نویسنده: راضیه کوه پیمانی

اجزای مهم دستگاه تصفیه آب صنعتی

اجزای مهم دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب RO صنعتی دارای اجزای مختلفی است که معمولاً بسته به کاربرد دستگاه و مشخصات آب ورودی انتخاب می شوند. هر یک از این اجزا در دستگاه تصفیه آب صنعتی وظیفه خاصی خود را برعهده دارند و لازم است که پیش از راه اندازی و نصب دستگاه مطابق با کاربرد مورد نظر این اجرا مشخص شده و طراحی دستگاه به طور کامل انجام شود. در این مقاله قصد داریم به طور اجمالی با مهمترین اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی RO آشنا شویم.

اجزای و قطعات دستگاه تصفیه آب صنعتی

اجزای اصلی دستگاه تصفیه آب RO از سه بخش واحد پیش تصفیه، واحد اسمز معکوس (RO)، واحد پس تصفیه و نیز اجزای اندازه گیری در دستگاه تشکیل می شوند. برخی از این اجزا شامل موارد زیر هستند:


1-    فیلتر شنی: این فیلتر یکی از مهمترین اجزای پیش تصفیه در دستگاه صنعتی RO می باشد و قادر به حذف جامدات معلق و کاهش کدورت آب ورودی به دستگاه می باشد. میزان کدورت آب معمولاً توسط پارامتری به نام NTU بیان می شود و حداکثر مقدار آن برای آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی 0.1 می باشد.


2-    فیلتر کربنی: فیلترهای ممبران در دستگاه RO معمولاً از جنس پلی آمید بوده و نسبت به کلر و دیگر مواد اکسنده بسیار حساس می باشند، زیرا ورود این مواد به فیلتر ممبران سبب پارگی و آسیب جدی به غشای آن خواهد شد. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل، در واحد پیش تصفیه دستگاه RO از فیلتر کربنی جهت خنثی کردن مواد اکسید کننده در آب نظیر کلر استفاده می شود.


3-    فیلتر کارتریج: این فیلتر تصفیه آب صنعتی یکی از اجزای بخش پیش تصفیه دستگاه است که به صورت مکمل با فیلترهای پیش تصفیه شنی و کربنی عمل می کند. به این معنی که با فیلتراسیون آب توسط فیلتر کارتریج هرگونه ترکیبت معلق و ناخالصی های وجود در آب که احیاناً در دو مرحله قبل حذف نشده اند، در این مرحله از آب گرفته می شود.


4-    ممبران ها: مهمترین بخش  در دستگاه تصفیه آب صنعتی واحد اسمز معکوس و فیلتر ممبران می باشد و این فیلتر به عنوان قلب واحد RO محسوب می شود. فیلتر ممبران صنعتی دارای انواع و کاربردهای مختلفی است و انتخاب نوع این فیلتر باید با توجه میزان آب تولیدی توسط دستگاه، نوع و مشخصات آب ورودی (آب چاه یا دریا) به دستگاه صورت بگیرد.  برندهای مختلفی اقدام به تولید فیلتر ممبران کرده اند و ازجمله معتبرترین برند سازنده این فیلتر می توان به فیلتر ممبران آمریکایی فیلمتک اشاره کرد. این فیلتر مرغوب در سایز 4 و 8 اینچ و در انواع ممبران لب شور (BW) و ممبران دریایی (SW) تولید شده است.


5-    پمپ ها: یکی از بخش های مهم دستگاه RO پمپ تصفیه آب می باشد که وظیفه تامین فشار لازم برای عبور از واحد اسمز معکوس و روزنه های فیلتر ممبران را بر عهده دارد. به این منظور معمولا از پمپ سانتریفیوژی طبقاتی استفاده می گردد که با نام پمپ فشار قوی نیز شناخته می شوند. تعداد، نوع و قدرت پمپ مورد نیاز در دستگاه تصفیه آب صنعتی باید پس از طراحی سیستم و باتوجه به مشخصات آب ورودی و کاربرد مورد نظر صورت بگیرد.


6-    واحد تزریق: در دستگاه تصفیه آب صنعتی بسته به نوع آلاینده های موجود در آب خوراک، مواد شیمیایی مختلفی با دوز مشخص به آب تزریق می گردد. این مواد شیمیایی وظیفه کنترل رسوب، کلر و حذف عوامل میکروبی از آب را بر عهده دارند و از جمله مهمترین آنها ماده ضدرسوبی به نام آنتی اسکالانت است.


7-    واحد شستشوی ممبران (CIP): با عبور آب از غشای فیلتر ممبران و حذف املاح و ناخالصی ها از آب، پس از مدتی بر سطح فیلتر ممبران لایه ای از ترکیبات تشکیل می گردد و به پدیده اصطلاحا فولینگ و گرفتگی ممبران می گویند. بروز این پدیده در دستگاه تصفیه آب صنعتی موجب کاهش ظرفیت تولید دستگاه، اختلال در کارکرد آن و در ادامه نابودی ممبران ها خواهد شد. در این صورت لازم است که سطح ممبران توسط مواد شیمیایی خاصی شستشو شوند. به این خاطر در دستگاه تصفیه آب RO سیستمی به نام واحد شستشوی ممبران طراحی و تعبیه می شود. بنابراین این فرایند سبب حذف رسوبات از غشای ممبران ها و افزایش طول عمر آنها خواهد شد.


8-    سختی گیر رزینی: در برخی کاربردهای خاص صنعتی از سختی گیر رزینی به منظور افزایش کیفیت آب پس از واحد اسمز معکوس استفاده می گردد. کاربرد سختی گیر رزینی عمدتاً در مصارف خاص صنعتی و آزمایشگاهی و هنگامی است که به آب فوق خالص و آبی عاری از یون و با TDS نزدیک به صفر احتیاج داریم. 


9-   اجزای اندازه گیری دستگاه: از جمله مهمترین اجزای اندازه گیری در دستگاه تصفیه آب صنعتی، فلومتر، شیر کنترل، TDS متر و فشار سنج هستند. هر یک از قطعات وظیفه خاص خود را در دستگاه بر عهده دارد، اما وظیفه همه آنها کنترل پارامترهای عملیاتی در دستگاه تصفیه آب صنعتی است.

مجموعه تصفیه آب آبین بزرگترین عرضه کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی در ایران است که این دستگاه ها با بهترین قطعات موجود در بازار و بسته به نیاز شما طراحی و تولید می شوند. شرکت آبین برای طراحی دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO از به روزترین نرم افزارهای تخصصی تصفیه آب استفاده می کنند. اگر قصد نصب و راه اندازی واحد تصفیه آب صنعتی را دارید با متخصصان تصفیه آب آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید