نویسنده: راضیه کوه پیمانی

فواید و معایب دستگاه تصفیه هوای خانگی

فواید و معایب دستگاه تصفیه هوای خانگی


هوایی که در محیط منزل تنفس می کنیم، حاوی مقادیر زیادی از ذرات و آلاینده های شیمیایی است و می تواند بر سلامتی ما تاثیر منفی بگذارد. بهترین روش برای حذف این آلودگی در هوای منزل استفاده از دستگاه تصفیه هوا است. شاید به این سوال برخورده باشید که آیا استفاده از دستگاه تصفیه هوا خانگی عوارض دارند؟ یا فواید استفاده از تصفیه هوای چیست؟ در این مقاله قصد داریم که به بررسی مهمترین عوارض و فواید دستگاه تصفیه هوا به پردازیم.

فواید دستگاه تصفیه هوا خانگی

استفاده از دستگاه تصفیه هوا به منظور پاکسازی هوای محیط دارای فوایدی به شرح زیر می باشد:


•    حذف بوی نامطبوع از محیط مانند بوی غذا و سیگار: استنشاق دود سیگار برای کودکان که ریه آنها در حال رشد می باشد، بسیار مضر است. دستگاه تصفیه هوا می تواند بوهایی مانند بوی غذا و سیگار که عمدتاً در محیط منزل وجود دارد را از بین ببرد. بیش از نیمی از ذرات مضر ناشی از دود سیگار توسط فیلتر هپا در دستگاه فیلتر می شود.
•    پاکسازی هوا از گرد و غبار و کاهش علائم آسم: یکی از اصلی ترین آلودگی هوا در ایران وجود ذرات بسیار کوچک گرد و غبار می باشد، این آلاینده اگرچه ممکن است چندان به به چشم نیایند، اما برای بسیاری از بیماران تنفسی مانند آسم مشکلات جدی ایجاد خواهند کرد.
•    حذف گازها و بخارات مضر شیمیایی از هوا: حتی اگر فردی سیگاری نیستید، همیشه در محیط منزل مقداری از گازهای مضر مانند دی اکسید کربن وجود دارد. علاوه بر این، محیط ما دارای مقدار زیادی رادون می باشد که توسط خاک، سنگ و آب به اطراف منتشر می شوند و برای سلامتی انسان مضر هستند. رادون در واقع از طریق شکافهای آجر و گچ وارد محیط منزل می شود. یک دستگاه تصفیه هوا می تواند با گردش مداوم هوای تمیز در محیط خانه، ما را کمتر در معرض این گازهای مضر در هوا قرار دهد.

•    حذف عوامل آلاینده هوای شهری در محیط منزل: دود حاصل از اگزوز وسایل نقلیه شهری، بخش زیادی از آلودگی هوای شهری را به خود اختصاص می دهد. تنفس این ذرات برای سلامتی بسیار خطرات است و این مساله توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داده شده است. با باز کردن پنجره جهت ورود هوای تازه ، بسیاری از این آلاینده ها وارد محیط منزل می شوند.
•    حذف عوامل بیماری زا در محیط منزل و کاهش بیماری های ناشی از آن: ویروس ها و باکتری ها همواره در محیط منزل وجود دارند و این عوامل می توانند سبب بیماری افراد سالمند و مستعد بیماری شوند. دستگاه تصفیه هوا می تواند این میکروب ها را از هوا خانه حذف و جداسازی کند.
•    پاکسازی هوا از عوامل حساسیت زا و کاهش واکنش های آلرژیک در انسان
•    کاهش مقدار دی اکسید کربن در محیط منزل: آلرژن ها همواره در هوای بیرون و داخل منزل وجود دارند و می توانند در افراد مستعد بروز آلرژی علائم آزاردهنده را به همراه داشته باشد. دستگاه تصفیه هوای مناسب منزل می تواند این عوامل آلرژی را محیط منزل به حداقل برسانند.
•    تولید هوای سالم و کاهش دی اکسید کربن: تنفس ما در محیط همواره مقدار زیادی دی اکسید کربن را به هوا وارد کرده و به همان نسبت از میزان اکسیژن در محیط کاسته می شود. استفاده از دستگاه تصفیه هوا در کاهش دی اکسید کربن وافزایش اکسیژن رسانی به بدن بسیار موثر عمل می کند.
•    کاهش خطرات ناشی از حشرات مزاحم در محیط منزل: یکی از مزیت های دیگر استفاده از دستگاه تصفیه هوا، کمک به حذف و از بین بردن حشرات مزاحم در محیط است.


آیا دستگاه تصفیه هوا خانگی ضرر دارد؟

اگر بخواهیم به سوال به طور مختصر پاسخ دهید، باید بگوییم که خیر، دستگاه های تصفیه هوا عوارضی ندارد. اما اگر به خواهیم این مساله را به صورت دقیق تر بررسی کنیم. لازم است بدانیم که دستگاه های تصفیه هوایی که تنها آلاینده های موجود در هوا را حذف و جداسازی می کنند، هیچ گونه عوارضی را ندارند، اما اگر دستگاه تصفیه هوا ماده جدیدی را به محیط اضافه می کند، می تواند در مواردی سلامتی انسان را با خطراتی مواجه کند. بنابراین استفاده از دستگاه های تصفیه هوایی که هیچگونه ماده ای را به هوا وارد نمی کند، نه تنها مضر نمی باشد بلکه استفاده از آن به منظور پاکسازی و حذف آلاینده های موجود در هوا بسیار سودمند است. برخی دستگاه های تصفیه هوا در بازار محصولاتی تقلبی هستند و استانداردهای لازم برای تصفیه هوای منزل را ندارند، بنابراین در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوای حتما به استانداردها و گواهینامه هایی که توسط دستگاه ارائه شده است، توجه کافی داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه هوای مرغوب به سراسر ایران است که توسط بهترین مواد اولیه و برندهای معتبر تصفیه هوا طراحی و تولید شده اند. اگر در انتخاب و خرید دستگاه تصفیه هوای مناسب با نیاز خود دچار مشکل شده اید، برای استفاده از مشاوره رایگان متخصصان ما با وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید