نویسنده: راضیه کوه پیمانی

زمان تعویض فیلترهای 1 تا 3 دستگاه تصفیه آب سافت واتر

زمان تعویض فیلترهای 1 تا 3 دستگاه تصفیه آب سافت واتر


یکی از بهترین و قدیمی ترین برندهای سازنده دستگاه های تصفیه آب خانگی برند معروف سافت واتر می باشد. شهرت این برند تصفیه آب به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب و استانداردهای معتبر بین المللی در تولیدات آن است. به منظور حفظ کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی سافت واتر لازم است که همواره به عملکرد فیلترهای دستگاه به ویژه فیلترهای پیش تصفیه آن توجه کافی شود، زیرا عملکرد مناسب فیلترهای مراحل 1 تا 3 بر طول عمر فیلتر ممبران و کیفیت آب تصفیه شده بسیار موثر می باشد. در این مقاله قصد داریم به زمان مناسب برای تعویض فیلترهای مراحل 1 تا 3 دستگاه سافت واتر و برخی از مشکلات احتمالی پس از تعویض آنها بپردازیم.

زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب سافت واتر

به منظور تشخیص زمان تعویض فیلترهای پیش تصفیه دستگاه سافت واتر باید بدانید که زمان تعویض این فیلترها به میزان مصرف و کیفیت آب ورودی به دستگاه بستگی دارد، بنابراین اگر آب شهری شما کیفیت بسیار پایینی دارد و حاوی مقدار زیادی ماده آلاینده می باشد، این تعویض باید در زمان کوتاه تری انجام شود. باید توجه داشت که فیلترهای مرحله دو و سه از نوع کربنی هستند و نوع مرغوب آنها از موادی با پایه گیاهی تولید شده است. برخی از انواع فیلترهای کربنی از کربن های صنعتی، معدنی یا آنتراسیت تهیه می شوند که استاندارد بهداشتی لازم را ندارد، استفاده از این نوع فیلترهای کربنی در دستگاه های تصفیه آب خانگی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. استفاده از این فیلترها می تواند سبب کاهش طول عمر ممبران و کیفیت پایین آب خروجی از دستگاه شود. متاسفانه اکثر فیلترهای موجود در بازار از نوع فیلترهای کربنی نامرغوب هستند، اما در بسته بندی شیک و زیبا به بازار عرضه می شوند. فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب سافت واتر به صورت زیر هستند:

•    فیلتر اول الیافی (PP): این فیلتر در مرحله اول فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی قرار می گیرد و بسته به کیفیت آب ورودی و میزان مصرف آب عمر متوسط آن حدود 6 ماه می باشد. فیلتر الیافی قادر به حذف گل و لای، شن و ماسه، ذرات معلق و درشت از آب می باشد.


•    فیلتر دوم کربن گرانول (UDF): این فیلتر نوعی فیلتر کربنی است که می تواند مواد آلی، کلر و نیز بو و طعم نامطبوع آب را حذف کند. پس از 6 ماه استفاده از فیلتر کربن گرانول باید تعویض شود.


•    فیلتر سوم کربن بلاک (CTO): فیلتر کربن بلاک نیز نوعی فیلتر کربنی است که در مرحله سوم فیلتراسیون در دستگاه قرار می گیرد. استفاده از دو فیلتر کربن در بخش پیش تصفیه دستگاه به این علت است که اگر مواد آلی یا کلر موجود در آب کاملاً حذف نشده اند، توسط فیلتر کربن بلاک جداسازی شوند، زیرا ورود این آلاینده ها به فیلتر ممبران می تواند غشای آن را از بین ببرد.

مشکلات رایج پس از تعویض فیلترهای تصفیه آب
 

در هنگام تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی یا پس از این فرایند، ممکن است مشکلاتی بروز کند که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند:


•    معمولاً پس از تعویض دو فیلتر اول (فیلتر الیافی و کربن گرانول) لازم است که دستگاه را چند دقیقه روشن نگهدارید، تا آب سیاه حاصل شده از دستگاه تخلیه گردد. در این حالت ممکن است دستگاه روشن نشود و آب وارد فیلترها نگردد. برای حل این مشکل، ابتدا پمپ را بررسی کنید، اگر پمپ لرزش ندارد، بنابراین دستگاه و پمپ هر دو روشن نشده اند و آبی نیز از فیلتر سوم خارج نمی گردد. از طرفی روشن نشدن دستگاه می تواند به دلیل پر بودن مخزن دستگاه باشد، بنابراین شیر مخزن را بسته و شیر برداشت را باز کنید. در این صورت احتمالا دستگاه روشن می شود. اگر هنوز هم دستگاه روشن نمی گردد، برق و آب ورودی به دستگاه را بررسی کنید. ممکن است این مساله به دلیل ایرادی در سوکت های برقی دستگاه رخ داده باشد.


•    اگر دستگاه تصفیه آب و پمپ روشن می شوند، اما آب از فیلتر سوم خارج نمی گردد. احتمال دارد که این مشکل به دلیل خم شدن لوله ها و بروز ایرادی در مسیر آب به وجود آمده باشد. به این منظور مسیر لوله های دستگاه را بررسی کنید. اگر باز هم این مشکل برطرف نشد، چک کنید که آب وارد فیلتر اول شود و لوله ها و مسیر آب ورودی به فیلترهای 1 تا 3 را مسدود نشده باشد.


•    پس از تعویض فیلترها ممکن است هوزینگ آنها دچار نشتی شده و ریزش آب اتفاق بیفتد. در این صورت بهتر است که آب ورودی را بسته و هوزینگ مورد نظر را باز کنید. قرار گیری اورینگ در محفظه (هوزینگ) فیلتر را بررسی کرده و در صورت خرابی آن را تعویض کنید. هوزینگ ها را با فشار بیشتر بسته و مجدداً نشتی آب را بررسی کنید. اگر باز هم نشتی آب وجود دارد، روی دنده ها و رزوه های هوزینگ نوار تفلن پیچیده و درب هوزینگ را ببندید.


•    پس از تعویض فیلترهای تصفیه آب ممکن است که آب طعم و بوی مطبوعی داشته باشد. این مساله عمدتاً پس از 3 روز برطرف می شود و در این چند روز حتما چند مرتبه آب مخزن را تخلیه کنید. اما اگر روز چهارم هم این بو و طعم نامطبوع برطرف نشد، فیلترهای پیش تصفیه را باز کرده و فضای درون محفظه را بررسی کنید. اگر از درون هوزینگ ها بوی نامطبوعی به مشام می رسد، این فیلترها نامرغوب هستند و بهتر است که از فیلترهای مرغوب تری در دستگاه استفاده کنید.

توصیه می شود که به منظور تعویض فیلتر های دستگاه تصفیه آب سافت واتر از تکنسین مجرب این کار کمک بگیرید، زیرا اگر در این فرایند اشتباهی رخ دهد، می تواند سبب خرابی فیلترها و تحمیل هزینه اضافی شود.

فروشگاه اینترنتی آبین عرضه کننده انواع فیلترهای تصفیه آب مرغوب تایوانی به سراسر ایران است و سابقه درخشان این مجموعه در حوزه تصفیه آب اعتماد مشتریان فراوانی را کسب نموده است. اگر قصد خرید یا تعویض فیلترهای تصفیه آب سافت واتر را دارید با کارشناسان وب سایت آبین تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید