نویسنده: راضیه کوه پیمانی

اسمز معکوس بهترین روش تصفیه آب صنعتی

اسمز معکوس بهترین روش تصفیه آب صنعتی

تاکنون روش های مختلفی برای تصفیه و فیلتراسیون آب ارائه شده است و در این میان فرایند اسمز معکوس به عنوان بهترین و قوی ترین روش در حوزه تصفیه آب شناخته می شود.  تصفیه آب به روش RO توانایی بالایی در حذف املاح و ناخالصی های آب دارد و امروزه از آن در صنایع مختلف به صورت گسترده ای استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد کاربردهای روش اسمز معکوس جهت تصفیه آب صنعتی اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.


مصارف روش اسمز معکوس (RO)

فناوری اسمز معکوس، بهترین روش شیرین سازی و نمک زدایی از آب در مصارف مختلف خانگی و صنعتی محسوب می شود. از این روش در صنایع مختلفی نظیر داروسازی، صنایع مواد غذایی و آشامیدنی، صنایع الکترونیکی و ... برای تولید آب خالص و تصفیه شده استفاده می گردد. سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) عمدتاً براساس کاربرد مورد نظر و مشخصات آب خوراک طراحی و تولید می شوند. درنتیجه از این روش می توان برای تصفیه انواع آب ورودی نظیر آب لب شور، آب دریا و نیز آب هایی با TDS بالا مانند پساب و فاضلاب استفاده نمود.

نمک زدایی از آب لب شور

کاربرد مهم روش اسمز معکوس (RO) جهت کاهش شوری و نمک زدایی از آب می باشد. شاخص مهمی که معمولاً برای تعیین میزان کیفیت استفاده می گردد، میزان TDS آب است که این کمیت بیانگر مقدار مواد جامد محلول در آب می باشد. آب هایی که در دسته آب های لب شور قرار می گیرند، دارای TDS ای در محدوده 2000 تا 10000 میلی گرم بر لیتر هستند. در روش اسمز معکوس به منظور کاهش شوری آب به مقدار 500 میلی گرم و حذف 90 درصد املاح آب، به فشاری در محدوده 14 تا 21 bar نیاز می باشد. این فشار پیش از ورود به فیلتر ممبران توسط پمپ فشار قوی در دستگاه تصفیه آب صنعتی تامین می شود. میزان TDS استاندارد آب آشامیدنی 500 میلی گرم بر لیتر است که توسط سازمان بهداشت جهانی WHO پیشنهاد شده است.


نمک زدایی و شیرین سازی آب دریا

منابع دریا در مناطق مختلف جهانی دارای شوری و TDS مختلفی هستند که به عوامل محیطی و شرایط جغرافیایی آن مکان بستگی دارد. TDS آب دریاها معمولاً در محدوده 30000 تا 50000 میلی گرم بر لیتر قرار می گیرد و به کمک روش اسمز معکوس می توان آب دریاها را نمک زدایی کرده و شیرین نمود. روش اسمز معکوس، قدرت بالایی در تصفیه آب دارد و از این آب تصفیه شده می توان در مصارف مختلف صنعتی و حتی آشامیدنی استفاده نمود. قدرت فیلتراسیون سیستم RO دریایی بسیار بالاتر از دیگر سیستم های اسمز معکوس است و به این منظور لازم است که از ممبران دریایی استفاده گردد. در روش شیرین سازی آب دریا توسط فناوری اسمز معکوس و کاهش 99.3 درصدی املاح آب به فشار کاری 50 تا 70 Bar نیاز می باشد. نمک زدایی آب دریا دارای هزینه عملیاتی حدود 1 تا 1.5 دلار آمریکا برای هر متر مکعب آب است و به دلیل هزینه بالای تولید آب تصفیه شده معمولاً از این روش برای تولید آب در مصارف آشامیدنی استفاده نمی گردد.


تصفیه فاضلاب خانگی و صنعتی


از روش اسمز معکوس و سیستم های تصفیه آب صنعتی که به این روش عمل می کنند، می توان جهت تصفیه پساب و فاضلاب نیز استفاده نمود، اما به دلیل هزینه بالای عملیاتی و گرفتگی مکرر فیلتر ممبران صنعتی این روش معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این وجود فیلترهای ممبرانی تاکنون تولید شده اند که مخصوص تصفیه فاضلاب هستند و مقاومت بالایی در مقابل گرفتگی و فولینگ روزنه ها از خود نشان می دهند. البته خوب است بدانید که در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس قابلیت تصفیه دوباره پساب و بازگرداندن آن به سیستم RO وجود دارد که این روش می تواند در کاهش پساب تولید شده توسط دستگاه بسیار سودمند است.  

فروشگاه آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس است که با بهترین اجزا و قطعات در بازار طراحی و تولید می شوند. اگر برای واحد صنعتی خود قصد نصب و راه اندازه دستگاه تصفیه آب صنعتی را دارید، برای انتخاب محصولی متناسب با نیاز خود و مشورت با کارشناسان آبین با خطوط ارتباطی ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید