطمئن نبوده اید، دچار بیماری های گوارشی شده اید. در این مقاله قصد داریم با انواع میکروب ها در آب آشامیدنی آشنا شویم.

انواع میکروب ها در آب شرب

آب آشامیدنی ما دارای مقادیر بالایی از عوامل میکروبی می باشند. از جمله مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


•    باکتری های موجود در آب: باکتری ها دسته ای از میکروارگانسیم های تک یاخته هستند که از ساده ترین عوامل میکروبی محسوب می شود. این باکتری ها دارای دو باکتری های بیماری زا و غیر بیماری زا هستند و ورود باکتری های بیماری زا از طریق مصرف آب آلوده می تواند موجب بیماری های روده و معده در انسان شود.  


•    ویروس ها در آب: کوچکترین مواد بیولوژیکی در طبیعت ویروس ها شناخته می شوند. این میکروب ها تمامی اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز جهت رشد خود را به همراه دارد و جهت ادامه حیات خود به یک میزبان احتیاج دارد. تاکنون آزمایش دقیق و جامعی جهت کارکرد مناسب روش گندزدایی یا وجود این میکروب ها ارائه نشده است. این مساله موجب ایجاد مشکلاتی به منظور استفاده از فاضلاب و پساب های صنعتی گردیده است.


•    میکروب های پروتوزا در آب: این مواد نوعی ارگانیزم های تک یاخته هستند که از عملکرد متفاوتی نسبت به باکتری ها و ویروس های موجود در آب برخوردار هستند. میکروب های پروتوزا می توانند به صورت کاملاً مستقل یا انگلی به زندگی خود ادامه دهند و از خود خواص بیماری زا و غیر بیماری زا بروز دهند. این نوع میکروب ها سازگار بالایی با محیط برقرار می کنند و به مقادیر بالایی در منابع آبی ما وجود دارند.


•    کرم های انگلی در آب شرب: از دسته از میکروب ها دارای ماهیت انگلی هستند و توسط دو یا بیش از دو جاندار به  حیات خود ادامه می دهند. کرم های انگلی ممکن است توسط فضولات حیوانی به آب راه یابند و در صورت تصفیه نشدن و تماس با انسان سلامتی آن را به خطر جدی مواجه کند.

آزمایش میکروبی آب

با وجود تنوع بالای میکروب های موجود در آب، تعداد بسیار کم و محدودی از آنها در محیط کشت در آزمایشگاه، دارای قابلیت رشد و تشخیص می باشند. در نتیجه از توسط روش های آزمایشگاهی معمولی نمی تواند عوامل میکروبی در آب را شناسایی کرد. با این وجود اگر این میکروب ها، باکتری های مولد بیماری یا بیماری زا باشند، می توانند تحت آزمایش قرار گرفته و آنها را به آسانی در آب شناسایی کرده و از آب جداسازی کرد.

باکتری هایی که می توانند توسط آب سبب بروز بیماری های گوارشی در انسان و حیوانات شوند دارای سه دسته عمده کلیفرم ها، اسپورها، باکتری های مدفوع می باشند. وجود باکتری های کلیفرم در آب نسبت به انواع دیگر اهمیت بالاتری دارد و عمدتاً در تعیین شاخص بهداشتی آب مورد بررسی قرار می گیرد. به بیانی دیگر وجود یا عدم وجود باکتری های کلیفرم در آب نشانگر آلوده یا بهداشتی بودن آب آشامیدنی محسوب می گردد.

جهت گندزدایی آب شرب در تصفیه خانه های شهری، مقادیر زیادی از گاز کلر به آب افزوده می شود، اما همان طور می دانیم، امروزه تحقیقاتی زیادی اثر سرطان زا بودن کلر را برای انسان نشان می دهد و استفاده از این روش گندزدایی آب آشامیدنی چندان مطلوب به نظر نمی رسد. دستگاه های تصفیه آب خانگی می توانند بسیاری از عوامل میکروبی موجود در آب را حذف و فیلتر کنند و تهیه یک دستگاه تصفیه آب در منزل بهترین روش برای بهره مندی از آب آشامیدنی کاملاً سالم و مطمئن محسوب می شود.

فروشگاه تصفیه آب آبین تامین کننده انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی با کیفیت از برندهای مشهور است که از بهترین قطعات و مواد اولیه کاملاً بهداشتی تولید شده اند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را دارید، برای سهولت در امر خرید و دریافت مشاوره رایگان آبین با متخصصان تصفیه آب این مجموعه تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید