نویسنده: راضیه کوه پیمانی

آلاینده های آب شرب شهری

آلاینده های آب شرب شهری


توسعه روز افزون صنایع و استفاده هر چه بیشتر از کودهای شیمیایی، امروزه موجب آلودگی خاک، آب و محیط زیست شده است. با آلودگی بسیاری از منابع آبی ما، انسان در سراسر دنیا ناچار به تصفیه آب آشامیدنی خود شده است. با این وجود در برخی از مناطق جهان، انسان چاره ای جز نوشیدنی آب آلوده ندارد. به این خاطر در این مقاله قصد داریم با انواع آلاینده های آب شرب آشنا شویم.

آلاینده های آب آشامیدنی

آلاینده های عمده و مهم آب آشامیدنی ما شامل موارد زیر هستند:

1-    مواد آلی: بخشی وسیعی از آلاینده های موجود در فاضلاب شهری و صنعتی ترکیبات آلی هستند. باکتری های موجود در فاضلاب و دیگر مواد ارگانیک از اکسیژن موجود در آب تغذیه نموده و آلاینده های آلی آب را تولید می کنند. این فرایند به شدت اکسیژن محلول در آب را کاهش می دهد و به عنوان یکی از آلودگی های جدی آب شناخته می شود. بخش دیگری از این آلاینده های آلی، ناشی از ورود مواد نفتی و ترکیبات آلی سنتزی به آب هستند. آلاینده های نفتی نه تنها موجب آلودگی های منطقه ای می گردند، بلکه در سطح وسیعی منابع آبی را آلوده می کند. وجود این آلاینده ها نه تنها جهت مصارف خوراکی، بلکه برای ارگانیزم های موجود در آب نیز بسیار خطرناک و کشنده است.

2-    عوامل میکروبی پاتوژن: این پاتوژن ها عوامل بیماری زایی مانند انواع ویروس ها و باکتری ها هستند که به طور طبیعی در مدفوع انسان و حیوانات وجود دارند. این گروه میکروب ها با ورود چاه های خانگی، فاضلاب آلوده و صنعتی به آب های زیر زمینی می توانند به منابع آب آشامیدنی ما راه یابند. وجود این آلاینده ها در آب آشامیدنی بسیار خطرناک است و می تواند سبب بیماری های روده ای مانند وبا و اسهال در انسان شود. در بسیاری از مناطق در سراسر دنیا، افراد به آب سالم دسترسی ندارند و به ناچار از آب تصفیه نشده در مصارف آشامیدنی استفاده می کنند.  

3-    نیترات: استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی در صنعت کشاورزی موجب ورود نیترات به آب های زیر زمینی شده است، زیرا تنها بخشی از نیتروژن موجود در کودهای شیمیایی توسط محصولات کشاورزی جذب می شود و بخش زیادی از آن در خاک باقی مانده و توسط آب های روان به منابع آب شهری راه می یابد. مصرف بالای نیترات در کودهای شیمیایی و انحلال پذیری زیاد آن در آب نیز سبب آلودگی بیشتر منابع آب توسط این آلاینده شده است. این آلاینده، ابتدا به صورت نیتروژن در کودهای شیمیایی مصرف شده و به دلیل جذب نشدن در گیاهان به شکل آلاینده مخرب نیترات به خاک و آب های سطحی وارد می گردد.

4-    آرسنیک: بسیاری از چاه ها و آب های زمینی به ماده شیمیایی آرسنیک آلوده هستند و این آلاینده برای سلامتی انسان بسیار خطرناک می باشد. آرسنیک در طبیعت به دو صورت ارگانیک و غیر ارگانیک وجود دارد و در صورتی که با عناصری غیر از کربن ترکیب شده باشد، آرسنیک غیرارگانیک نامیده می شود. آرسنیک غیر ارگانیک در گروه مواد سرطان زا قرار دارد و وجود آن در هوا و آب آشامیدنی انسان می تواند سبب ابتلا به سرطان ریه و نیز آثار نامطلوبی بر سلامتی کودکان و بزرگسالان شود.

5-    فلزات سنگین: بسیاری از آلاینده های موجود در آب به صورت محلول هستند و از جمله آنها می توان به انواع فلزات سنگین نظیر نیکل، سرب، مس، کرم و ... اشاره کرد. وجود این آلاینده ها در آب آشامیدنی نیز برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است.


6-    فلوراید: اگر چه فلوراید در مقادیر بسیار پایین برای سلامت دندان ها سودمند است، اما در مقادیر بالاتر از حد استاندارد در آب نه تنها برای سلامتی دندان و استخوان ها مفید نمی باشد، بلکه بدن را با خطرات بسیار جدی مواجه خواهد کرد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که وجود مقدار بالای فلوراید در آب آشامیدنی موجب تضعیف استخوان ها و کاهش ضریب هوشی کودکان می گردد. ضروری است که وجود فلوراید در آب شرب تحت کنترل قرار گیرد و این خطر در مناطقی که از چاه های خصوصی استفاده می شود، اهمیت بالاتری پیدا خواهد کرد.

آلودگی بالای آب های سطحی و زیر زمینی سبب شده است که با وجود فرایند تصفیه آب شهری در تصفیه خانه ها، آب آشامیدنی حاوی مقادیر بالایی املاح و ناخالصی ها باشد. این آلاینده های آب می توانند سبب بسیاری از بیماری های گوارشی، کلیوی و بیماری هایی دیگر در دراز مدت شود. برای رفع این مشکل لازم است که آب شرب پیش از مصرف توسط دستگاه تصفیه آب به خوبی تصفیه و خالص سازی شود.


فروشگاه اینترنتی تصفیه آب آبین بزرگترین عرضه کننده دستگاه های تصفیه آب خانگی تایوانی اصل است که با ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش ویژه خود کیفیت بالای محصولات خود را تضمین می کند. در مجموعه آبین خرید دستگاه تصفیه آب خانگی اصلی و مرغوب تایوان به صورت اینترنتی و تنها با فشردن چند کلیک امکان پذیر است. اگر برای انتخاب محصولی اورجینال و با کیفیت در میان محصولات بی شمار آبین به مشاوره نیاز دارید، با متخصصان ما تماس برقرار کنید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید