نویسنده: راضیه کوه پیمانی

تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO)

تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO)

امروزه بسیاری از منابع آبی ما به انواع آلاینده های صنعتی و مواد شیمیایی آلوده شده اند و تهیه و استفاده از آب آشامیدنی سالم به نوعی ضرورت تبدیل گردیده است. شاید تاکنون در حوزه تصفیه آب نام روش اسمز معکوس یا RO را شنیده باشید. این روش یکی از بهترین و قدرتمندترین روش های تصفیه آب است و بسیاری از دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی بر اساس این فناوری به فرایند تصفیه آب می پردازند. در این مقاله قصد داریم که فرایند تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) را به طور کامل بررسی کنیم.

فرایند اسمزی و اسمز معکوس (RO)

برای درک بهتر فرایند تصفیه آب به روش اسمز معکوس بهتر است که ابتدا با فرایند اسمزی آشنا شویم. اسمز در واقع نوعی فرایند طبیعی است که در بسیاری از پدیده ها در طبیعت اتفاق می افتد. در این فرایند، دو محلول غلیظ و رقیق مانند آب شور و خالص در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند و به طور طبیعی امکان عبور آب از محلول رقیق به محلول غلیظ مهیا خواهد شد.

همان طور که بدیهی است، فرایند اسمزی به طور طبیعی اتفاق می افتد و به مصرف انرژی احتیاج ندارد. اما اگر بخواهیم که این فرایند در جهت مخالف صورت بگیرید، به این معنی که آب رقیق و خالص، خالص تر و آب غلیظ، غلیظ تر شود، برای انجام آن به اعمال فشار نیازمند هستیم، به این فرایند اصطلاحاً فرایند اسمز معکوس گفته می شود.

در فرایند اسمز معکوس از غشای نیمه تراوایی به نام فیلتر ممبران استفاده می گردد. این فیلتر تصفیه آب از چندین الیاف پلی آمید (گاهی استات سلولز) تشکیل شده است که به دور لوله مخصوصی پیچیده شده اند. قطر روزنه های غشای فیلتر ممبران 0.0001 میکرون است، بنابراین تنها آب می تواند از آن عبور کند و اجازه عبور ذراتی بزرگتر از 0.0001 میکرون نمی دهد. به این ترتیب آب تصفیه شده (Permeate) از ممبران عبور کرده و پساب (Concentrate) حاصل شده از طریق خروجی فاضلاب بیرون می رود.

به جرات می توان گفت که روش اسمز معکوس، بهترین روش تصفیه آب شناخته می شود، در نتیجه از این روش به طور گسترده ای جهت تولید آب خالص و تصفیه شده در دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی استفاده می گردد. از آنجایی که اجرای عملیات اسمز معکوس به اعمال فشار و مصرف انرژی نیازمند است، بنابراین به منظور تامین فشار لازم برای تصفیه آب در فیلتر ممبران از پمپ استفاده می شود. پمپ در دستگاه تصفیه آب پیش از فیلتر ممبران قرار می گیرد و با مصرف انرژی الکتریکی، آب را با فشار بالا به درون ممبران پمپاژ می کند. تصفیه آب به روش اسمز معکوس قادر به حذف 99% از املاح، مواد آلی، برخی عوامل میکروبی و آلاینده های شیمیایی آب می باشد. به این ترتیب توسط روش اسمز معکوس می توان میزان شوری و املاح موجود در آب را کاهش داد و از آبی عاری از آلودگی و کاملاً سالم تولید کرد.

بهترین فیلتر ممبران خانگی اسمز معکوس

دستگاه های تصفیه آب خانگی عمدتاً به روش اسمز معکوس به تصفیه و خالص سازی آب می پردازند. فیلتر ممبران در این دستگاه ها اهمیت فوق العاده ای دارد و باید به کیفیت آن بسیار توجه نمود. برندهای بسیاری در بازار اقدام به تولید فیلتر ممبران کرده اند. شاید تاکنون نام فیلتر ممبران خانگی فیلمتک را شنیده باشید. این ممبران بهترین فیلتر ممبران خانگی در سراسر دنیا شناخته می شود که با بهترین مواد اولیه و به روزترین تکنولوژی ها در جهان تولید شده است. فیلترهای ممبران خانگی اسمز معکوس با برندهای و ظرفیت های مختلفی به بازار عرضه می شوند و کمپانی DOW و برند فیلمتک بهترین سازنده فیلتر ممبران محسوب می گردد. فیلترهای ممبران خانگی عمدتاً در ظرفیت های 50، 75 و 100 گالن به فروش می رسند. ممبران 100 گالن به این معنی است که این فیلتر قادر به تولید 100 گالن یا 400 لیتر آب در روز را دارد. باید توجه داشت که نمونه های اصل و تقلبی ممبران در بازار بسیار زیاد است و مطمئن ترین راه برای خرید فیلتر ممبران اصل فیلمتک تهیه آن از فروشگاه ها و مراکز معتبر است.

فروشگاه آبین عرضه کننده انواع فیلتر ممبران مرغوب با ظرفیت های مختلف است که برای تمامی محصولات خود تضمین کیفیت و خدمات پس از فروش فوق العاده ای را ارائه می دهد. برای خرید انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلتر ممبران فیلمتک به سایت تصفیه آب مراجعه کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید