نویسنده: راضیه کوه پیمانی

بررسی کیفیت و TDS آب تصفیه شده

بررسی کیفیت و TDS آب تصفیه شده


اگر شما نیز یکی از مصرف کنندگان دستگاه های تصفیه آب باشید، شاید اصطلاح TDS آب را شنیده باشید. TDS در حقیقت یکی از پارامترهایی است که می تواند به منظور بررسی کیفیت آب آشامیدنی اندازه گیری شود. این فاکتور در واقع یکی از شاخص های مهم آب آشامیدنی محسوب می گردد و جهت بررسی کیفیت آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب لازم است که توسط مصرف کننده همواره مورد بررسی  قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم با مفهوم TDS و نحوه بررسی کیفیت آب آشنا شویم.

TDS آب چیست؟


TDSمخفف عبارت Total dissolved solids است که معمولاً جهت اندازه گیری میزان ناخالصی های موجود در آب استفاده می شود. این پارامتر در حقیقت نشان دهنده کل مواد جامد محلول در آب و مجموع غلظت یون های موجود در آب می باشد. بسیاری از مواد محلول در آب نامطلوب هستند و به منظور افزایش کیفیت آب و طعم و بوی نامطبوع آب لازم است که از آب فیلتر و جداسازی شوند.

برخی از این آلاینده ها، مواد آلی، ترکیبت شیمیایی سمی و خطرناک برای بدن می باشند و تحقیقات زیادی نشان می دهند که مصرف طولانی مدت آنها بر بدن اثر سرطان زا خواهد داشت. البته باید بدانیم که برخی از مواد محلول در آب نیز نامطلوب و مضر نیستند و بدن برای حفظ سلامتی خود به آنها احتیاج دارد. از جمله این مواد محلول (معدنی) می توان به کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم و ... اشاره کرد. TDS آب برحسب میلی گرم بر لیتر یا اصطلاحاً PPM بیان می گردد. مقدار مجاز در آب آشامیدنی توسط استاندارد آب شرب مشخص می شود.

کاهش TDS آب آشامیدنی

سیستم ها و تجهیزات تصفیه آب که به روش اسمز معکوس عمل می کنند، قادر به حذف املاح و ناخالصی های آب و کاهش TDS آب هستند. روش اسمز معکوس می تواند اکثر مواد محلول در آب مانند مواد معدنی موجود در آب را حذف کند. این مواد معدنی می توانند مواد معدنی مفید برای بدن باشند، بنابراین پس از فیلتراسیون اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب، آب از بستری از مواد معدنی و قلیایی مفید عبور می کند تا این مواد معدنی مجدداً به آب افزوده شود. در دستگاه تصفیه آب خانگی این فرایند در فیلتر مینرال و قلیایی انجام می شود. البته باید توجه داشته باشیم که TDS بالای آب به تنهایی خطرناک نیست، اما از آنجایی که این مساله می تواند نشان دهنده وجود ترکیبات خطرناکی مانند آهن، برومید، سولفات و آرسنیک در آب باشد. به این خاطر اگر آب TDS و سختی بالایی دارد، استفاده از آن جای نگرانی خواهد داشت.


اندازه گیری TDS  آب

برای اندازه گیری TDS و سختی آب می توان به روش زیر عمل کرد:


•    آزمایش نمونه آب: شما برای اندازه گیری TDS و کیفیت آب آشامیدنی خود می توانید نمونه از آب مورد نظر را تهیه نموده و آن را به آزمایشگاه تحویل دهید. نتیجه این آزمایش می تواند میزان املاح موجود در آب مصرفیتان را به شما نشان دهد.


•    دستگاه سنجش TDS آب: این دستگاه نوعی دستگاه پرتابل است که جهت اندازه گیری TDS و میزان املاح موجود در آب به کار می رود. معمولاً از این وسیله در کنار دستگاه تصفیه آب خانگی به منظور بررسی کیفیت آب تصفیه شده استفاده می شود. به این منظور لازم است که آب مصرفی خود را در ظرفی یا درب دستگاه TDS متر بریزید، سپس با قرار دادن پراب دستگاه در آن، TDS آب را اندازه گیری نمود.

مفهوم آب سبک و سنگین

احتمالا تاکنون اصطلاح آب سبک و سنگین را شنیده اید. سنگین یا  سبک بودن آب در واقع به معنی TDS بالا یا پایین آب مورد نظر می باشد. البته باید بدانید که اگر چه کاهش TDS آب آشامیدنی موجب افزایش کیفیت آب می گردد، اما این مطلب به معنی مفید بودن TDS صفر برای آب آشامیدنی نمی باشد، زیرا آبی که TDS صفر دارد، عاری از املاح معدنی مفید نیز است. آب با TDS بسیار پایین اصولاً تلخ تر است و مصرف طولانی مدت آن سبب کمبود مواد معدنی مفید در بدن خواهد شد.  

مقدار استاندارد TDS در آب شرب ایران 1500 میلی گرم بر لیتر است، اما در برخی مناطق کشور کیفیت آب شرب بسیار پایین است و TDS به مقدار  2000 میلی گرم بر لیتر هم می رسد. در حالی که همانطور که می دانید آب تصفیه شده و آب آشامیدنی سالم باید TDS کمتر از 100 میلی گرم بر لیتر داشته باشد.

فروشگاه تصفیه آب آبین بزرگترین تامین کننده دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی و آنتی اسکالانت و اجزای وابسته نظیر دستگاه TDS متر است که با بهترین تجهیزات و مواد اولیه تولید شده اند. اگر قصد خرید محصولات تصفیه آب را دارید، با کارشناسان فروش وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید