نویسنده: راضیه کوه پیمانی

فواید استفاده از فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه خانگی

فواید استفاده از فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه خانگی


فیلترهای پیش تصفیه و ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی قادر به حذف کلیه آلاینده ها و املاح موجود در آب هستند، بنابراین بخش زیادی از املاح آب ورودی از آب تصفیه شده حذف می شوند. برخی از این املاح برای سلامتی انسان ضروری می باشند و لازم است که به همراه آب آشامیدنی مصرف گردند. در دستگاه های تصفیه آب خانگی و توسط فیلتر مینرال این امکان مهیا شده است که این املاح به آب تصفیه شده افزوده شده و آبی کاملاً سالم و مفید در اختیار مصرف کنندده قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم با عملکرد فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب و تعویض آن در دستگاه آشنا شویم.


عملکرد فیلتر مینرال

فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس دارای روزنه هایی به قطر 0.0001 میکرون می باشد و اجازه عبور بسیاری از املاح و آلاینده های آب را از منافذ خود نمی دهد. این فیلتر تصفیه آب، حدود 95 تا 99 درصد از سختی آب را کاهش داده و سبب مزه تلخی آب می گردد. بخش از املاح که توسط ممبران فیلتر می شوند، املاح ضروری برای انسان هستند که معمولاً از طریق آب و مواد غذایی باید مصرف شوند. به منظور افزایش کیفیت آب خروجی از فیلتر ممبران و افزودن املاح مفید به آب تصفیه شده، اکثر دستگاه های تصفیه آب خانگی از فیلتر مینرال استفاده می کنند.

در طراحی فیلتر مینرال (Mineral) در دستگاه تصفیه آب خانگی از طبیعت الهام گرفته شده است، زیرا با عبور آب های معدنی از بستر زمین بسیاری از مواد معدنی مفید به آب راه یافته و کسری آنها در آب جبران می گردد. فیلتر تصفیه آب مینرال نیز حاوی مواد معدنی مفیدی مانند کلسیم و منیزیم می باشد که در آب های معدنی طبیعی یافت می شوند. با ورود این املاح مفید به آب، سختی آب کمی بالاتر رفته و در حد استاندارد آب آشامیدنی تنظیم می گردد. این امر علاوه بر برای فواید بالای خود برای سلامتی انسان، طعم و مزه آب تصفیه شده را بهبود می بخشد.
فیلتر مینرال حاوی ذرات کلسیت (Calcite) با دانه بندی مختلف در محدوده 3 تا 6 میلیمتر می باشد. حجم کارتریج به کار رفته در فیلتر مینرال تقریباً 250 میلی لیتر است و این فیلتر تصفیه آب عمدتاً در مرحله ششم فیلتراسیون در دستگاه و پس از مخزن ذخیره آب قرار می گیرد. حلالیت ماده معدنی کلسیت در آب به میزان PH آن بستگی دارد و تعادل شیمیایی آن با دی اکسید کربن موجود آب وابسته است. نمونه های جدید از فیلتر مینرال از کارتریج های پیشرفته ای استفاده می کنند که می تواند علاوه بر یون کلسیم، میزان منیزیم در آب را نیز افزایش دهد.  

تعویض فیلتر مینرال

عمر مفید فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی حدود یک سال و نیم می باشد و به منظور بهبود عملکرد آن در دستگاه لازم است که تعویض گردد. فیلترهای تصفیه آب مینرال پس از این مدت عمدتاً فاسد می شوند و محیط مناسبی برای رشد عوامل میکروبی در آب خواهند بود. اگر آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی طعم و مزه خوشایندی ندارد، این مساله می تواند به دلیل فاسد شدن فیلتر مینرال و ورود میکروب ها به آن رخ داده باشد. به منظور تعویض فیلتر مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی به روش زیر عمل کنید:


•    ابتدا برق و آب ورودی به دستگاه را قطع کرده و شیر آب برداشت را باز نمایید تا جریان آب خروجی از دستگاه قطع شود.
•    اتصالات فیلتر مینرال را باز کرده و آن را از دستگاه جدا کنید. این اتصالات در دو سر فیلتر قرار دارند.
•    اگر روی اتصالات فیلتر مینرال نوار تفلن وجود دارد، آن را باز کده و مقداری تفلن جدید به دور آن بپیچید. حدود 10 دور کافی است و پیچیدن دور بیشتر می تواند سبب شکستن فیلتر مینرال گردد.
•    فیلترهای نو معمولاً دارای مقداری ناخالصی هستند که پس از نصب و پیش از استفاده باید ابتدا مورد شستشو قرار بگیرند. به این منظور پس از نصب فیلتر مینرال در دستگاه، ابتدا ظرفی در زیر فیلتر قرار داده و شیر مخزن تصفیه آب را باز کنید تا با عبور آب از فیلتر مینرال، سطح فیلتر کاملاً شستشو یابد.
•    شستشوی فیلتر مینرال را تا شفاف شده آب خروجی از آن ادامه دهید. در این فرایند حدود 10 تا 20 لیتر آب مصرف می گردد.
•    شیر مخزن و آب ورودی را باز کرده و دستگاه تصفیه آب را به برق متصل کنید.
•    دستگاه را روشن نموده و عدم نشتی در فیلتر مینرال را بررسی کنید.

جهت تعویض فیلتر مینرال بهتر است که از تکنسین مجرب تصفیه آب کمک بگیرید و خودتان نظاره گر انجام آن باشید، زیرا در صورت اجرای اشتباه آن می تواند موجب تحمیل صدماتی به دستگاه تصفیه آب خانگی شود.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع فیلتر تصفیه آب مرغوب و اورجینال به سراسر ایران است. اگر قصد خرید و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی خود را دارید، برای استفاده از مشاوره رایگان آبین با متخصصان تصفیه آب ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید