نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟


دستگاه های تصفیه آب براساس کاربرد و ظرفیت آنها در تولید آب تصفیه شده به سه نوع دستگاه تصفیه آب خانگی، تصفیه آب نیمه صنعتی و تصفیه آب صنعتی طبقه بندی می شوند. دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی نسبت به نوع خانگی ظرفیت بیشتری دارند و عمدتاً در اماکن تجاری، اداری و صنایعی که مصرف آب زیادی ندارند، استفاده می شوند. دستگاه تصفیه آب صنعتی کاربرد وسیعی در تولید آب خالص و تصفیه شده در صنایع مختلف دارند. در این مطلب قصد داریم با دستگاه تصفیه آب صنعتی و عملکرد آن در تصفیه آب آشنا شویم.

سیستم تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی در واقع به سیستمی گفته می شود که توانایی حذف املاح و ناخالصی های هر نوع آبی و رساندن آن به استاندارد مناسب برای استفاده را دارد. همانطور که از نام دستگاه تصفیه آب صنعتی مشخص است، از این دستگاه برای تصفیه آب در مصارف صنعتی استفاده می شود. هر صنعتی به آبی با استاندارد خاص خود نیازمند است و به این مساله باید در هنگام طراحی و راه اندازی دستگاه تصفیه آب صنعتی توجه کافی شود. به این منظور لازم است که پیش از راه اندازی دستگاه ابتدا آب ورودی به دستگاه مورد آزمایش قرار بگیرد و میزان سختی، TDS و نوع آلاینده هایی که در آب وجود دارند، مشخص شوند. به این ترتیب طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی براساس مشخصات آب ورودی و استاندارد مورد نظر  صورت می گیرد. اگر این فرایند به درستی انجام نشود و دستگاه تصفیه آب صنعتی پیش از استفاده طراحی نشود، قطعاً آب تولید شده با استاندارد مورد نظر مطابقت مطلوبی نخواهد داشت.

ظرفیت دستگاه های تصفیه آب صنعتی می تواند از 5 متر مکعب به بالا باشد. وقتی گفته می شود که ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب به این معنی است که این دستگاه می تواند در هر شبانه روز 5 متر مکعب آب تصفیه شده تولید کند. اجزا و قطعات مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی به نوع و ظرفیت دستگاه بستگی دارد. برای مثال نوع و تعداد فیلتر ممبران که مهمترین جزء در دستگاه تصفیه آب صنعتی محسوب می شود، به ظرفیت تصفیه آب صنعتی مورد نظر بستگی دارد. هر فیلتر ممبران دارای ظرفیت مشخصی در تولید آب تصفیه شده می باشد، بنابراین هر چه ظرفیت دستگاه تصفیه آب بالاتر باشد، به تعداد ممبران های بیشتری نیازمند است.

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

سیستم های فیلتراسیون صنعتی براساس کاربرد و عملکرد آنها در تصفیه آب دارای انواع مختلفی هستند که از جمله مهمترین آنها می توان به سیستم اسمز معکوس، سختی گیر رزینی، دیونایزر، نانوفیلتراسیون و ... اشاره کرد. دستگاه های تصفیه آب عمدتا از روش اسمز معکوس جهت تصفیه آب صنعتی استفاده می کنند و به منظور افزایش کیفیت آب خروجی می توان از دیگر روش های فیلتراسیون آب به صورت مکمل استفاده نمود.  

همانطور که گفته شد، در دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) از فیلتر ممبران صنعتی به منظور فیلتراسیون و حذف املاح و ناخالصی های آب استفاده می شود. در این فیلتر تصفیه آب، روش اسمز معکوس جهت تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.  فیلتر ممبران دارای تعداد لایه نازک و غشای نیمه تراوا می باشد که روزنه های آن به قطر 0.0001 میکرون هستند. این فیلتر به دلیل روزنه های فوق العاده ریز و تکنولوژی ساخت بالا، در حذف املاح و آلاینده های مضر آب بسیار قدرتمند عمل می کند. عملکرد فیلتر ممبران صنعتی به این صورت است که تنها مولکول های آب می توانند از حفره های آن عبور کنند و سایر آلودگی های موجود در آب قادر به عبور از آنها نخواهد بود.

دستگاه تصفیه آب صنعتی از اجزا و قطعات زیادی تشکیل شده است، اما به طور کلی می توان این اجزا را به سه بخش پیش تصفیه، اسمز معکوس و پس تصفیه تقسیم نمود. از جمله مهم ترین اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی می توان به فیلتر کربنی، فیلتر شنی، فیلتر کارتریج، ممبران های اسمز معکوس، پمپ ها، واحد تزریق مواد شیمیایی، واحد شستشوی ممبران (CIP) و ... هستند.  

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی است که به صورت کاملاً تخصصی و براساس نیاز شما به آب تصفیه شده در واحد صنعتی خود طراحی و تولید می شوند. در مجموعه آبین دستگاه تصفیه آب صنعتی با پیشرفته ترین نرم افزارهای تصفیه آب صنعتی طراحی شده و تولید می گردند. اگر قصد راه اندازی و نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی را دارید، با متخصصان آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید