نویسنده: راضیه کوه پیمانی

دلایل مهم کاهش کیفیت آب در دستگاه تصفیه آب خانگی

دلایل مهم کاهش کیفیت آب در دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر شما از مصرف کنندگان دستگاه تصفیه آب خانگی هستید، شاید مشاهده کرده باشید که آب خروجی از دستگاه از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشد. این مسئله می تواند به دلایل مختلف در دستگاه تصفیه آب رخ دهد و در اغلب اوقات بر طعم و مزه آب تصفیه شده تاثیر منفی خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم که به دلیل افت کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی بپردازیم.

علل مهم کیفیت پایین آب تصفیه شده چیست؟

یکی از معیارهای مهم برای کیفیت آب تصفیه شده، میزان سختی و TDS آب است که باید مقداری در حدود 100 تا 150 ppm باشد. پس از فرایند فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب، بسیاری از املاح و رسوبات گچ و آهک، بو و طعم نامطبوع آب حذف شده است. به طور کلی عوامل مهم زیر می تواند کیفیت آب تصفیه شده در دستگاه را کاهش دهند:


•    عملکرد نامناسب فیلتر ممبران: مهم ترین وظیفه در دستگاه تصفیه آب خانگی بر عهده  فیلتر ممبران می باشد. اگر فیلتر ممبران مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب از کیفیت پایینی برخوردار باشد یا در اثر اشباع شدن و یا پارگی غشای فیلتر ممبران کارایی خود را از دست دهد، کیفیت آب خروجی از دستگاه کاهش می یابد.  غشای فیلتر ممبران دارای منافذ بسیار ریز است و می تواند کلیه املاح و ترکیبات مضر در آب را حذف و فیلتر کند.


•    خرابی فیلترهای تصفیه آب پایانی: در دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا پس از فیلتر ممبران چند فیلتر تصفیه آب دیگر نیز نصب می گردند که وظیفه حذف طعم و بوی ناخوشایند آب و افزایش کیفیت آب خروجی از دستگاه را بر عهده  دارند. آب تصفیه شده معمولا طعم و بوی خاصی ندارد، اما عدم فیلتراسیون مطلوب دستگاه تصفیه آب می تواند به صورت تغییر طعم و مزه آب ظاهر گردد. این مسئله می تواند نشان دهنده تجمع باکتری ها و مواد آلاینده در دستگاه باشد و خطر بزرگی برای آب تصفیه شده محسوب می شود. 


•    عدم تعویض فیلترهای پیش تصفیه: در دستگاه تصفیه آب خانگی، جهت حذف گل و لای، مواد معلق و آلودگی های درشت از آب، از فیلترهای پیش تصفیه آب استفاده می گردد. این فیلترها عمدتاً شامل فیلتر الیافی، فیلتر کربن گرانول و کربن بلاک هستند و پیش از فیلتر ممبران در دستگاه نصب می شوند. به این ترتیب کلر، مواد آلی و بسیاری از ناخالصی های درشت آب توسط فیلترهای پیش تصفیه حذف شده و از رسیدن آنها به فیلتر حساس ممبران جلوگیری خواهد گردید. 


•    ایراد در کارکرد شیر میکس: آب تصفیه شده ممکن است تا حدی مزه تلخی داشته باشد و برای برخی مصرف کنندگان غالباً چندان خوشایند نمی باشد. به منظور رفع این مشکل در دستگاه تصفیه آب خانگی از شیر میکس یا شیر تنظیم املاح استفاده می گردد. عملکرد این شیر به این صورت است که با افزودن مقداری آب ورودی به آب تصفیه شده، تا حدی مزه تلخی آب خروجی از دستگاه بهبود می یابد، بنابراین خرابی شیر برداشت سبب افت کیفیت آب تصفیه شده در دستگاه خواهد شد.


•    باز بودن شیر تنظیم املاح: در برخی مواقع ممکن است که شیر میکس در دستگاه تصفیه آب باز بوده و این مسئله سبب ورود مقداری زیادی آب معمولی به آب تصفیه شده خواهد شد. برای رفع این مشکل لازم است که شیر میکس را ببندید.


•    خرابی چهار راهی: بروز ایراد در چهار راهی دستگاه تصفیه آب می تواند موجب ترکیب آب معمولی و آب تصفیه شده و کاهش کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی گردد.


•    رشد عوامل میکروبی در مخزن تصفیه آب: عدم سرویس و نگهداری صحیح دستگاه تصفیه آب می تواند موجب تشکیل لایه رسوبی و تجمع میکروب ها در سطح داخلی مخزن شود. 


•    کیفیت پایین مخزن تصفیه آب: به دلیل اینکه آب تصفیه شده معمولاً مدت زیادی در منبع دستگاه باقی می ماند، کیفیت ساخت مخزن و بهداشتی بودن مواد سازنده آن بر طعم و مزه آب تصفیه شده تاثیر بسزایی خواهد داشت. کیفیت پایین تیوپ داخلی مخزن و استفاده از فلز نامرغوب در جداره داخلی آن می تواند سبب ورود زنگاب به آب تصفیه شده و تغییر طعم و مزه آن گردند.


از آنجایی که دستگاه تصفیه آب خانگی با آب آشامیدنی ما ارتباط نزدیک دارد، استفاده از مواد مرغوب و بهداشتی در ساخت فیلترها و قطعات داخلی آن بر کیفیت آب تصفیه شده بسیار تاثیر گذار خواهد بود. این دستگاه ها در انواع و برندهای متنوعی در بازار در دسترس هستند و انتخاب این محصول از برندی معتبر و شناخته شده اهمیت بالایی دارد.

فروشگاه تصفیه آب آبین عرضه کننده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی به بازار ایران می باشد که از بهترین برندهای موجود در بازار انتخاب شده اند. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب مرغوب را دارید، به منظور سهولت در خرید و انتخاب خود با کارشناسان فروش آبین تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید