نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب چیست؟


امروزه منابع آبی که در مصارف خوراکی یا صنعتی استفاده می شوند، به انواع مواد شیمیایی و میکروب ها آلوده است. بنابراین معمولاً پیش از استفاده از آب لازم است که آن را به خوبی تصفیه و خالص سازی کرد. آب شرب شهری نیر پیش از انتقال به لوله کشی منازل در تصفیه خانه ها، ضدعفونی و تصفیه می شوند. امروزه علاوه بر این سیستم تصفیه خانه شهری، از دستگاه هایی موسوم به دستگاه تصفیه آب استفاده می گردد. در این مقاله قصد داریم با دستگاه تصفیه آب و عملکرد آن به خوبی آشنا شویم.  

دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب به طور کلی به سیستم و دستگاهی اطلاق می شود که به منظور حذف ذرات و ناخالصی ها از آب استفاده می گردد. در این دستگاه ها فرایند تصفیه آب بسته به نوع و قدرت دستگاه می تواند به طور کامل انجام شود یا آنکه تنها بخشی از آلودگی های از آب حذف و جداسازی شود. در حقیقت به هر فرایندی که قادر به حذف ذرات معلق، املاح و آلودگی های شیمیایی از آب باشد، اصطلاحاً تصفیه آب گفته می شود. بنابراین به هر سیستمی که شامل فیلترهایی جهت حذف آلودگی ها از آب باشد، دستگاه تصفیه آب اطلاق می گردد. این دستگاه به هر سیستمی از دستگاه های تصفیه آب خانگی در ابعاد کوچک تا سیستم های تصفیه آب صنعتی و تصفیه خانه های بزرگ شهری گفته می شود.

روش اسمز معکوس در تصفیه آب

مکانیزم تصفیه آب در دستگاه های تصفیه آب معمولاً براساس روش اسمز معکوس است. این روش از نوعی فرایند طبیعی که در پدیده های مختلف زیستی و بیولوژیکی اتفاق می افتد، گرفته شده است. به این فرایند طبیعی، فرایند یا پدیده اسمز گفته می شود و در بسیاری از پدیده های اطراف ما به صورت طبیعی رخ می دهد. مثال بارزی از این پدیده عبور مواد غذایی از دیواره سلول در بدن انسان می باشد. در این پدیده دیواره سلول نوعی غشا محسوب می شود که تنها به برخی از مواد اجازه عبور از خود را می دهد و برخی دیگر در پشت غشا باقی می مانند. در دستگاه تصفیه آب نیز همین فرایند، اما در جهت عکس رخ می دهد. به این پدیده که عکس پدیده اسمزی اتفاق می افتد، اصطلاحاً فرایند اسمز معکوس می گویند. انجام این فرایند در جهت معکوس دیگر به صورت طبیعی رخ نخواهد داد و لازم است که به این منظور انرژی مصرف شود. در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا RO نیز برای تامین این انرژی از پمپ و مصرف برق استفاده می گردد.


اجزای دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب براساس نوع و کاربرد خود در مصارف مختلف به طور کلی به سه دسته دستگاه تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و دستگاه تصفیه آب صنعتی طبقه بندی می شوند. دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی برای انجام فرایند تصفیه آب و فیلتراسیون از اجزا و قطعات مختلفی بهره می برند. این اجزا به طور کلی از تعدادی فیلتر ویژه، پمپ، وسایل اندازه گیری، لوله و اتصالات در دستگاه تشکیل می شوند که بسته به نوع دستگاه، کاربرد مورد نظر و آبی که قصد تصفیه آب را داریم، مختلف هستند. برای مثال اجزای تشکیل دهنده یک دستگاه تصفیه آب خانگی شامل تعدادی فیلتر کربن فعال، فیلتر ممبران اسمز معکوس، فیلتر فرابنفش و اجزای دیگری باشد که قادر به انجام فرایند جداسازی و فیلتراسیون آب هستند. فرایند اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب در فیلتر ممبران و توسط غشای نیمه تراوای ممبران صورت می گیرد. این فیلتر تصفیه آب، بسیار حساس است و جهت محافظت از آن و نیز افزایش عملکرد دستگاه لازم است که پیش از ورود آب به فیلتر ممبران، توسط برخی فیلترهای پیش تصفیه نظیر فیلتر کربنی برخی از آلودگی ها و ذرات درشت از آب حذف شود. بنابراین آب ورودی به ممبران نسبت به آب ورودی به دستگاه خلوص بیشتری خواهد داشت.

تنوع فیلترهای دستگاه تصفیه آب در بازار بسیار زیاد است و در هنگام خرید آن باید به کیفیت و برند آن توجه کافی داشته باشیم. برای مثال اگر آب مورد نظر شما، قابل آشامیدن نمی باشد، لازم است که از فیلترهای در دستگاه استفاده گردد که توانایی حذف میکروب ها، املاح و آلودگی های آن را داشته باشند. این مساله در تصفیه آب به ویژه برای کاربردهای صنعتی اهمیت بالایی دارد. در این کاربردها پیش از نصب و راه اندازی دستگاه لازم است که ابتدا نمونه ای از آب مورد نظر را آزمایش کرده و براساس املاح و آلودگی های موجود در آب فیلترهای مورد نیاز برای تصفیه آب مشخص شوند.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی به بازار ایران است و با بیش از یک دهه سابقه درخشان در این حوزه مشتریان فراوانی را جذب نموده است. وب سایت آبین اولین بازار آنلاین تصفیه آب در ایران است و آماده خدمات رسانی به کلیه شرکت های تصفیه آبی است که قصد ارائه محصولات و خدمات خود به سراسر کشور را دارند. به منظور خرید دستگاه تصفیه آب مرغوب یا بهره گیری از خدمات تصفیه آب آبین با متخصصان این مجموعه تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید