نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی


در بسیاری از مناطق گرمسیری و مناطقی که با کمبود منابع آبی مواجه هستند، برای تامین آب آشامیدنی از فرایند شیرین سازی و نمک زدایی استفاده می شود. تکنولوژی اسمز معکوس بهترین روش برای تصفیه و خالص سازی آب در مقیاس صنعتی می باشد و به این منظور دستگاه هایی به نام آب شیرین کن صنعتی طراحی و تولید شده اند. امروزه این دستگاه های تصفیه آب جهت نمک زدایی و شیرین سازی هر نوع آبی، از آب های لب شور گرفته تا آب های بسیار شور مانند آب دریا مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم با دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و کاربردهای آنها آشنا شویم.

آب شیرین کن صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟


دستگاه آب شیرین کن صنعتی در واقع به دستگاه تصفیه آبی گفته می شود که به منظور نمک زدایی و کاهش املاح آب در مقیاس بزرگ و صنعتی به کار می رود. آب ورودی به این دستگاه می تواند آب هایی با املاح بالا نظیر آب دریا، آب قنات، آب چاه و دیگر آب های زیر زمینی باشد. پس از ورود این آب ها به دستگاه آب شیرین کن و عبور از فیلترهای ممبران، تمامی املاح و ناخالصی های موجود در  آب فیلتر شده و آبی کاملاً شیرین در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. جهت افزایش عملکرد و کارایی دستگاه آب شیرین کن صنعتی ضروری است که طراحی دستگاه بر اساس کیفیت آب ورودی و آب خروجی مورد نیاز صورت بگیرد.

از آنجایی که در تصفیه آب به روش اسمز معکوس، تامین فشار اسمزی برای عبور آب از غشای ممبران لازم است، بنابراین بدیهی است که هر چه آب ورودی به دستگاه شوری بیشتری داشته باشد، جهت تصفیه آب به فشار اسمزی و هزینه بیشتری نیازمند هستیم. به این خاطر پیش از طراحی دستگاه آب شیرین کن صنعتی، ابتدا آب ورودی به دستگاه آنالیز شده و میزان آلاینده های موجود در آن تعیین می گردد. در تمامی دستگاه های آب شیرین کن صنعتی برای محافظت بیشتر و افزایش کیفیت آب از سیستم پیش تصفیه استفاده می گردد و پس از آنالیز آب ورودی، طراحی پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن صنعتی بر این اساس صورت می گیرد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی با نام های دیگری مانند دستگاه تصفیه آب صنعتی، پکیج اسمز معکوس (RO) و ... نیز شناخته می شود، با این تفاوت که در دستگاه آب شیرین کن صنعتی آب ورودی به دستگاه هر نوع آبی با املاح و آلاینده های بالا می تواند باشد. یکی از انواع این دستگاه، دستگاه های آب شیرین کن دریایی هستند و منابع آبی که می تواند به عنوان آب خوراک وارد این دستگاه شوند، شامل موارد زیر هستند:


•    کلیه آب های سطحی مانند آب رودخانه ها و چشمه ها
•    آب های بسیار شور و حاوی TDS بسیار بالا مانند آب اقیانوس ها، دریاها و دریاچه ها
•    آب هایی با TDS متوسط نظیر آب های سطحی
•    آب های زیر زمینی مانند آب چاه ها و قنات ها

کاربرد دستگاه آب شیرین کن صنعتی

از دستگاه آب شیرین کن صنعتی می توان برای تولید آب شیرین در موارد زیر استفاده کرد:


•    تصفیه آب مورد نیاز برای دیگ های بخار و تجهیزات گرمایشی – سرمایشی
•    تصفیه آب دریا برای مصارفی مانند آب شرب و آب مورد نیاز برای شستشو
•    تصفیه آب در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی جهت جلوگیری از آسیب های ناشی از املاح بالای آب به تجهیزات نفتی
•    تصفیه نهایی پساب صنعتی جهت استفاده مجدد از فاضلاب
•    تصفیه آب مورد نیاز برای کشاورزی و آبیاری
•    تهیه آب مورد نیاز برای پرورش ماهی و آبزیان
•    تصفیه آب جهت تولید محصولات غذایی و دارویی
•    تصفیه آب چاه برای استفاده در کارواش ها و استفاده مجدد از تصفیه فاضلاب آن
•    تصفیه آب تا خلوص بسیار بالا برای استفاده در دستگاه دیالیزر
•    تامین آب مورد نیاز در صنایع آب معدنی و نوشیدنی

فروشگاه تصفیه آب آبین بزرگترین عرضه کننده دستگاه های آب شیرین کن صنعتی در ایران است که با بهترین قطعات و اجزای داخلی توسط طراحان مجرب آبین تولید می گردد. اگر قصد راه اندازی و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی را دارید، با کارشناسان فنی مجموعه آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید